| MirceaCalNebun a întrebat:

Care e diferenta dintre bun simt si prostie?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bunul simt este daca stii sa te porti demn si civilizat cu semenii tai.
Prostia este cand esti convins ca ai bun simt, dar te porti exact contrar.

| T0T a răspuns:

Diferența e că, de obicei, oamenii proști duc lipsă de bun simț și invers.

| johnnny123 a răspuns:

Eu te-aș întreba "care sunt asemănările?".

Sau ai impresia că oamenii cu bun-simț sunt proști pentru că au bun simț și nu se comportă ca niște pitecantropi?

| Brizbriz a răspuns:

Depinde, de situatie
uneori bunul simt e prostie, ca atunci cand tu ai dreptul, dar cineva iti mananca seminte in cap, iar tu iti dai seama, dar ai "bun simt" si nu zici nimic, lucru care e de o prostie CRASA, pentru ca apoi ala, nu o sa iti doar manance semnite in cap ci o sa te calce pe cap, pentru ca vede ca tu il lasi

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

În Anglia sa făcut un studiu care explică în felul următor copii moștenesc inteligenta de la mamă.
Deci prin urmare în viața nu suntem egali din foarte multe puncte de vedere.

Democrația a fost înțeleasă greșit.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu știu scrie în Biblie.

| Brizbriz a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ai uitat sa iti iei toate pastilele azi?
sau ce?

ca dai raspunsuri fara nici o legatura vaga, cu intrebarea

| Brizbriz a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Funny tongue

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Hai sa iti spun o poveste care are la baza intrebarea ta:

Un smecher American sta la aceeasi masa cu 3 baieti, un chinez, un african si un european. Toti 4 stau la masa si discuta pana in momentul in care Americanul deriva de la subiect si e pus pe misto si caterinca astfel ia umilit pe chinez, african si european.
Cei 3 au crezut pe moment ca Americanul glumeste si nu au bagat de seama ce spune, pana in momentul in care cei trei nu au mai putut inghiti bataia lui de joc si si-au unit puterile astfel incat l-au rupt in bataie pe American.

Acum revin la intrebarea ta: "Care e diferenta dintre bun simt si prostie?"

| aditimus a răspuns:

Bunul simt se mai repara insa prostia...

| mi25 a răspuns:

Cele doua lucruri nu sunt omonime. Asa ca nu poti sa le compari.

| Yuoia a răspuns:

Bunul simt e cu modestie.
Prostia e cu fudulie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tii cont de altii vs. nu te duce capul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia e infinită, bunul simț (din păcate) nu.

| Momentan a răspuns:

Prostia nu incluse bunul simt.