| Alex88cta a întrebat:

Care e diferenta dintre curent si vant?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Când spui curent te gândești la curent electric ca diferență de potențiale, iar când spui curent "de vânt" te poți gândi la diferență de presiune, densitate a aerului. Vânturile se crează pe același principiu, în mare, însă când spunem vânt ne referim la o scară mai mare, ne referim la exteriorul unei încăperi. Când spui curent te referi de obicei înăuntru când ai 2 ferestre sau uși deschise în 2 locuri apropiate fapt care te poate face să răcești mai ușor.

| Crush247 a răspuns:

Curentul te ''trage '' iar vantul te impinge laughing

| Alex88cta explică (pentru Crush247):

Nu e tocmai ce cautam, dar imi place glumawinking

| Crush247 a răspuns (pentru Alex88cta):

Fii atent.
Cutentul de vand il simti, adica nu e ca si un vand pur si simplu. E mai naspa gen.