| Raducu99 a întrebat:

Care e diferenta dintre curent si vant. Cand "te trage curentul" de fapt ce se intampla?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Curentul sau vantul sunt exact acelasi aer, asa se spune popular ca te trage curentul cea ce e gresit desigur, vantul e una curentul e alta, vantul e cauzat de masa aerului pus in miscare de energia soarelui si de astmosfera, nu e bina ca aerul acela sa intre in timpan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea e mare diferenta dar... Uite curentul de aer e tot un vant dar in circuit.Adica cum sa spun, aacel current de aer care ne inbolnaveste este vantul care intra din o parte sis iese pe cealalta parte. Vezi usa deschisa de la intrare si cea de la balcon, face un curent de aer mai rece, mai bolnavicios.E tot vant dar nu natural.acel curent il intalnim, in tren in cazul cand usile nu se inchid bine, sub copaci sau incaperi cu doua geamuri deschise, E si nu e un fel de vant, nu stiu ce sa spun.happy

| christos1234 a răspuns:

Iti vine aer rece la un organ si il afecteaza

| faringosept a răspuns:

Vantul este un curent de aer. Din punct de vedere fizic, "curent" inseamna "circulatie". Vantul este asadar un curent de aer provocat de diferenta de presiune, care la randul ei se datoreaza diferentei de temperatura dintre doua mase de aer aflate pe o arie geografica relativ extinsa. Un simplu curent "casnic" are se formeaza dupa acelasi principiu dar pe o arie foarte restransa, de ordinul catorva metri sau zeci de metri patrati.

| Raducu99 explică (pentru faringosept):

Presiune si temperatura.

| xBiscuiteCuFinetti a răspuns:

Te mângâie vântu` rolling on the floor))).

| Anishoara1998 a răspuns:

De la curent poti avea febra, te doare capul, la unii din partea care i-au "corentat" aud un timp mai rau de ureche, sau ochiul se umfla, dimineata e parca "incleiat" (depinde de organism)....in schimb, vintul nu e asa de periculos si nu creeaza asa multe probleme

| Raducu99 explică (pentru Anishoara1998):

Stiu si eu asta -_- dar vreau sa inteleg diferenta dintre modul in care functioneaza si ce declanseaza simptomele repective.

| amaliavasi a răspuns:

E aer rece și e vreme rea.