| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre religie si >filosofie?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia lasane bai cu intrebarile inteligente. pune si tu acolo alceva chiar vrei sa starnesti scandalul?

| fabiola a răspuns:

Pai, religia are la baza principiul :crede si nu cerceta!, filosofia:crede si cerceteaza, dar in final tot la acelasi rezultat ajungi:stim multe, dar prea putin despre noi!

| 38499388seby29 a răspuns:

Ambele ar putea fi la fel, doar diferenta e ca in religie e crezul in D-zeu, in filozofie e reversul. filozofia e doar povestea bunicului cum ar veni,. religia e o credinta,. filozofia ar mai putea numio si multa stiinta! pa

auran
| auran a răspuns:

Filozofie - filozofam toti in ziua de astazi mai ales politicienii;
religie - filozofeaza doar preotii

| adela_5697 a răspuns:

Filosofia o inveti (studiezi), religia o simti mai mult si apoi o intelegi cu ajutorul filosofiei studiate.

| antonius74 a răspuns:

In religie stam cu totii si credem intr-o putere supraomeneasca (divina) pe care o idolatrizam.
in filozofie ne straduim sa raspundem la intrebari de genul: care a fost primul, oul sau gaina? si de ce a traversat gaina strada?
happy