| Inferno a întrebat:

Care e probabilitatea ca raspunzand aleatoriu la aceasta intrebare raspunsul sa fie corect?
A. 25%
B. 50%
C. 0%
D. 25%

12 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

B.

| T0T a răspuns:

Interesant e faptul că ai o mai mare șansă să alegi acel 25%, o șansă de 50% iar șansa ca acel răspuns să fie cel corect este de 33-34%. Cred că aici apare și diferența dintre probabilitatea de a alege un anumit răspuns aleatoriu(A, B, C sau D- raspunsuri distincte teoretic) care e clar de 25% din care șansa de a alege conținutul răspunsului ca fiind 25% este de 50% și dintre probabilitatea de a fi răspunsul corect care este de 33-34% și de aceea cam pare un paradox, existând deci o diferență între probabilitatea de a alege un anumit răspuns și probabilitatea de a fi răspunsul corect(spre deosebire de cazul în care răspunsurile sunt distincte, deci și cele 2 probabilități coincid).

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Oricum pe lângă tot ce am spus, cred totuși că șansa probabilă de a alege răspunsul corect este 25%, iar șansa exactă apare în momentul în care știi care e răspunsul iar aceasta variază în funcție de răspuns. De exemplu alegi 25% și e corect, atunci afli(căci până atunci nu aveai de unde să știi) că șansa ta era de 50%, analog în celelalte 2 cazuri în fiecare din ele șansa fiind de câte 25% dacă răspunsul corect e unul din ele. Am pus șansa probabilă 25% căci practic mai sigur e să fie un răspuns care nu se repetă cel corect(șansă de aprox. 67%). Nu cred că e un paradox dar îți dă puțin de gândit faptul că de fapt nu ai de unde să îți știi exact șansa până în momentul în care ai aflat răspunsul corect. Poate am dezvoltat mai mult decât trebuia în răspunsul anterior.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E. 100%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce ai pus 25% de 2 ori? smug

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiind patru intrebari, e posibil ca probabilitatea sa fie 25%. Dar fiind doua variante cu 25%, probabilitatea ca raspunsul la aceasta intrebare sa fie corect este 50%, adica doua din patru.

| Inferno explică (pentru Kaℓi):

„Fiind patru intrebari, e posibil ca probabilitatea sa fie 25%."
Corect.

" Dar fiind doua variante cu 25%, probabilitatea ca raspunsul la aceasta intrebare sa fie corect este 50%"
Aparent corect, dar nu.
Daca "probabilitatea ca raspunsul la aceasta intrebare sa fie corect este 50%" atunci inseamna ca 50% e raspunsul corect, deci varianta B e raspunsul corect la intrebare.
Probabilitatea sa nimeresti varianta B e 1/4. Adica ne întoarcem iar la 25%.

Un paradox interesant, ce crezi?

| Kaℓi a răspuns (pentru Inferno):

Da happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

In alte variante (intrebarea asta a lui Inferno nu e chiar cea mai originala) in loc de un 25% sau 0% e un 60%.
Faza e ca n-are nicio treaba numarul de variante de raspuns.
Si da, întrebarea in sine e paradox, doar nici n-are sens.
Daca vine cineva mai sictirit si spune ca intrebarea e de 2 parale si pusa de plictiseala...ar avea destula dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ca daca ti-as raspunde la toate intrebarile, doar C ar fi :]]

| 6684464 a răspuns:

Daca e sa alegem din alea 4 litere atunci probabilitate este de 25%.
Iar daca e sa alegem dintre acele 4 variante, doua fiind aceleasi, atunci probabilitatea este de 33, 33%.

| Analytical a răspuns:

Hai stiu ca poti ceva mai inteligent de atat.