| benny7 a întrebat:

Care este cauza revărsării în câmpul magnetic al Pământului?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Cred ca vrei sa spui "inversare".

Câmpul magnetic al Pământului este generat în miezul lichid al planetei noastre, format în principal din fier, datorită rotaţiei lente a acestuia. La fel ca în cazul atmosferei şi oceanelor, mişcarea miezului lichid al planetei poate fi descrisă de legile fizicii. Prin urmare, ar trebui să fim în măsură să prezicem starea miezului lichid al planetei prin urmărirea acestei mișcări, la fel cum putem prezice starea vremii urmărind atmosfera şi oceanele planetei.

O inversare a polilor magnetici ai Pământului poate fi asociată unui anumit tip de „furtună" în miezul planetei, atunci când dinamica acestuia şi câmpul magnetic al Pământului se modifică rapid (cel puțin pentru o scurtă perioadă de timp), înainte de a reveni la starea anterioară.

Sursa : https://www.stiintaonline.ro/......est-lucru/

| benny7 explică (pentru PainTech):

Mulţumesc!*

| benny7 explică (pentru PainTech):

Pământul este singura planetă pe care o cunoaştem unde există viaţă ok*