| ellene a întrebat:

Care este cel mai indepartat loc de apa, de pe pamant? Adica unde este punctul cel mai indepartat de o apa, o mare, un ocean ...de pe Terra? intreb din curiozitate. Voi ce ziceti, care e?

9 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Păi, Pământul e rotund... şi, nu văd să aibă un loc îndepărtat de o apă, o mare, un ocean sau vis a vis de ţara noastrăhappy

Elianna
| Elianna a răspuns:

Cel de pe parte opusa noua pe globul pamantesc.Asa ca depinde unde te afli.

| Alex_7297 a răspuns:

E greu să zici, pentru că peste tot sunt ape subterane. Dacă sapi destul de mult încât să ajungi la pânza freatică, şi în Sahara poţi da de apă!

| Roby67 a răspuns:

Tara cu cea mai mare departare de ocean sau mare este Mongolia. Uita-ta pe harta si i-ti vei da si tu seamawinking

| BiiBiis a răspuns:

Desertul? Sincer habar n-am, nu sunt asa bun la geografie. big grin

| coddy24 a răspuns:

Nu stiu ...desertul sahara?:D
http://www.alexandru-giurca.info/......t-din.html

| norinegri a răspuns:

Groapa Marianelor. Groapa Marianelor este cel mai adânc punct de pe suprafaţa Pământului, aflat în Oceanul Pacific şi având 11. 034 m adâncime. Ea a avut în trecut 10. 911 metri. Groapa Marianelor se află la nord de ecuator în apropiere de Insulele Mariane ce aparţin de Melanezia. Groapa se află situată la circa 2. 000 km est de Insulele Filipine şi la sud de insula Guam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mongolia este cel mai indepartat loc de o apa de pe pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oceania