| chiftelutacrocanta a întrebat:

Care este de fapt identitatea lui Dumnezeu? Credeti ca identitatea lui Dumnezeu a fost construita de oameni? Totusi, in realitate cuvantul,, Dumnezeu" este un simplu cuvant inghesuit, identitatea lui Dumnezeu inseamna de fapt credinta din mentalitatea noastra.Mentalitatea noastra este adancita in lucrurile si situatile pe care le vedem in jur., Dar cum poate mentalitatea noastra sa fie atat de influentata de niste cuvinte marete scrise in carti religioase? Credeti ca aceste credinte plantate adanc in subconstientul nostru, au fost create de oameni inteligenti? Credeti ca acei oameni inteligenti din vremurile vechi s-au gandit atat de bine la toate caracterele oamenilor si la mentalitatea lor, si au reusit sa planteze randuit secol dupa secol credinte importante care inspira maretie si incredere in psihicul oamenilor pentru ca apoi sa se creeze in lant, in psihicul nostru marea credinta in Dumnezeu? Credeti ca credinta noastra in Dumnezeu a fost tesuta cu grija in psihicul nostru de catre oamenii vechi in asa fel incat noi sa creadem ca Dumnezeu chiar exista undeva? Credeti ca identitatea lui Dumnezeu a fost tesuta din materiale sentimentale cu grijă in psihicul nostru de catre oamenii vechi care au cunoscut foarte bine psihicul uman?

5 răspunsuri:
| 6684464 a răspuns:

Pai... Dumnezeu exista si a lasat Sfanta Scriptura sa ne ghideze. Sa credem, atat sa facem ca de restul se ocupa Duhul Sfant.
Iar daca nu crezi... spor la hranit viermisori si buruieni.

| JetBlueJet a răspuns:

Da (pentru toate)

| TheWomanCat a răspuns:

Dl.chifteluta

| TheFragranceMaster a răspuns:

Amice(dupa nume credeam ca e o pustoaica-am vazut profilul)gindesti prea mult, e simbata bea o bere si mai relaxeaza procesoru', ma omori!
OK.pentru ca te simpatizez de pe vremea cind credeam ca esti o fiinta serafica, iata efectele filozofari mele(recunosc cantitea de alcool a fost neglijabila, deci fara prea mari asteptari):
Fiind ateu cred ca spaima, frica oamenilor(de toate felurile), a dus la crearea unei divinitati.Asta asigura confortul psihic necesar(vezi...e voia Domnului) explica toate esecurile, si apoi e frica de moarte! Te consoleaza gindul ca tu ajungi in rai si gasca cealalta in iad!
E clar ca esti credincios, dar ce sa faci, fara astia ca mine cine sa populeze Iadul!

| MJo a răspuns:

Daca crezi ca Dumnezeu exista, iar el nu exista, n'ai pierdut nimic. Daca nu crezi ca Dumnezeu exista, iar el exista, ai pierdut totul.