| Sorelina a întrebat:

Care este diferenta dintre bine si rau? Funda + voturi!

Răspuns Câştigător
| Fineness a răspuns:

Poii...nu prea este o mare diferenta dupa parerea mea.
De exemplu are legatura cu obiectivitatea si subiectivitatea.
Cand esti obiectiv(adica tine si de alte persoane)esti bun,iar cand esti subiectiv(adica tii numai pe interesele tale,nu si ale celorlalti)esti rau.
De obicei se spune ca binele invinge intotdeauna raul:,,§ i n-am uitat, cat am plans de fapt, cat am regretat, am realizat ca tot ce-i bine nu tine mereu cu tine, retine,dar nu uita ca intr-un final orice rau e ucis de`un bine!''.
Dar,mai exista cazuri cand si raul invinge!
Oricum, faza este ca la un om,sentimentele de bucurie si fericire dureaza foarte putin si se uita repede,in schimb,suferinta si tristetea se baga adanc in memoria si sufletul nostru,ca sunt aproape imposibil de uitat!
Oricum,eu nu cred ca exista persoana buna sau rea, deoarece ca toti oamenii s-au nascut egali, iar rautatea din oameni se naste din cauze cum ar fi:societatea, oamenii din jur care influenteaza si chiar unele sentimente!
Sper ca te-am ajutat!

8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu urinez in ograda vecinului, ci in ograda mea. Diferenta consta in timpul necesar urinarii. Nu stiu de ce, dar m-as goli cu graba in ograda vecinului. In ograda mea as avea timp sa privesc si cerul.

| cristi202 a răspuns:

Cum e cind cineva iti zice o vorba buna? Dar cind iti zice una rea? Fa diferenta si vei intelege si diferenta dintre bine si rau. Binele ridica, incurajeaza, zideste. Raul darima, distruge, descurajeaza.

| DorelSudoru a răspuns:

laughinglaughingRaul iti aduce placere binele nu poate doar te face sa te gandesti ca societatea te priveste altfel.
Deci fir ca faci bine fie ca faci rau trebuie' sa-l faci pentru tine!
@LollY Nu fi asa sigura
@Andra eu vad exact opusul

| bluebios a răspuns:

Nu este nici o diferenta, nu exista lucruri bune sau rele, ci lucruri pe care noi le consideram bune si lucruri pe care le consideram rele. De cele mai multe ori raul cuiva este binele altuia si invers.

| dexro a răspuns:

Pai binele e bine raul e rau, restul ii ceva aburit... depinde de tine ce vezi

| xAndraax a răspuns:

Ca binele invinge intotdeuna raul.

| Dydy112 a răspuns:

Poi binele este rasplatit cu bine, iar raul cu rau.

| Cairo a răspuns:

Binele aduce fericirea, raul suferinta big grin