| 1Mihai1 a întrebat:

Care este diferenta dintre emotii, sentimente si pasiuni/vicii?

14 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Dupa parerea mea:
emotia = defect
sentimentul= calitate
viciu = defect
pasiune= calitate.

Dupa parerea DEX-ului:

EMÓȚIE, emoții, s. f. Reacție afectivă de intensitate mijlocie și de durată relativ scurtă, însoțită adesea de modificări în activitățile organismului, oglindind atitudinea individului față de realitate; p. gener. orice reacție afectivă

SENTIMÉNT, sentimente, s. n. 1. Proces afectiv specific uman, care exprimă atitudinea omului față de realitate; simțământ. ♦ Afecțiune. 2. Facultatea de a simți, de a cunoaște, de a aprecia ceva; conștiință. ♦ Credință, impresie intimă; convingere. Avea sentimentul că l-a mai văzut undeva

PASIÚNE, pasiuni, s. f. 1. Stare afectivă și intelectuală deosebit de intensă și stabilă, manifestată ca o tendință care polarizează procesele psihice ale omului, determinându-l prin intensitatea efectelor sau prin permanența acțiunii lor. ◊ Loc. adv. Cu pasiune = înflăcărat, entuziast; intens. 2. Înclinație vie, însoțită de plăcere pentru obiectul studiat sau pentru profesiunea exercitată. ♦ Dorință, aspirație. 3. Dragoste puternică față de o persoană (de sex opus). 4. Tendință puternică și nestăpânită însoțită de o preocupare excesivă și obsedantă pentru satisfacerea unor dorințe (reprobabile); patimă, viciu

VÍCIU, vicii, s. n. 1. defect, cusur, neajuns (de construcție, de funcționare etc.). ◊ Viciu de conformație = dispoziție anormală a unor părți sau organe ale corpului; diformitate fizică. ♦ Fig. Pornire nestăpânită și statornică spre rău, apucătură rea, patimă; desfrâu, dezmăț, destrăbălare. 2. Neîndeplinire a unor condiții legale de formă sau de conținut în întocmirea actelor, clauzelor etc. juridice, care duce la anularea valorii acestora.

| Wøodenpints a răspuns:

De ce ai pus bară între pasiuni şi vicii, pentru că e o mare diferenţă între aceşti doi termeni.
Pasiunea înseamnă o chestie pe care o faci de drag, de bună voie şi nesilit de nimeni, cum este mersul la pescuit, trasul pisicii de mustăţi sau aruncatul cu piatra spre oameni cu intenţia clară de a le provoca vânătăi. Sutn chestii care te fac să te simţi bine practicându-le.
Viciul e altă chestie, sunt nişte obiceiuri pe care dacă nu le faci frecvent te simţi nasol.

| 1Mihai1 explică (pentru Wøodenpints):

Te inseli...

| Wøodenpints a răspuns (pentru 1Mihai1):

În ce privinţă?

| Delicacy a răspuns:

Diferenţa constă în durata şi în complexitatea lor. Emoţiile sunt cele mai simple şi trecătoare şi sunt uneori dăunătoare, îţi pot da palipataţii care îţi afectează sănătatea inimii.Sentimentele,pasiunile,viciile sunt mult mai complexe şi de lungă durată, aproape permanente pentru că fac parte din personalitatea ta.

| 1Mihai1 explică (pentru Delicacy):

Foarte corect! Felicitari!

| 1Mihai1 explică (pentru Delicacy):

De unde stii ca nu esti plictisit de o persoana cand crezi ca o iubesti? Care-i diferenta intre sentimente si plictiseala? Nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun.

| Delicacy a răspuns (pentru 1Mihai1):

Plictiseala este tot un sentiment apasător care se declanşează atunci când ai suferit un impas emoţional în trecut şi care se manifestă atunci când te întâlneşti cu situaţii asemănătoare celei din urma căreia ai suferit.Este un fel de reacţie de apărare a psihicului contra situaţiilor pe care le consideră acesta inconfortabile.

| 1Mihai1 explică (pentru Delicacy):

"atunci când ai suferit un impas emoţional " ce fel de impas?

| Delicacy a răspuns (pentru 1Mihai1):

Adică o situaţie care te-a afectat.Dar de ce mă întrebi pe mine asta?

| 1Mihai1 explică (pentru Delicacy):

Doar aşa.

| Delicacy a răspuns (pentru 1Mihai1):

E totul în regulă?

| 1Mihai1 explică (pentru Delicacy):

Ce n-ar fi?

| Delicacy a răspuns (pentru 1Mihai1):

Păi tu ştii.Mi se pare totuşi ciudat să mă întrebi lucrurile acelea fără să ai un motiv bine întemeiat.