| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Care este dupa parerea voastra varsta reala la care se termina adolescenta si devenim tineri adulti? Dar adulti in adevaratul sens al cuvantului? Care sunt activitatile care diferentiaza un tanar adult de un adolescent aflat in perioada adolescentei tarzie? Stiu ca exista exceptii, stiu ca sunt indivizi care se maturizeaza mai repede si indivizi care se maturizeaza mai greu dar ma intereseaza un raspuns cat mai generalizat.
Oare are si factorul sociologic un rol sau maturizarea tine pana la urma doar de biologie pura?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atunci cand ai niste responsabilitati adevarate. Eu chiar consider ca devenim adulti (social si psihic) cand incepem prima data munca. Cand mergem zilnic la munca si ne indeplinim cu seriozitate functia

11 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Dupa mine varsta la care devenim tineri adulti e in jur de 19-20 de ani pentru ca atunci incepem sa avem responsabilitati mai serioase

| AndreiGabi a răspuns:

Cum spunea un vers de la Ceilalti: "Ce inseamna maturitate? Rate si trezit la sapte."
Presupun ca eu, la varsta de 7-10 ani eram mai matur decat multi copii de 15-16 si nu exagerez deloc. Cred ca intr-un fel maturitatea se masoara in probleme, in cazaturi din care inveti, este o lectie a vietii la care participa atat timpul, cat si factori sociologici. Nu-i putem trasa limite clare.

| DeyCj a răspuns:

Maturizarea oricărei persoane nu ține de vârsta fizică ce o are. Poți avea 10 ani ca vârstă fizică și să gândeși ca o persoană de 20.Depinde foarte mult în ce anturaj alege persoana respectivă. Asta este baza și nu ține de nici un factor, ci doar de liberul arbitru de a alege.Cum alege persoana așa se formează psihic și psihologic(temperament, carcter și personalitate), la care contribuie desigur și educația data de femilie și sistemele de valori alese de fieceare dinte noi. Știu copii care deși nu au 14 ani gândesc la fel de matur ca unu de 25.Succes

| Duucu a răspuns (pentru DeyCj):

Nu prea cred ca la 14 ani poti gandi prea matur, din cauza faptului ca nu esti experimentat (cu exceptia lipsei totala a parintilor).
Cat esti tinut in grija parintilor, nu ai deloc dreptul sa spui ca gandesti matur.

| DeyCj a răspuns (pentru Duucu):

Datoria părintelui este săi ofere copilului un loc unde să doarmă cu ce să se îmbrace și ce să mănânce, restul e treaba lui ca om cu se formează și ce alege.Degeaba părinții îl îngrădesc pe viitorul om cu interdicții și dictaturi comuniste(ca încă n-or evoluat de la stadiul doctrinei ceaușiste) că viitorul om dacă ele consideră că face o alegere bună o va face pe ascuns, ceea ce nu e ok deloc.

| Duucu a răspuns (pentru DeyCj):

Evolutia intelectuala, spirituala, nu are treaba, asta se poate invata fara parinti, nu e treaba lor. Greul e atunci cand parintii nu-ti mai ofera nimic, fiindca ei cred ca tu esti destul de matur incat sa ramai pe picioarele tale, si au dreptate. Sa te certi cu parintii sau ei sa-ti impuna reguli, e egal cu zero, astea sunt frustrari de adolescent.

| RAY a răspuns:

Toata viata suntem copii care se cred adulti, eu asta vad, vrem sa fim maturi dar suntem copii, uneori mai rau ca copii, da acuma suntem sclavi unui patron si uitam de copilarie ca apoi sa ajungem in groapa dupa o viata de munca da asta e maturizare uni mai pupa si cadravre putrezite

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru RAY):

''da acuma suntem sclavi unui patron''
Nu te obliga nimeni sa fii sclavul unui patron toata viata. Daca esti in stare si daca vrei atunci poti deveni la un moment dat propriul tau patron. Depinde doar de tine, nu de altii.
''da asta e maturizare uni mai pupa si cadravre putrezite''
*unii nu uni
Ce treaba are afirmatia asta cu restul frazei si mai ales ce treaba are cu subiectul intrebarii?

| Duucu a răspuns:

Cand terminam liceul devenim tineri, iar cand ajungem sa fim pe picioarele noastre, devenim adulti.

| Anonymous1995 a răspuns:

Maturitatea unui om nu tine nicidecum de varsta lui, tine de gandire.Un om care la 14 ani a trecut prin multe intamplari marcante poate gandi muult mai matur ca unul de 40 de ani caruia i-a fost oferit totul pe tava

| 1cristian1990 a răspuns:

Devi adult atunci cand ai responsabilitati care te definesc, te schimba! Omul daca nu are necaz si-l cauta, intelegi! Ramai adolescent cat timp vrei tu si gandirea unui copil nu e bine sa iti dispara si sa devi un adult rigid ca si o piatra! Considr ca societatea te schiamba, vezi in jurul tau prietenii, rudel, oamenii la acea varsta ca se schimb, se casatoresc, au alte principii, dar pentru asta nu te obliga nimeni sa devi adult si sa iti dispara copilaria din tine, viata trebuie traita, ca o traiesti la serviciu, acasa, cu nevasta, probleme si copii sau ca o traiesti avand doar o iubita si o amanta, un job flexibil si calatorii multe, viata trece pe langa tine, tu decizi cum vrei sa traiesti ori ca esti 'copil' ori ca esti adult! Inevitbil te vei maturiza fizic dar gandirea se maturizeaza daca vrei tu si cum decizi tu sa traiesti, dupa ceea ce accepti tu si dupa problemele din viata care te modeleaza, nu poti avea o firma multimilionara si sa gandesti copilarste, sau nu poti sa iti traiesti viata avand 20 de ani si esti linistit ca un batran matur de 80!