| AntipaticuPreasfant a întrebat:

Care este factorul care contribuie la crearea unui caracter?
Mediul in care s-a nascut sau educatia primita?

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ambele.
Însă dacă ai vrut să întrebi, care dintre cei doi factori contrubuie mai mult, atunci răspunsul meu este: "Educația".
Poți să te naști în c*cat, dar datorită educație să devii o bomboană. Și invers. Poți să fii ținut în puf, dar dacă educației tale nu i s-a acordat suficientă atenție, să devii un om de nimic.

În orice caz, mediul înconjurător și educația sunt într-o legătură foarte strânsă.

Apache
| Apache a răspuns:

Amandoua...dar eu zic ca mediul in care s-a nascut are o mai mare importanta!

| francesca89 a răspuns (pentru Apache):

Foarte corect!

| harciog a răspuns:

Am invatat ca nu poti parasi un anumit supermarket cum este viata fara sa platesti totul pina la ultima centima.Ne vom trage caractere si personalitati puternice si le vom plati probabil cu schizofrenia pentru ca,psihologic, orice jignire adusa ne va lovi mental atit de puternic fara nici un tampon de preluare a socului, incit o sa credem la nesfirsit in caracterul si personalitatile noastre vaxuite de o sa rida si curcile.

| DianaScorpio a răspuns:

Sunt multi factori care contribuie la creara unui caracter. Printre ei se numara si mediul, si educatia primita, insa si altii.

| Siracuzia a răspuns:

Buna! Ambele contribuie la formarea caracterului unui om.

| bendis92 a răspuns:

Buna cred ca 50% te nasti cu un fel de a fi si 50%preiei din mediul de viata (familia, prieteni, scoala, servici, etc.)

| alexralu34 a răspuns:

Eu cred ca amandoua contribuie la formarea caracterului la un om, atatmediul in care treaieste cat si educatiia primita sunt lucruri chie ce stau la baza formarii unu caracter influentat de bine sau de rau.Desigur ca si propria pesoana contribuie la formarea propriului caracter indiferent de mediu sau educatie dar fara acestea doua este imposibila formarea unui caracter stabil si pemanent in viata

| francesca89 a răspuns:

Asta'i cu referire la tigani nu?laughing
uita'te in jurul tau,du'te in cel mai rau-famat cartier din orasul tau, iti dai si tu seama ca un om care se naste si creste in asemenea conditii, nu va fi foarte... aaaa "normal"

Răspuns utilizator avertizat
| hate1t4ll a răspuns:

Mediul are de departe ce-a mai mare influenta, foarte rari cazurile in care educatia intrece influenta mediului.
Depinde ce situatii pui in balanta. happy

| hate1t4ll a răspuns (pentru hate1t4ll):

Cea* big grin 4:22 la naiba sad

| Ana213 a răspuns:

Tot ce ne inconjoara ne formeaza ca indivizi.

| oOSaritaOo a răspuns:

Amândouă.

| oanabuysomeweed a răspuns:

Ambele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce tot pui pe siteul asta intrebari despre "tigani" ai avut experiente neplacute cu ei, apropo "tigan" e un termen jignitor, forma literara corecta este romi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am uitat peste intrebarile tale si am observat multe intrebari despre "pocaiti" si "tigani" care sunt amandoua termene jignitoare, literar corect sunt cuvintele penticostali si romi, dar pot sa te intreb de ce tot pui intrebari despre ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Yoana a răspuns:

Ambele. Conteaza foarte mult si cei 7 ani de acasa pentru ca ce vezi la parintii tai asa faci si tu mai departe dar si mediul in care cresti.

happy

| Alice180297 a răspuns:

De multe ori mediul. laughing