| Demise a întrebat:

Care este originea notiunii de triunghi? (cred ca a mai fost pusa intrebarea asta laughing) Adica istoria lui, cum a aparut ( inainte de Hristos) FUNDA! happy

Răspuns Câştigător
| Enzo2011 a răspuns:

Pai triunghiul a aparut la inceputurile lumii in palestina mesopotania si in egipt(dovada sunt piramidele) bineinteles ca de atunci a a avut o simbolistica care inca macina lumea iar de-a lungul istoriei este folosit de anumite secte religioase care purtau lupte contra bisericii catolice (cum ar fi Masonii care au un triungi cu un ochi ca stimdard de care se leaga legenda care spune ca ultimul papa va fi mason si va fi chiar "necuratul" si va distruge lumea) se poate spune ca triunghi=necunoscut/teama dovada este celebrul ''Triunghi al Bermudelor" deci inca nu se stie exact daca este o fimpla forma sau ascunde mistere nedezlegate si cred ca ar trebui sa te uiti la documentare pentru a afla mai multe. Sper ca te-ai referit la istorie si religie deoarece cu triunghiurile la geometrie stau foarte prost happy

8 răspunsuri:
| OrigineaTriunghiului a răspuns:

Ce bine mai prins.asta este chiar numele meu :X

| OrigineaTriunghiului a răspuns:

Deci notiune de triunghi a aparutpe data de 1. aprile. 1443 cand a fost construita prima piramida.
Pt.mai multe informati...[nu stiu ce sa faci.thinking]~stiu eu muklt mai multe~contacteaza-ma sau scrie aici ceva.

| Demise explică:

Mda thinking Adica cand mai exact? laughing)

| Enzo2011 a răspuns:

Prima piramida a aparut in anul 2611 i.Hr era piramida lui Djoser, construita de Imhotep dar anul aparitiei triunghiului nu se stie exact daca cerinta iti cere exact anul sau profa poti sa-i spui sa mearga sa-si bage capul in buda si sa traga apa happy

| Demise explică:

Multumesc >:d< Si daca ma mai puteti ajuta cu ceva, sa`mi spuneti exemple de genul: de ce roata unei masini este rotunda si nu triunghi? explicati de ce. Dar vreau alte exemple puppy dog eyes Va roog

April
| April a răspuns:

Simbolismul triunghiului se suprapune cu acela al numarului trei,numar fundamental exprimand ordinea intelectuala si spirituala,intru Dumnezeu, in cosmos, in om.Triunghiul se poate reliefa pe deplin numai in functie de raporturile pe care le are cu celelalte figuri geometrice.Inainte de Hristos,Boetius socotea ca prima suprafata este triunghiul,a doua patratul,iar a treia pentagonul. Orice figura geometrica,in afara celor ce tin de cerc, daca ducem niste linii drepte din centrul ei spre colturi, poate fi impartita in mai multe triunghiuri.Triunghiul echilateral simbolizeza divinitatea,armonia,proportia ideala,iar triunghiul dreptunghic il simbolizeza pe om,dar si pamantul,dupa cum afirma Platon in "Timaios"; transformarea triunghiului echilateral in triunghi dreptunghic, insa, se traduce printr-o pierdere a echilibrului.Triunghiul ocupa ocul central in multe mitiologii :la mayasi reprezinta raza de soare; reprezentat cu varful in sus,la greci simbolizeza focul si sexul barbatesc, in alchimie e simbolul focului dar si al inimii,iar in masonerie,numit "Delta de Lumina"el inseamna, prin baza lui Durata, prin celelalte doua laturi Intunericul si Lumina.Ca o concluzie as spune ca, din adancurile istoriei si pana astazi, triunghiul a ramas constant unul dintre simbolurile fundamentale ale spiritualitatii omenesti.Numai bine.