| anonim_4396 a întrebat:

Care este rolul omului pe pamant?(nu e vorba de rolul fiecaruia dintre voi ci rolul omului in general) de ce traim pe acest pamant? As vrea sa va vad viziunile asupra vietii.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multi zic ca omul are rolul de a perpetua specia...cam sec...Rolul omului, initial, era de a slavi creatia Creatorului, dar, dupa cum vedem toti, am clacat in a ne indeplini misiunea...Asa a vrut Creatorul... A facut cerul si pamantul, cu tot ce vezi in ele, pentru a ne bucura pe noi, creatia lui. Dar noi oamenii suntem niste increati.Asta am devenit. Ia exemplu vechii greci, egiptenii sau romanii.Au construit atatea...Care mai exista si astazi.Noi ce construim? In afara de a distruge ce au construit cei dinaintea noastra...nimic.Preocuparea noastra este de a ne face existenta mai usoara, ca si cum darul vietii ar fi o povara...Nu ne pasa de cei ce vor veni dupa noi, de copiii nostri, de copiii copiilor nostri...Trist.Prea putin sunt cei care fac ceva mai mult decat umbra pamantului.

11 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Sincer nu cred ca avem nici un rol special.suntem incadrati ca orice animal: Specia homo sapiens sapiens.Deci din punctul ¨nostru¨ de vedere suntem animale.Si ce fac animalele? se nasc, se reproduc si mor.
Oamenii vor disparea la un moment dat de pe preiubita noastra planeta.

| yadora a răspuns:

Fiecare specie in parte are un rol, preintre care si noi oamenii - trebuie sa evoluam atat spiritual cat si mental, sa transmitem viitoarelor generatii cum trebuie sa urcam treptat spre culmile cunoasterii, cum trebuie sa vizualizam viitorul; sa ridicam standarde la cote inalte in evolutia cercetarii si inteligentei umane...sa stim ce vrem sa obtinem ca sa putem da stafeta urmatorilor ce vor evolua mult mai mult...

| alma a răspuns:

Acela de: a planifica, a organiza, de a oferi seguritate familiei si dupa cum zice si D-zue, cresteti, imultiti-va si umpleti pamantul.

| fabiola a răspuns:

Rolul principal al omului este sa dam continuitate vietii! Totusi fiecare din noi ne alegem si roluri secundare care pot influenta sensul vietii, in general.Ne lipsesc datele inceputului vietii pe pamant si de aceea, poate, rolul concret al omului il presupunem!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se zice ca fiecare om are un rol...acesta ti-l descoperi cu timpul insa oamenii au evoluat fff mult si continua sa evolueze dar in acelasi timp si distrug(in cateva sute de ani o sa disparem daca se continua tot asa)

| mcclaude a răspuns:

80% dintre oameni vin pe pamant ca sa aiba de unde pleca, iar restul de 20% vin sa le arate celorlalti drumul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noi nu avem un scop oarecare, am venit pe pamint sa traim, ca plantele, ca animalele, ca pasarile.nu avem un rol principal, intre plante si animale este un lant trofic.OMUL este de prisos, fara noi planeta va vietui si mai departe, noi nu facem parte din acel lant trofic necesar altor organisme...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca menirea omului pe pamnt e de a-si gasi fericirea

| vladalexandru a răspuns:

Rolul omului pe Terra este unul special. Sunt ferm convins ca marea majoritate a persoanelor care au o gandire mai profunda isi pot da seama ca raspunsurile existentiale ale omenirii se afla ascunse in "originile sufletului".
Creatorul a facut cele vazute şi nevazute si l-a creat pe OM dupa chipul si asemănarea Lui, dindu-i in acelasi timp si ratiune. Ceea ce sta la baza Universului este energia. Omul este un receptor şi in acelasi timp emitator de energie. In toata viata lui omul se incarca cu energii pozitive sau negative iar acestea sunt exact ceea ce alegem. Bine sau rau. Pozitiva sau negativa. Omul este o cale de mijloc din punct de vedere energetic. Este un test final prin care omul este liber sa aleaga ceea ce doreste. Energiile negative ne coboara in treapta cea mai joasa din punct de vedere energetic al Universului iar cele pozitive, spre treptele superioare ale Universului, adica cat mai aproape de Creator. Energiile pe care le transmite omul au efect de bumerang. Ele se emit in eter sub forma de unde electromagnetice însa acestea se intorc tot sub acceasi forma.
Omul este un amestec dintre material si spiritual. Lucrurile materiale au energie dar acestea se afla pe treapta cea mai de jos a Universului. Ceea ce trebuie se dezvolte OMUL este spiritul. Dupa ce omul trece in nefiinta spiritul nu moare ci trece sub o alta forma. Dezvoltarea trupului este una temporară comparativ cu cea a spiritului care trebuie dezvoltată in permanenta si care nu se pierde niciodata. Oamenii trebuie sa inteleaga ca sunt parte din Univers şi ca rolul omului pe Terra este acela de a se desavarsi, de a creste in spiritualitate, de a avea credinta in energiile pozitive superioare pe care, chiar daca nu le poate vedea, le poate simti. Trebuie sa constientizeze ca "misiunea" cu care a fost insarcinat trebuie efectuata. Este dorinta divina si in acelasi timp decizia OMULUI. Fiecare dintre noi trebuie sa privim in noi, in inima, in suflet şi in simtiri. Trebuie sa ne inconjuram de lucruri pozitive şi oameni inzestrati cu caractere pozitive. Nu toti inteleg aceasta cale, mai ales ca sa si o urmeze. Marea majoritate aleg sa urmeze ceea ce vad cu ochii, mai putin cu inima si ratiunea.
Oamenii sunt o sursa extraordinara de energie. Imaginati-va ca un om ar fi o caramida iar o comunitate de oameni un palet de caramizi. Acum imaginati-va ca ele stau in ploaie, separat, se degradeaza si nu au nici un rost, doar incurca. Dar daca cu acele caramizi s-ar construi o casa nu ar fi oare mai eficiente? Intelegeti de ce Cereatorul a creat omul? Pentru a si face o locuinta sigura si plina de armonie. Acesta este rolul Omului pe Terra!

| unknown_1551 a răspuns:

Rolul omului e sa isi deschida sufletul sa il primeasa pe Dumnezeu sa fie mai bun sa isi invinga "demonii" adica sa renunte la rautate la orgoliu la mandrie, iar Dumnezeu il va ghida in viata il va scoate din intuneric ii va arata dreptatea ii va reda pacea si puterea sa lupte intr-o lume care din pacate e condusa de rau.

| aldearemus a răspuns:

Rolul omului pe pamant este foarte greu de descris dar dupa ce spune creierul meu si sufletul sunt lucrui diferite dar daca reusesti sa ajungi la un armistitiu intre creer si suflet ai indeplinit rolul tau pe pamant