| anonim_4396 a întrebat:

Care este scopul astrologiei?

11 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Satisfacerea nevoii de control. confused

| sublime89 a răspuns:

Sa prosteasca si mai mult lumea. Sunt doar niste basme antice care abereaza in legatura cu influenta pe care ar avea-o astri asupra vietii noastre de zi cu zi, si asupra viitorului. Sunt doar povesti nesustinute de niciun fel de dovada stiintifica. Dar traim intr-o tara in care incultura e la putere, si atunci e si normal ca vor exista nenumarati astrologi care sa-i fure pe creduli de bani. Iar asta in timp ce astronomia e ignorata complet, si nici nu visam sa o putem studia in scoli.

| corolav a răspuns (pentru sublime89):

La momentul anului școlar 1963/1964, eu am făcut în clasa a XI -a astronomia și geologia.
Astronomia, nu cred că am învățat-o la modul superlativ dar mi-a plăcut și am rămas cu destule cunoștințe.
În schimb geologia a fost unul din obiectele mele preferate, mai ales că s-a cerut și la Bac.
Cît despre astrologie, mi se pare o veritabilă gogoriță și o metodă subliminală de a îndoctrina minți nevinovate și mai ales naive.
În mod cert cei de pe la televiziuni iau bani degeaba pentru aceste emisiuni.
În urmă cu vreo 15 ani lucram la o gazetă ( destul de importantă - un cotidian )și directorul mi-a dat ca sarcină și acest capitol. Cînd i-am spus că nu mă pricep mi - a răspuns ceva cam de genul acesta : „- Băi, tăticu *, astea ar fi cele mai nevinovate dintre minciunile pe care le scriem la gazetă. Ești descurcăreț, așa că nu trebuie să te învăț eu!".
Și am dus-o cu astea vreo doi ani de zile.
Sănătate!

| sublime89 a răspuns (pentru corolav):

Da, cam asta e diferenta intre cele doua perioade. Pe vremea comunistilor invatam despre astronomie si alte stiinte, iar in vremea capitalistilor invatam despre astrologie. Si asta vrem sa-l mai numim progres? Progresul a fost atunci, nu acum, cel putin din punctul asta de vedere. Nu sunt nici eu un fan al comunistilor, dar in vremurile noastre e la moda un fel de ura fata de comunsti pe care o gasesc de multe ori stupida si nejustificata. Ce au facut capitalistii mai mult decat comunistii in Romania? Toata ziua ne plangem acum ca se inchid fabricile si ca industria Romaniei e in colaps, si-n acelasi timp ii atacam pe comunisti, parca uitand ca prin minune ca ei au fost cei care au pus bazele acelei industrii. De fapt, ei au contruit aproape tot ce vedem in tara asta. Au construit mai mult decat pot capitalistii sa distruga. Bineinteles ca au avut partile lor foarte urate, dar ma intreb si eu cand va inceta oare sistemul capitalist sa mai dea vina pe comunisti pentru toate esecurile sale. Au trecut deja peste 25 de ani, si nu cred ca mai exista scuze. Educatia e varza, medicina e varza, si analfabetismul stiintific e in crestere continua. Asa vrem noi sa ne alaturam lumii civilizate. Dar ce stiu eu, poate o sa ne ajute zodiacul si Arsenie Boca.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Sa studieze astrii si planetele si stelele etc. Corpurile de pe cer in general. Mi se pare ca e ramura a geografiei.

| anonim_4396 explică (pentru dragosbogdan001):

Incearca sa citesti bine intrebarea inainte sa raspunzi, am scris astrologie nu astronomie...

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Astro= astrii sau ceva de genu`, logos = stiinta. Stiinta care studiaza astrii? E aia cu zodiile, ai dreptate nu am citit intrebarea prima oara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Horoscopul nu il gasesti online? Gratis?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu recunosc dialectul...

| Resurrection a răspuns:

Se ocupa de felul in care planetele iti influenteaza starea psihica.

| DricA a răspuns:

Astrologia are rolul de a descifra si prezice destinul fiecaruia dintre noi. Gasiti pe zodiacool.ro totul despre astrologie si puteti sa faceti calcule ale destinului in caz ca va intereseaza acest aspect. Va las aici un link.
https://www. zodiacool.ro/astrologie