| LaviniuA a întrebat:

Care-i treaba cu solstitiul? Incepe ziua sa scada de acum inainte deja? sad
Cate ore are si cat scade / zi?
Mi se pare deprimant! sad sad sad

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ti se pare deprimant pentru ca odata ajuns la un maxim, asta avand loc asa hgradual, zi de zi, orele au crescut, au ajuns la un maxim, apoi o ia invers, Pamintul nu sta in loc, de ar fi stat, atunci sigur ai fi fost multumit, sa fi avut asa macar o luna zi de zi la fel laughing

Dar nu dispera, te poti muta la ecuator si acolo ai vara, ai zi de zi exact aceleasi ore.
Dar in RO si in general intre ecuator si pol nu exista mai multe zile la fel.

Daca mergi la Polul nord acu, soarele nu mai apune deloc laughing

Acu cred ca is vreo 15 ore si 30 de minute sau in jurul asta, fctie de unde anume te afli in RO in ce zona.De miine deja scade, chiar daca scade f putin doar cu cateva minute, va scadea, asta zi de zi pana cand ajunge sa fie ziua cea mai scurta si noaptea cea mai lunga laughing

Dar nici acolo nu stam cu zilele la aceleasi opre zi/noapte, nici cand is egale la echinox, doar o zi si cam aia e tot, atingi un maxim sau minim, doar intr-o singura zi, dupa o ia in sens invers.

Cum am spus doresti aceleeasi ore zi/noapte tot timpul? Mergi la ecuator ai si cald si mereu ziua la fel de lunga, adica 12 ore cam pe acolo.

Chestia este ca ar fi fost bun daca in loc sa intrebi pe aici, intrai pe google, intrebai acolo, gaseai si raspuns, vedeai si asa o poza cu pamintul in jurul soarelui,

Dar probabil banui ca nu prea intelegi ce spun aia acolo, asa ca ai intrat aici, poate poate se gasete careva sa iti explice mai simplu.

| Holiday a răspuns:

Intra in programul cu informatii meteo pe telefon. Iti arata exact cand rasare/apune soarele azi si in zilele urmatoare.

| johnnny123 a răspuns:

Este primul tău an pe planeta Pământ?