| MadRaven a întrebat:

Care sunt caracteristicile unui psihic considerat normal? Care sunt criteriile care diferenţiază un psihic normal de unul anormal, bolnav?

15 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca în situația asta doar termenii 'bolnav/anormal' trebuiesc definiți.
Și ideea e simplă, orice ajunge în partea patologică dacă afectează abilitatea de a trăi normal, mai exact de a se integra sănătos într-un mediu social/profesional, de a avea o familie/viață sexuală acceptabilă etc.

Ideea e că psihicul devine anormal/bolnav când nu îi mai permite persoanei să trăiască normal.și aici poți să cauți din mai multe ramuri ale științei ce înseamnă să fii normal.

| RAY a răspuns:

Annenberg - Abnormal psychology

acolo vei vedea totul, mi-a placut foarte mult documentarele alea

| J0B0MAT a răspuns:

Un psihic anormal, bolnav este caracterizat de imposibilitatea adaptarii la mediu, de mecanisme psihice slab dezvoltate.

| DonaldTrump a răspuns (pentru J0B0MAT):

Atunci si psihopatii au un psihic normal, se pot adapta la situatia inconjuratoare lor, no?

| J0B0MAT a răspuns (pentru DonaldTrump):

Cum de ai dedus asta din ce am zis eu? Au un psihic bolnav.Nu ştiu cât de normal sau anormal. Nu sunt psihiatru.

| DonaldTrump a răspuns (pentru J0B0MAT):

"imposibilitatea adaptarii la mediu" daca din asta rezulta daca starea mintala este buna sau nu atunci putem considera psihopatii care se adapta la mediul lor social normali.
" Au un psihic bolnav." adevarata afirmatie dar asta nu sterge prima afirmatia de mai sus.

| J0B0MAT a răspuns (pentru DonaldTrump):

În mare, toate mecanismele psihice au rolul de a ne ajuta să ne adaptăm la mediu. Nu ştiu cum putem considera psihopatii, depinde de fiecare.
Nu trebuie să şteargă nimic.
Ce am spus în primul comentariu descrie un psihic anormal, în mare. Dacă vrei mai multe detalii citeşte cărţi de psihologie.

| MadRaven explică (pentru DonaldTrump):

Aici am eu răspunsul. Populaţia poate fi clasificată în 3 categorii:
1. cercul central-normalul, aici domină trăsăturile pozitive, persoana este echilibrată, nu e nevoie să insist;
2. cercul anormalităţii (NU înseamnă patologic). E undeva între nebun şi normal. D.p.d.v. psihiatric, anormalul îl constituie psihopaţii, care nu trebuie internaţi, deci nu sunt bolnavi psihic, dar nu sunt nici normali.
3. cercul patologic, care cuprinde dezechilibrarea episodică sau stabilă a funcţiilor sau aptitudinilor psihice.
În concluzie, psihopaţii nu sunt nici normali, nici bolnavi. Sunt anormali laughing

| drutzix a răspuns (pentru MadRaven):

Am impresia ca multi oameni sunt in 2.
Psihopatia nu prea mai se foloseste in cercurile psihologice acum se foloseste Tulburare de personalitate antisociala.
Una din piedicile cele mai mari in tratarea unui 'psihopat' este ca persoana nu recunoaste ca are o problema de personalitate. Pentru ei comportamentul lor este normal si justificabil.
Depinde de gradul de tulburare daca sunt in 2 sau in 3. Sunt oameni care traiesc cu aceasta conditie toata viata fara sa faca ceva rau dar exista si oameni precum Ted Bundy/ Jeffrey Dahmer care erau patologici.
Tulburarea de personalitate antisociala reprezinta mai mult decat capacitatea redusa de a empatiza cu o persoana.

| Duucu a răspuns:

Un psihil normal se incadreaza in sistemul moral si etic din prezent, dar in acelasi timp constientizeaza cine este el insusi. Daca nu respecta nici una din astea doua, e "anormal".
Eu sistemul moral il consider ca o totalitate de "legi nescrise" adunate de-alungul anilor.

| suffarstar a răspuns:

Intai si intai defineste termenii: psihic, normal, anormal.

| drutzix a răspuns:

Cred ca o proprietate a unui psihic normal este luciditatea.
Persoana nu are iluzii de grandoare, paranoia, halucinatii sau alte iluzii/convingeri care ii impiedica functionarea in societate.
Aici avem si grade de 'normalitate'. Un om poate fi depresiv dar poate tine depresia sub control cu ajutorul unor medicamente, dar exista si oameni care nu se mai pot intoarce in societate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata lumea zice ca are un psihic anormal, ca e prea nebun, ca e in depresie, ca nu e ca ceilalti. dar de fapt toata lumea este normala... e normal sa fii in drepesie, e normal sa fii prost, e normal sa simti durere sufleteasca sau alte chestii de genul. toata lumea se crede individual anormal. Dar toata lumea este normala. De fapt nu exista o definite a normalului... Fiecare vede "normalul" din alt punct de vedere.

astfel de raspuns voiai sa primesti? sau din ala gen pentru ca ala e bolnav psihic / mental si e schizofrenic sau alte chestii de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul intrebarii e propria-i absurditate

| AleXzpm a răspuns:

Este relativ in opinia mea, asa cum raul este necesar pentru a avea si constientiza binele, la fel se aplica si pentru normal si anormal, bolnav. singurul criteriu fiind cel al majoritatii. Asa cum in 300 IH credeau ca Aristotel este bolnav pentru "Pamanutl este rotund" sau cum ardeau cartile lui Darwin cu "avem stramos comun cu maimutele".