| imihaistoian a întrebat:

Cat de exacte sunt testele de IQ pentru a determina inteligenta unui om?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Testele de IQ reprezinta sondarea inteligentei intr-un anumit moment. In alte momente si la alte teste poti avea alte IQ-uri. Exista teste de inteligenta verbala, teste de inteligenta performativa, etc. Mensa foloseste de obicei teste de inteligenta neutre din punct de vedere cultural (adica nu conteaza din ce tara vii si ce limbi vorbesti).

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Ai vreo idee ce e aia inteligenta? Te ai gandit macar?

| 4b a răspuns:

Nu-s prea bune, IQ-ul meu depaseste orice limitalaughing

| Încrucişătorul a răspuns:

As putea sa-ti dau eu unul (in engleza, desigur) dar nu stiu cum sa incarc pe net.

| guardian18angel a răspuns:

Testele IQ sunt pe-atat de exacte pe cat de bine sunt facute. Cele mai exacte sunt cele pe care ti le da un psiholog, si pe care le interpreteaza tot el.

Natura si ordinea intrebarilor, viteza de raspuns, si durata testului in sine.

| IgoToHellForThis a răspuns:

Pai toate testele pe care le'am citit pana acum au fost patetice.Noi ne nastem cu un coeficient de IQ care ne urmareste toata viata.Iar testele IQ de care am avut parte pana acum se refereau la informatiile pe care le'am acumulat si e foarte gresit.

| ThePathWalker a răspuns:

Inteligenta are multe ramuri. Am vazut si eu multe teste si dupa cum am crezut nu le include pe toate. Raspunsul este foarte putin exacte.

| AlexCătălin21 a răspuns:

Daca te referi la cele online, sunt cam sub 50% in adevar.Este extrem de dificil sa masori coeficientul de inteligenta uman complet.

| sousabo a răspuns:

Nu exista teste de inteligenta.Da o sa ma contrazica multi, cui ii pasa?