April
| April a întrebat:

"Cat de orb este acela care baga mana in buzunar ca sa ti se poata strecura in inima!"-spune Kahlil Gibran. Ce nu vede omul acela?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Cei care au bani decat le trebuie, au o lume a lor; o lume in care totul se raporteaza la bani. Nu cred ca in viziunea lor ar putea crede ca exista ceva pe lumea asta ce nu poate fi cumparat. Bogatul crede ca e normal sa cumpere la kilogram inimile semenilor sai. Dar totodata, sesizam si aspectul pervers pentru ca este si viclean incercand 'sa se strecoare ' deci nu printr-o tranzactie directa.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vede dincolo de lumea unde banul face lege si atrage simpatii.Toti suntem orbi.

| YepIsSuspended a răspuns:

Nu se vede nici pe el nici pe nimeni

| Arthur a răspuns:

Cu bani poti cumpara orisice in afara unui singur lucru : dragostea.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Exista oameni cu bani si oameni care sunt bogati. Este o mare diferenta. Banii adesea ne costa prea mult. Primim in schimb amagire si minciuna. Nimeni nu ne mai vede sufletul. Ei sunt ca un val gros si compact care ne sufoca linistea si ratiunea. Vasile Alecsandri a afirmat: "Banul este cea mai sigura piatra de incercare a firii omenesti". Dar sa nu uitam ca fericirea nu poate fi cumparata cu bani. Nici prietenia. Daca alegem conditia materiala, o facem in detrimentul tuturor celorlalte valori sufletesti. Nu cred ca merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e orb, e prost. Nu i se va strecura in inima, va determina sa-i fie iubit buzunarul nu "el"... omulwinking

| dorinaugustin a răspuns:

Oare ce se poate raspunde totusi aici... poti cumpara ce vrei cu banii? o fi inima de vanzare? Aiurea, traim in lumea de azi.cine se mai uita la asemenea "amanunte"?

| Ianna33 a răspuns:

Esenta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti intrebari de acest gen sunt tipice pentru un user numit expert, ca daca tot e expert inseamna ca el/ea chiar este?, dar voi chiar sunteti?
Si ca sa iti raspund totusi la intrebare, acel om nu vede ca se poate obtine bunatatea celui de langa tine si sa ii ajungi la, inima fara sa fie nevoie de banii.

| IuliaAle a răspuns:

Probabil nu stie ca orice om are sentimente si, uneori, demnitate, lucruri care nu se ''cumpara'' cu bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stiti dragilor ca Dumnezeu A DAT verbal prin har, atata bogatie celor ce l-au chinuit, bogatie ce EI no pot controla nici cu EL nici fara EL. Asa ca sa fim sanatosi cei ce santem considerati mici, ca noi santem cei bogati deoarece Dumnezeu ne-a dat MAI PUTIN, DAR SANATOS.Cu totii stim asta, NU?

| biBBi a răspuns:

Ca nu poti cumpara dragostea cu cadouri. happy