| JIJ a întrebat:

Cate tipuri de inteligenta exista? nu vreau o definitie lunga de pe google, si in care dintre ele va aflati voi?

44 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Doua tipuri; a mea si a celorlanti.

| Paulla a răspuns:

Un simplu search pe google te-ar fi rezolvat, totuşi. Vezi teoria inteligenţelor multiple, a lui Gardner. Se presupune a fi 8 tipuri: spaţial vizuală, logică matematică, lingvistică, intrapersonală, interpersonală, naturalistă, muzicală şi corporal-chinestezică.
Ţin minte că a venit odată psiholoagă şi ne-a făcut nişte teste, să vadă care şi cum. După testele alea, eu am spaţial vizuală. Se presupune să am o orientare foarte bună, să vizualizez proiecte doar cu ajutorul imaginaţii şi să-mi placă deseneul. Primele două sunt ca şi bifate, dar pictura a fost mereu una din artele pe care am apreciat-o cel mai puţin. Nu fiindcă aş fi anti-talent, ci fiindcă mă plictisesc rapid. Nu pot să stau mai mult de 15 minute cu o pensulă-n mână, chiar nu văd nimic interesant 'în a picta'(arta în sine e interesantă, în sensul că-mi place să privesc la alţii, dar să 'mă exprim eu în culori' e chin). Pe lângă, cred că nu stau prost nici la cea intrapersonală sau cea interpersonală.

| Dumnezău a răspuns:

Doua,din care "coboara" absolut toate celelalte, pe care multi psihologi pisalogi le-ar considera, in mod normal, de sine statatoare.Adica exista inteligenta emotionala (care, zic eu, se ocupa de i.muzicala,i.intrapersonala,i.interpersonala,dar mai ales de i.verbala) si cea propriu-zisa ( ce se ocupa de i.kinestezica,i.matematica si tot ce "coboara" din astea doua).Eu habar nu am care-i dominanta la mine, dar, oricum as face, IQ-ul meu se situeaza intre 110 si 140. EQ-ul habar n-am cat e, dar daca ai inteligente intrapersonala si interpersonala ridicate (exista un fel de teste, cu vreo 50 de intrebari care le pot determina, insa cu acuratete indoielnica) e clar ca ai EQ mare.De obicei, douchebags, alpha si "liderii" au EQ mare.

| Paulla a răspuns (pentru Dumnezău):

Eu sunt curioasă ce înţelegi tu prin 'douchebag'. Pentru mine e tipul ăla care se comportă aiurea şi se dă şmecher, fără să realizeze cât de penibil arată în ochii altora. Nu aş spune că tipii de genul dispun de un EQ prea mare...
Trecând peste, ţin să precizez că IQ-ul e supraapreciat. Am mai spus-o şi de alte ori, într-o lume în care suntem forţaţi să trăim printre alţii, singuri într-o mulţime, mi se pare mai avantajos să-i pot juca pe unii pe degete decât să rezolv ecuaţii la matematică. Probabil ştii şi tu tipul: Mereu cu mâna pe sus pe la fizică, matematică, informatică, dar totuşi o persoană fraieră. Timidă, ezitând de fiecare dată şi arătând astfel că n-are încredere în sine ajunge uşor amuzamentul altora. O persoană ce nu ştie să citească chipurile altora, nu ştie să se impună, nu ştie să socializeze... Tu vezi departe genul ăsta de persoane? Crezi că IQ-ul(totuşi, neieşit din comun) îi poate aduce undeva fără EQ?

| Dumnezău a răspuns (pentru Paulla):

Asa...ziceam azi noapte ca ne ocupam in seara asta si de "the douchebag hypothesis". Douchebag-ul, cum am zis si azi-noapte, eu il consider al dracului de sociabil.Da' genul ala care chiar nu il vezi niciodata singur, sa aiba si el tihna lui.Ma rog, de obicei, to'arasii lui sunt cam pe aceeasi treapta cu el, ca, atunci cand o depasesc, cauta mai mult apartenenta.Si douchebag-ul (pe mine m-a cam traznit asta cand am realizat-o acum ceva timp) se pricepe chiar bine la leadership. Poate pentru ca vine si o doza serioasa de "pumnii mei minte nu are, calca totu' in picioare". Douchebag-ul prototip ar fi reprezentat de tipii de la Jersey Shore, mai ales Delvecchio.Doar ca aici intervine subiectivismul, noi imaginandu-ne portrete diferite cand vorbim de douchebags.Sau Cristi Tanase,daca-ti mai belesti ochii pe la lolbal.Da, se da smecher, dar multi pica la asta, poate d-aia se pricepe la a fi liderul celorlalti. Poate traiesc eu intr-o gaura de vierme fara speranta, dar la mine in liceu, cam cel mai popular si "respectat"(nu neaparat temut) tip e un douchebag tipic, doar pentru ca are o "smecherie" care sparge cerul, mult tupeu (asta e conditie obligatorie) si ceva cocktail de greata, sfidare si ignoranta.Cam asa sunt si o parte din liderii de care tu zici des prin raspunsurile tale.

Ca sa ma rezum la problema supravieturii si ajunsul departe... Tipul cu EQ-ul stratosferic - ghice ce! Capacitatea sa empatica,emotionala, vorbele, calmul n-o sa ii fie de niciun folos in padurea cu lupi, o sa-l mance lupii, mai ales ca nici calmul asta nu e infinit.You are gonna flip out! Insa tipul cu IQ-ul mare are o sansa mai mare sa-si dea seama unde poate sa gaseasca un lemnisor uscat, niste iasca, o radacina, cum sa se orienteze, sa aiba grija sa nu-l gaseasca haita si poate chiar o sa-si dea seama ca nu e de murit in padure si ca autostrada e la vreo 300 de metri departare.

Si da, ii vad departe.Le-am mai zis-o unora cam ca tine.Sa nu veniti la mine crispati si cu sfintii si dumnezeii printre dinti, peste 20 de ani, cand nărzii, matematicienii, fizicienii, informaticienii or sa va fie CEO's, o sa va faca sa va inghesuiti ca vitele sa le cumparati gadget-urile ce ei le-au gandit si de pe urma carora au scos, literalmente, meleoane peste meleoane sau o sa va arate cum se poate construi o capsula care sa faca sustenabila viata intr-un mediu ca cel de pe Jupiter.

Nu stiu de altii, dar daca ai un IQ mare e posibil sa ai si EQ mare.Capacitatea de abstractizare, dac-o ai la matematica, o ai si in realitate.Calibrezi,reglezi situatia in realitate, ca o ecuatie de gradul 3, o simplifici, ii dai o noua imagine etc. Mie mi se pare fascinant sa combini ce-i mai bun din cele doua.

Apropo, persoana aia... timida, fraiera.Persoana aia e Seung Hui Cho, e Jared Loughner, sunt tipii aia doi de la Columbine s.a.m.d. E law of large numbers, sau, pentru profani, karma.Asa merge situatia.Am vazut si eu persoane ce intr-un fel sau altul erau bataia de joc a altora, sursa de amuzament si bullying, fie ei high IQ sau low IQ (numitorul comun fiind very low IQ) si sincer, cred ca alea erau singurele persoane in ochii carora ma uitam si ma speriam de ce vedeam acolo.Ideea este ca low EQ - high/very high IQ e extrem de periculos si poate fi extrem de valoros, pus in contextul potrivit.Asta merge la oricine, de fapt.Put them in their room! laughing

Noi am mai avut discutia asta, high EQ - low IQ (des intalnit) duce la Bercea Mondial si aia...Camatarii.Thanks,but no thanks! Inca astept sa vad o persoana care sa o vad din prima posesoare de high IQ - high EQ, asta ar fi chiar interesant.

Impunerea o poate face si o teava pusa la tampla.E prea variabila ca sa o stabilim ca si criteriu de definire a high/average/low EQ.Si,cum am mai zis, certe persoane se impun prin pumnii mei minte nu are.Ala sa fie high EQ, dat de capacitatea de impunere fizica? Nu prea cred.

Cum am mai zis, da, ii poate duce.Dar trebuie valorificat.Nu stiu ce-am cu valorificarea in ultimul timp, cred ca devin ceva negustor evreu.O persoana cu IQ de 180 poate deveni cea mai profitabila din istoria omenirii.Trebuie pusa in context, dar mai ales in lumea aplicata.De asta tu cam dispreuisti pe cei cu high IQ.Ca de obicei, sunt niste outcasts, soon-to-kill-you-all, retrasi si oarecum ciudati.Pai,normal,ma,sunt ca niste oi ratacite, trebuie pusi unde fac treaba sa mearga!

Apropo, eu nu prea ezit niciodata sa iau lumea la stanga daca stiu ca gresesc si o iau pe aratura sau sunt cumplit de prosti.Asta e dovada de high EQ sau low EQ? Ca vad ca te pricepi...

| Paulla a răspuns (pentru Dumnezău):

Atunci aici vine problemea interpretărilor, pentru mine ţi-am spus ce înseamnă douchebag-ul. Genul ăla de care vorbeam eu are randament doar tot într-o turmă de proşti ca şi el, dar cu oamenii mediocri(nu mai zic de ăia de mai sus) n-are nicio şansă. De obicei e considerat un prost, de aici şi vorba 'prostul nu-i prost destul dacă nu-i şi fudul'.
O doză de sfidare şi una de tupeu mi s-au părut mereu vine venite, de unde şi până unde le treci tu la defecte? Sigur, nu-mi place când sunt îndreptate spre mine, dar decât deloc, mai bine aşa. Nu-mi plac persoanelei moi, maleabile, din care faci ce vrei. Şi tot vorbeam de impunere, exemplul tău e deplasat, reprezintă o situaţie critică, o excepţie. Ăla ce dispune de high-EQ(şi da, impunerea mi se pare un criteriu foarte bun de aproximarea a EQ-ului) cel mai probabil se va impune fără să folosească forţa fizică, doar prin tupeu şi sfidare, că tot aici vroiam să ajung. Nu trebuie să ai 1.95 şi 100 kg ca să fii intimidant(deşi ajută în majoritatea situaţiilor). N-ai să vezi lider fără tupeu şi fără sfidare, doar dacă a ajuns acolo cine ştie cum, dar chiar şi aşa, nu va fi respectat(cazul multor profesorii, care cer respect dar nu-l primesc -mulţi nici nu-l merită-). Sunt criterii decisive, la fel cum îţi trebuie o ţintă bună ca să nimereşti la coş.
La asta cu supraveţuitul chiar ai exagereat aiurea de mult. Câinele meu îşi dă seama ce şi cum dacă rămâne într-o pădure, e vorba de instinct. Nu trebuie să fii un geniu, ba din contra, tot cel cu high-EQ e avantajat. Unul care se panichează e ca şi mort, fie că vorbim de un incendiu, fie că vorbim de situaţia dată de tine. Iar dacă să presupunem că se pierd doi tipi în pădure, în aceeaşi situaţie în acelaşi moment, unul high EQ- low IQ şi unul invers, low EQ- high IQ şi dau peste o haită de lupi, facem pariu că preferă să-l mânânce pe cel din urmă? Ai fi surpins cu câtă uşurinţă îi observă animalele pe ăia slabi. Şi oricum, aici vorbim de supraveţuire într-un mediu sălbatic(cu cât e mai aproape de natură, cu atât e mai avantajat cel puternic- adică primul-), cum arată asta cine ar ajunge mai departe în zielele noastre?
Nu-ţi fă griji, nu o să vină mai nimeni la tine, că tocilarii de care-şi bat alţii pla prin licee n-o să ajungă cine ştie unde, cel mult o viaţă normală, lucrând pe la o companie(cei drept, probabil bine plătiţi). Foarte puţinii se vor realiza în felul ăsta, la fel cum unii din ăia cu high EQ vor conduce nişte afaceri de toată frumuseţea...
Nah, marea majoritatea n-are avea curajul să apese pe trăgaci. Iarăşi, sunt foarte puţinii care pot transforma ura aia adunată cu timpul în putere, mai multe şanse să fie foarte frustraţi şi să-şi ia gâtul. Am văzut şi eu persoane puternice, dar totuşi puse la pământ de alţii(neapărat în grup), nu mi-am explicat încă bine fenomenul, îneţeleg că ne luăm instinctiv de ăia slabi, dar de ăia puternici? Bănuiesc că o fac doar pentru că ăia sunt diferiţi, nu ştiu, nu mi-a plăcut niciodată când ţina era cineva de genul, ştii doar că-s pro libertate, pro diversitate şi tot tacâmul. Însă, lăsându-i pe ăia la o parte(care-s număr foarte-foarte mic), rămân ăia slabi. Nu e nimic de speriat la ei, sunt disperaţi, poţi să întinzi coarda cât doreşti cu unul din ei. Mulţi din ăştia care se apucă de împuşcat prin şcoală împuşcă de altfel şi oamenii nevinovaţi, care n-au avut niciun amestec. Nu cred că dacă ai rămâne cu o mână mai puţin mobilă după ce s-a trezit unul să-i împuşte pe ăia care fac mişto de el plus pe alţii pe care nici nu-i cunoştea ai mai avea atâta respect pentru ei. O puşcă-n mână ne poate face pe toţi(dacă nu aproape pe toţi) să ne simţim puternici, dar e doar o iluzie de scurtă durată în cazul în care fără eşti un nimeni.
Sunt chiar destui posesori de high EQ cu un IQ relativ mare, numai că de obicei al doilea e pus în umbră de primul. Tocmai fiindcă primul îţi câştigă mai multe avantaje.
Vezi că aici greşesti tare, chiar îmi place să văd persoane cu IQ mare, dar urăsc să văd EQ mic. Nu dispreţuiesc inteligenţa(de unde ai scos-o şi pe asta chiar nu ştiu), dispreţuiesc laşitatea, timiditatea şi toate astea -slăbiciunea, ca să o pun într-un singur cuvânt-. Nu m-a intimidat niciodată o persoană de asta, de care zici tu, aşa că poţi să tai ipoteza asta. Vezi, tu o spui singur, sunt nişte oi rătăcite, singuri sunt slabi. E nevoie de persoane cu un EQ mare, pentru a coordona, pentru a comanda. E nevoie de lideri. De asta, când facem un proiect pe grup ăştia lucrează iar eu stau şi supervizez, că fără mine nu s-ar descurca(sau cel puţin aşa-mi place mie să cred laughing ). Urât e când cad numai cu ăştia ca mine şi jumătate din timp -cel puţin- ne certăm. Mie mi-ar place să văd 'prietenii' între ăştia cu High Iq şi ăştia cu high EQ, că în general se face o echipă bună. Numai că, dpdv emoţional nu prea se poate ajunge pe aceeaşi lungime de undă.
N-ai cum să stabilieşti EQ-ului pe un criteriu ca ăsta, n-are destulă relevanţă. Dar vorba aia, dacă sari la ăia 'mai mari' ca tine, ori eşti foarte bazat, ori eşti nebun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

Meamă, ce scenarii pe aici.laughing

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Apoi,ce sa faca si bietii pagani, tocmai de Craciun? Diseaca behaviorismul si the douchebag hypothesis. :))

Ca tot zic de pagani si sunt de aseara intr-un song spree, mi-am adus aminte ca ziceai prin mai (iaca, alta problema unde era perpendicularitate) ca iti place vocea Annei Murphy de la Eluveitie...Eat!
http://www.youtube.com/watch?v=9Jp0WwS1hl0

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Da, gusturile muzicale ni se destul de intersectează, în linii mai mari sau mai mărunte. Uite aici ceva de pe ultimul album al lui Vinnie P, din octombrie:
http://www.youtube.com/watch?v=4bRmnxs25Qo

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu melodia.Am luat albumul la ascultat inca de acum o luna, cand mi-am gasit timp sa-l descarc.Mi se pare ca e cel mai complex al lui Vinnie, are flow mai bun decat pe The Unholy Terror si versuri mai bune decat pe toate materialele de la JMT.Normal,cel mai mult imi place Battle Hymn, ca-s adeptul hoardelor mari in muzica rap. :))

O indoiala am si eu...chitaiala aceea de la inceput, mi se pare mie sau e fix aceeasi voce ca pe Black Winter Day? Ia si matale ceva bantuitor de floyd-ish de la o trupa, care, mai nou, primeste nedrept de multa carne de la fosti fani :
http://www.youtube.com/watch?v=WnJz4eUV5qM

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

S-ar putea să fie. Oricum, prin procedeul ăsta de vevericeală poți face toate vocile feminine să sune la fel. Cu alea masculine e mai greu. Și mie-mi place mult albumul. La flow, Vinnie mereu a fost șmecher, acum a atins și o maturitate în lirică și, mai ales, în voce. Personal, vocea lui Vinnie P mi se pare cea mai tufere din rap. Dintre albumul ăsta și cel anterior solo, Season of the assassin, înclin pe ăsta. Cât despre albumele per total pe care-și face apariția Vinnie, cel mai bun pentru mine rămâne Jedi Mind Tricks - Servants in Heaven, Kings in hell. Mare păcat că s-a lăsat Stoupe de producție, pierdere serioasă pentru hip-hop, a influențat mulți prin stilul său original de producție.
Piesa preferată de pe God of the Serengeti e Slum chemist.

Ia de aici o bucată de care-am dat acum 15 minute pe Facebook, dar cred c-o s-o ascult toată seara, e pur și simplu hipnotizantă:
http://www.youtube.com/watch?v=-RxMJ43kdlw&feature=share

| IMC90 a răspuns (pentru Paulla):

Emotiile se pot controla prin medicatie specifica, dar IQ-ul ramane IQ. O persoana cu un IQ ridicat gandeste mai mult, mai bine si mai rapid decat o persoana cu un IQ mediu. Nu mai vorbim de IQ scazut.

| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

Iar IQ-ul poate fi păcălit prin acumulare de cunoştinţe, cât de cât.
Sigur, de acord cu tine, iar asta e foarte avantajos când vine vorba de rezolvarea unei probleme pe la fizică. Dar când vorbim de rezolvarea unui conflict sau altă situaţie ce implică socializare, o persoană cu un EQ ridicat va acţiona mult mai rapid, mult mai sigur şi cu mult mai puţine ezitări decât ceilalţi.
O medicaţie nu-ţi măreşte EQ-ul, cel mult îţi ţine emoţiile în frâu, cum ai spus şi tu. Niciun medicament nu-l va aduce pe unul cu low EQ pe aceeaşi treaptă cu unul high EQ, cum nicio carte nu-l va aduce pe ăla cu low IQ pe aceeaşi treaptă cu unul cu high IQ, cum oricâte ore aş petrece la pian tot n-aş reuşi să cânt la fel ca un pianist cunoscut şi oricât de lung şi dur ar fi antrenamentul, unul care nu poate să nimerească la 2m în faţa lui nu va ajunge niciodată la nivelul unui lunetist. Talentul nativ nu poate fi întrecut numai de antrenament şi muncă, oricât de mult ai încerca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

Nu există EQ, fiindcă treaba la care tu te referi ca EQ nu e o constantă, ci o variabilă, ceea ce înseamnă că se poate modifica (îmbunătăți - înrăutăți) prin exercițiu sau lipsa lui. Un IQ înalt îți oferă din start un avantaj. E amuzant cum luați în calcul doar extrema în care un IQ mare implică incompetență socială.

| Dumnezău a răspuns (pentru Paulla):

Sis,do you even hit space?

1.Are randament douchebag-ul si in mediul cu oameni care sunt si putin peste el.Doar pentru ca multora li se pare un om demn de urmat.Are si cu oameni mediocri adesea.Dar am observat ceva, daca douchebag-ul arata bine, va avea un randament proportional mai mare.

2. Sfidarea si tupeul sunt bune.Al doilea atat timp cat nu devine binecunoscutul tupeu jegos sau tupeu de retard.Cam cum are Adi Mutu. Sfidare, cred ca stii de Pussay Riot (intetionat scris) sau tipul care l-a spanzurat pe nenea Iancu intr-o piata si e hortist imputit prin Sfantu Gheorghe.Aia-i sfidare jegoasa.Off-topic, dar merge pentru un inceput de argument.Douchebags au sfidare jegoasa, de obicei, invatata de la parinti si anturaj.Ar trebui sa-ti placa persoanele moi si pe care le duci unde vrei tu.Mie-mi place asta mai ales la femeiusti. laughing

3.Da,e si impunerea, dar mai important pentru EQ mi se pare capacitatea de a face ordine.Impunerea si modul in care se materializeaza poate fi si ea un exponent de criteriu jegos uneori.Ala care pune ordine in lucruri fara sa fie nevoit sa se impuna,si o arde pe vorba duioasa,calm si "chill out, I've got a plan" parca-mi da cu virgula, mai bun exponent de EQ.Asta cu impunerea prin tupeu si sfidare e plina de ifs and buts. Daca da de unul ca mine, care e si al dracului, si putin nesimtit si isn't taking crap from anybody?

4.>>"N-ai să vezi lider fără tupeu şi fără sfidare."
Fals.Gandhi,MLK,Papa Ioan Paul II (singurul popa care oarecum era smecher si era probabil cel mai respectat ever), Yasser Arafat (nu e sfidare ce a facut el vizavi de statul ce nu trebuia sa existe) si pot s-o tin asa cateva minute bune.Si erau cu totii enorm de respectati.Profesorii nu sunt lideri si nimeni nu ar trebui sa-i priveasca astfel, ar trebui sa va intre in cap.Sunt doar indrumatori, uneori priceputi, alteori frustrati si incompetenti.

5.Ba n-am exagerat.Era un exemplu pentru a clarifica ca high EQ, fie el chiar si 210, e fix pix intr-un astfel de moment.Bine,poate se calmeaza (amandoi pot face asta, nu tine de EQ/IQ, ci de cat de mentally tough esti).Nu e niciunul avantajat intr-o situatie critica.Ce am dat eu nu e situatie critica.Cu ce ajuta un high EQ pe o insula, cand esti naufragiat.Panica nu tine de cele doua variabile date.BA cred ca ca high IQ il va ajuta pe posesor sa se orienteze mai bine, sa caute this and that pe insula.Omului i-a cam disparut instinctul, FYI.Mai ales aluia crescut in blue-collar suburbs, adica baiatul/fata de oras care innebuneste de foame si frica daca-l lasi in padure.Care e peste tot in timpurile astea.Nu,facem pariu ca lupii mananca orice, ca nu-i doare nicaieri daca unul e fizician retard social iar unul invartitor perfect emotional.Pentru ca animalele au instinct.batting eyelashes

6.Ba da.I said it! Ai zis-o si tu intr-un fel referitor la cei cu high EQ, de aia am si dat doua exemple mai neoase.Mie mi se pare ca una din cele mai bune "meserii" pentru ei e cea de invartitor.Si desigur,curvele moderne,adica PR,consultanti, assitant manager, agenti de vanzari si alte hiene din astea care-o freaca aiurea si tot primesc bani multi.

7.N-ai de unde stii. Outcasts,cel putin in US,tind sa faca din astea destul de des.Dar sunt si unii care fac din rautatea altora directionata spre ei,progres pentru ei, desi rari."Your desire to be cruel, was fire to my fuel" (Hopsin - Where Will I Go)

8.De aia puternici se iau mai multi,ca asa il pot da jos,fizic vorbind, ca nu suntem in filme.E iarasi law of large numbers, adica trebuia sa li se intample si lor.Multi din aia care fac killing spree-uri sunt si mizantropi excelenti, deci e vorba de victime colaterale.Tot oameni sunt, nu prea conteaza.Mai ales daca esti in US,impusti niste future retarded quarterback bullies (cred ca stii ce-i un QB de prin filmele cu adolescenti), future cheerleader daddy's girls, future spoiled sixteen and sweet brats si future brainwashed stupid teens.Nu mi se pare asa mare pierdere, ca tot ii deplang atat ipocritii de-acolo pe pustii din Newtown.Gimme a break! Tocmai pentru ca sunt disperati, sunt infricosatori.Un om disperat va face lucruri disperate. Daca le mai si planifica in amanunt...ehee,imi place! N-as ramane cu mana imobila pentru ca,daca,de exemplu,as fi din US,as fi genul ala la care atacatorul se duce cu o zi/o ora inainte si ii spune "I like you,man, stay at home tommorow/go home now" si cand QB-ul liceului si-o bate de el ca " 'cause he ain't got game", il invete sa paseze si sa faca run-uri.Trebuie sa-ti vezi interesul,Paula! laughing Cumva,oamenii astia sunt tinta unei uri chiar irationale, animalice, fara tinta si drum clare. Pitiful!

9. Aplicat sa fie, ca aplicat nu am vazut.130 la ambele, folosit la maxim, m-ar multumi pe deplin.Al doilea, insa te poate ajuta sa iesi din probleme unde te poate ajuta.Cum am zis, nu-mi stiu clar IQ-ul si EQ-ul (desi stiu ca primul e maricel) dar folosesc un fel de distribuire matematica sa-mi organizez timpul, sa-mi iasa ziua eficienta si sa rezolv probleme de natura sociala cu ajutorul lui.Cred ca am filme, ca Tesla.

10. Unde ti-am zis ca dispretuiesti inteligenta? Timiditatea nu e chiar asa rea pe cat o cred unii, ba chiar te poate feri sa faci lucruri retarde (e.g. : Sa te imbeti ca un felator si sa crezi ca esti ren in club), dar mai ales sa le spui.Si cred ca exista o formula sociala,care,somehow,someway, te face timid ca individ cu persoane ce nu sunt in niciun fel, impunatoare.Nu stiu de altii, dar eu pe un decurs de 10 ani am tot sarit dintr-un comportament in altul, pe absolut toate "partiturile" principale (alea patru definitorii), doar pentru ca asa simteam pe moment.De exemplu, cand aveam vreo 8-9 pot spune ca eram oarecum timid,dar de fapt, ala era inceputul de mizantropie si nu stiam eu cuvantul. laughing Plus, e greu sa stabilesti clar anumite caractere.Esti ariana. Oare de unde ura asta nefondata, ca sa te parafrazez tocmai pe tine?

11.Da,sunt oi ratacite,dar se pot indrepta. Poate sunt eu idealist, dar nu exista ABSOLUT NICIUN OM care sa nu poata fi schimbat, prin diferite metode.Aici includ si un EQ/IQ boost.Citeste,sau mai degraba uita-te la video-uri cu Zach Randolph,ca sa te edifici cat de retard/imatur/low IQ-low EQ poate fi un om in mediul nepotrivit si cum toate astea se pot schimba, daca pui zdravan biciul pe el, il pui la munca si...surpriza,il pui sa fie "the man", desi el nu arata capacitati pentru treaba asta.Se descura si singuri sa se "upgradeze".Soc psihic,cea mai buna metoda! Daca ii ajuti sa-si faca ordine in minte, putin, doar de inceput si ii faci sa le intre in cap o treaba se descurca si singuri.Se descurca si fara tine.Tu doar ciupesti la mica ciupeala,sa iei si matale o nota. laughing Mie-mi place sa ma duc dupa ora la profesor,intrebandu-l intr-un ton hotarator "Se poate sa lucram singuri?" laughing Sau daca sunt nevoit sa fac teamwork,ii pun pe toti la jug si ma pun si pe mine la jug. Daca nu face ce zic eu,penalizare.N-o fac pe psihologul... daaaar,un mic sfat : Lucra,lucra,lucra,lucra, lucra, lucra in continuu! Nu conteaza pe ce domeniu.

12.Asa ma gandeam si eu,dar cred ca la Cremita,seamana cu ceva, dar e altceva, poate o nesimtire artistica.Nu uita ca vorbesti cu un om care cand cineva i-a zis "Plec cu inima franta,crede-ma!" a replicat "Biologic vorbind, nu prea ai cum!", deci ceva-ceva tot trebuie sa fie care pune trenul in miscare.

| Dumnezău a răspuns (pentru Paulla):

*Ambele pot fi pacalite.Doar ca EQ mult mai putin si mai greu.O persoana extrem de impulsiva nu prea va sti sa rezolve conflictele, daca il "calmezi" va ajunge intr-un alt stadiu si poate va gasi o rezolvare amiabila, cat mai avantajoasa.Il mareste putin, prin inhibarea caracteristicilor ce-l distrug.Ce trec drept "ganduri necurate" actioneaza ca termite pentru EQ, pentru ca te fac sa nu percepi ca lumea mediul din jurul tau.Calmantele pot sa rezolve asta, cu un anumit dozaj.

*Ba ai putea. Oricine poate.Ti-am zis si aseara : lucra! laughing
Nu exista talent nativ, ci doar antrenament. Diavolii aia care la 3 ani au IQ de 130 s-au antrenat.Ala care e decivis pentru echipa, cand aceasta castiga UCL sau NBA Finals prin capacitatile sale extraordinare de sportiv, s-a antrenat pe branci, a stat cate 10 ore pe teren sa perfectioneze orice dribling, a aruncat de 1000 de ori pana sa vada cum intra perfect aruncarea s.a.m.d

Slash la 14 ani, canta si 14 ore la chitara pe zi.Nu exista niciun talent nativ la el.Doar si-a rupt carca zilnic, zeci de ani, sa ajunga unul din cei mai buni.Si la lunetisti la fel, trebuie doar sa fii calm si sa vezi bine. Dupa, la lucru si antrenament!

*IQ-ul nu este definit de cunostinte, ci cultura generala.Iar asta chiar nu te ajuta cu nimic in viata.Decat daca ajungi la "Who wants to be a millionaire?" sau altceva de genul.

| NOname a răspuns (pentru Dumnezău):

"Nu exista talent nativ, ci doar antrenament."

Te contrazic.
http://youtu.be/wwAbtizFCzo
http://youtu.be/QctmSKQSNoY
http://youtu.be/a7UFm6ErMPU

Dacă aici nu este vorba despre talent, atunci despre ce? Antrenament? Când?...
Ia antrenează-mi tu un copil oarecare de pe stradă. O să cante la fel?

Plus, ceea ce unii prind într-o clipă, fără să depună mari eforturi, alţii nu prind nici cu zeci de profesori care îi lucrează suplimentar cu anii. Nu ţi se pare ciudat?
(Doar pentru că tu ai muncit foarte mult, crezi tu, ca să ajungi unde eşti, nu înseamnă că toţi au făcut-o sau că toţi au fi ajuns la nivelul tău, dacă au fi muncit la fel. Pentru unii a venit de la sine. Şi doar pentru că sunt unele domenii unde se poate reuşi şi fără talent, nu înseamnă că acesta nu există sau trebuie desconsiderat.)

Şi doi, cred că pe alocuri confunzi un EQ mare cu temperamentul.
Poţi să fii exploziv, coleric, dar să ştii să relaţionezi cu oamenii, să prinzi din mers cine ce vrea să spună, să ştii când să vorbeşti şi când să taci, să ai aptitudini de orator, să ştii să te faci plăcut şi ascultat, să înţelegi omul, să-i anticipezi reacţiile...sau poţi să fii foarte calm de felul tău şi să ai aceleaşi abilităţi.

Şi da, EQ-ul poate varia de-a lungul vieţii, IQ-ul nu prea, este nativ.

Şi, bineînţeles, un caz ideal este când cele două se completează (deşi, cum a spus şi Paulla, IQ-ul în astfel de cazuri deseori este eclipsat de EQ şi inteligenţa unui astfel de individ adesea este subestimată).

| Paulla a răspuns (pentru Dumnezău):

Chiar n-ai întâlnit niciodată un om impulsiv, dar totodată respectat, ba chiar temut? Ştiu o grămada, mulţi care stau în poziţii sus puse sunt impulsivi. Cum a spus şi NOname, poţii fi flegmatic şi să ai un EQ mare dar la fel de bine poţi să fii şi coleric. Persoanele impulsive rezolvă de obicei conflictele prin intimidare, lumea dă înapoi pentru că ştiu că pot merge departe(la fel ca ăia disperaţi de care zici tu), impulsivitatea asta îi ajută să-şi asume riscuri şi asta deseori îi poate aduce departe.
N-aş putea, am nişte degete scurte, abia pot să cânt la chitară, da'păi la pian. Cu lucru aş putea să fiu decentă şi l-aş întrece pe unul care deşi poate ar avea talent, n-a avut ocazia să cânte la un pian destul. N-aş avea totuşi şanse în faţa cuiva care după că mai are şi talent cântă măcar la fel de mult ca mine(deşi probabil m-ar întrece lejer şi dacă ar petrece doar jumătate din cât petrec eu cântând -bine, presupunând că aş cânta, dar n-o fac, că mi se pare pointless să îmi pierd timpul cu ceva la care se vede clar că nu mă pricep-).
Talentul nativ există şi e un criteriu decisiv de cele mai multe ori. Unii oamenii parcă sunt creaţi să facă anumite lucruri. Dacă-l iau pe X, un tip de genul 1.65-1.70 slab, care preferă oricând să stea pe scaun şi să lucreze ceva, un stângaci care se împedica mereu şi pe Y un tip de 1.90 şi vreo 85kg, cu o structură atletică, care are o coordonare bună şi înebuneşte dacă-l pui să stea la birou mai mult de 1-2 ore şi îi antrenezi la fel de mult, crezi că vor ajunge la acelaşi rezultat(în domeniul sportului, cum cred că era şi evident)? Baschet, să zicem. Poate nu le am cu pianul, dar în alt domeniu am întrecut oamenii şi cu de 3 ori mai multă experienţă decât mine. Talentul îşi spune cuvântul şi e un cuvânt greu, decisiv.
Unele persoane sunt avantajate din naştere(şi aici nu mă refer la familia în care s-au născut, ci la talentele astea native), aşa că eu rămân la părerea că fiecare ar trebui să meargă spre ce se pricepe. Dacă urmezi altceva, doar pentru că te atrage din diferite motive ci nu fiindcă ai avea înclinaţie vei ajunge, inevitabil, să dai peste persoane în faţa cărora n-ai şanse, pentru simplul fapt că ele s-au născut să facă asta.
Spaceisoverrated.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

Ești mignonă?big grin

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, am 1.68 conform asistentei care ne-a măsurat la şcoală şi comporativ cu restul fetelor de vârsta mea nu-s scundă, dar nici înaltă. Totuşi, am nişte palme micuţe şi nişte tălpi la fel(port 35).:d

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

E și-un avantaj la fetele cu mâini micuțe.thinking

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi mai are niste parti deranjante de la accent, unde trebuie sa dau o raita la lyrics, dar nu fac mofturi prea des.Mie tot Jus Allah imi place mai mult la voce.Cred ca ar putea sa cante si soul, chiar daca are o rautate carismatica in voce, pe langa raguseala aia, care cred ca-i nativa.Stoupe parca a produs si pentru Canibus un timp,desi eu inca tind putin sa-i dau downgrade oricarui producator din US,cand ai o droaie de dope niggas pe piata,e si usor sa scoti discuri de hall-of-fame, daca stii sa-i alegi.Ce mi-ai dat tu acolo seamana bine de tot a old-school rap, tipul in mov seamana cu Ross; la lirica nu e mai nimic impresionant, au flow bun baietii, mai ales albul.Ala cred ca e Kid Daytona, nu?

Albumul de anul asta al lui Nas, Life is Good, l-ai ascultat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Și Jus Allah are o voce trăznet, foarte puternică. Mai că te surprinde, la ce subțirel e, ce iese din el.laughing
La Stoupe vorbesc strict de el și de negativele făcute de el, care, să fim serioși, pun în evidență cam orice MC, oricât de wack ar fi. După părerea mea, se acordă foarte puțin credit beatmaker-ilor, dar, mai ales, producătorilor - pentru că Stoupe a fost un producător, nu numai beatmaker. Ar trebui să se facă diferența, una e să fii doar creator de negative, alta e să fii producător, care înseamnă responsabilitate față de produsul finit. Majoritatea își vând negativul și mai departe nu-i interesează nimic, dar totuși sunt numiți producători. În România, singurii care pot fi numiți producători sunt Tataee și, probabil, Cheloo, dar mai puțin. Stoupe a produs întregul Rip the Jacker, pentru Canibus.
Ăla în mov de care zici tu că seamănă cu Ross e Sean Price și e destul de legendă. Pentru mine, el începe piesa și el o și termină, flow-ul lui mă dărâmă, e prea pe treaba lui.
Am ascultat Life is good cum a apărut, dar nu m-a impresionat, deci i-am dat eject din playlist. Acum că mi-ai adus aminte de el, s-ar putea să-l mai iau la o tură de ascultare. Mi-a atras atenția doar World's an addiction. Recunosc că nu mă așteptam să mă rupă, deși Nas e unul dintre preferații mei, jumate din albumele sale sunt clasice ale rap-ului.

| Dumnezău a răspuns (pentru NOname):

Hai sa fim sinceri, ce talent are tipa de patru ani? Asa si eu la patru-cinci ani jucam in scenete la gradinita.Asta nu inseamna ca am talent nativ, desi sunt destul de priceput, daca nu ma pun cineva sa fiu amuzant/hazliu/comediant.Iar celelalte doua au avut timp sa exerseze.Mai era una prin US, Jackie Evancho, avea vreo 12 ani cand s-a dus la auditii; si ea a avut timp sa lucreze, ba chiar de la 5 ani si-a lucrat vocea.

Desigur, sunt oameni care se nasc cu o voce placuta, asta e un mic avantaj nativ, dar nu-l putem numi talent.Asa sunt si oameni cu IQ de Mensa care sunt ratati, desi nu-s inapti social.Si,chiar daca un om se naste cu o voce neplacuta, asta nu inseamna neaparat ca nu poate canta, trebuie si el, pus in context.Vezi Axl Rose - pe care-l stii - si M.Shadows,care in mod normal ar avea o voce insuportabila, dar vine bine pe cantece.Un copil oarecare de pe strada, luat la un canto zdravan si dupa pus sa practice de capul lui acasa, 7-8 ore pe zi, sa ia tot felul de note, sa se joace cu vocea, VA PUTEA face ce face si Connie Talbot, ba chiar mai bine.

Aici este vorba de atentie si deficitul ce apare uneori asupra atentiei.Depinde mai degraba de persoana,dar atentia nu e nici pe departe un lucru cu care vii din nastere.Cel mult poti invata sa te concentrezi mai bine, sa faci ordine in ganduri, sa poti prinde informatia.Dar, nu uita, e vorba si de motivatia ce-o gaseste individul.Eu,daca nu invat informatica nici cu 20 de profesori, nu inseamna ca sunt intarziat mental, ci o "blochez". Valabil, viceversa pentru ce-mi place si pot deprinde fara ajutor.Valabil la absolut oricine.Hai,nu se poate sa nu fi existat in viata ta lucruri pe care sa le detesti intr-atat incat sa nu vrei sa ai de-a face cu ele si unele care sa te atraga extrem de mult, incat sa-ti stabilesti prioritatile depinzand de ele!

Pentru unii vine de le sine pentru ca sunt fizic/mental construiti pentru asta.Ca tot vorbim de constructii si de importanta muncii intr-un domeniu, mai ales unde munca asidua te face aproape garantat mai bun...Vince Carter.Omul asta facea lucruri care nu trebuiau sa fie legale,avea, desi poate nu nativ, o tona de talent.Ce s-a intamplat fara munca? A ajuns mediocru. Oricat talent ai avea, nativ sau dobandit, daca nu-l hranesti cu munca va fi 0 sau va tinde spre valoarea asta.

Nu confund.Eu ma refeream la acei oameni care pur si simplu nu pot sa poarte o discutie amiabila si dupa doua replici, sar la gatul tau.Asta mie imi cam suna a lipsa cronica de relationare cu cei din jur.Sau poate o violenta excesiva.Si,de cand ma rog, aptitudinile de orator te fac potrivit pentru postul de lider? Oamenii aud, dar nu asculta. Oratoria e mai putin de 0.01% dintr-un bun lider.Nu-mi veni cu argumentul Hitler, el era un caz special si tara ce-a subjugat-o era si mai speciala, ca un reichsmark era 30 de milioane de dolari, atat de speciala era.Keeping your cool - in romana nu-i gasesc corespondent - mi se pare o componenta indispensabila pentru un high EQ.Pa'erea mea.

| BelzebuthMaui a răspuns (pentru Paulla):

Arati ca,,, Kaya Scodelario? :X daca da, eu voi fi Billie Piperbatting eyelashes

| NOname a răspuns (pentru Dumnezău):

Nu sunt de acord...decât pe alocuri poate.
Nu cred că mai are rost să argumentez.

| Dumnezău a răspuns (pentru NOname):

Ba da, asta in caz ca poti uza de niste argumente pertinente, dar mai ales, demonstrabile.Ca la mine nu-i greu sa dovedesc ca munca pe branci pentru a deveni mai bun are mai tarziu avantaje, ca e aproape axiomatic.Sau,cine stie, poate n-ai argumente... laughing

| NOname a răspuns (pentru Dumnezău):

Slabă încercare de a mă provoca (mai ales că provocările tind să le sabotez şi să fac exact pe dos decât se aştepta).

Sincer, nu văd de ce am continua. Subiectul pare epuizat. Mi-am spus deja părerea, mi-am şi argumentat-o, nu are rost să mă repet sau să aprofundez. Problema nu sunt argumentele, ci că tu refuzi să înţelegi. Ai o părere deja formată, respingi cu încăpăţânare orice alt punct de vedere şi, orice aş spune, vei extrage doar ceea ce vrei să auzi (mai toţi suntem aşa, stă în natura umană, stai liniştit). Chiar nu văd de ce am pierde timpul. Zi bună.

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Care ar fi ăla?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

Chiar vrei să spun aici, pe post?

| shadovv a răspuns:

De inteligenta nu stiu dar stiu de gandire:

Gandire matematica (sau logica), gandire abstracta (modelare), gandire artistica (creatie, reprezentare), gandire speculativa (granita dintre scepticism si realism).

| Holocaust a răspuns:

Pai alea dominante ar fi:vizual-spatiala,corporal-chinestezica, umanista, introvertit-filosofica, muzical-ritmica, verbal-lingvistica si logic-matematica.Cam asta spune cartea mea de psihologie.
Eu cica am inteligenta vizual-spatiala, corporal-chinestezica si logic-matematica, prima fiind mult mai dominanta, zic eu.

| tenshi261 a răspuns:

Sunt foarte multe fiind definite prin imaginatie, muzica, cuvinte etc

| WhatheWow a răspuns:

Tu ai intrebat de inteligenta in termeni universali daca nu ma insel iar atunci nu putem vorbi decat de doua tipuri : inteligenta naturala, care o poseda omul si unele animale si inteligenta artificiala. Pe care o posedam noi, e lesne de inteles!

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

(...si inteligenta artificiala. Pe care o posedam noi, e lesne de inteles.) Dar ce bai filozoafe avem creiere electronice?

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

Nu Hombre, intre ele exista un punct. Normal ca inteligenta naturala insa ai inteles gresit.

| Delicacy a răspuns:

Există o teorie a inteligenţelor care promovează opt tipuri diferite de inteligenţă. Oamenii sunt diferiţi, au diferite inteligenţe sau diferite combinaţii ale acestora, care le influenţează modul de a învăţa.Fiecare dintre noi are câte un dar care defineşte inteligenţa noastră:
1. Darul cuvintelor care defineşte inteligenţa verbal-lingvistică
2. Darul imaginilor specific inteligenţei vizual spaţială
3. Darul muzicii, inteligenţa muzical-ritmică
4. Darul trupului, inteligenţa corporal-kinestezică
5. Darul numerelor şi al logicii, inteligenţa logico-matematică
6. Darul oamenilor, inteligenţa interpersonală
7. Darul sinelui, inteligenţa intrapersonală
8. Darul naturii, inteligenţa naturalistă.
Eu se presupune că am dominantă inteligenţa verbal-lingvistică şi subdominantă naturalistă şi intrapersonală.
Dar toate aceste tipuri de inteligenţă aparţin unui singur plan, şi anume cel al intelectului.Eu prefer însă forma clasică a inteligenţei pure şi nu ramurile ei.

| EvaneSScence a răspuns:

Teoretica si aplicata? Sper ca am din amandoua cate ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| JIJ explică:

Chiar e interesant sa citesti chipurile oamenilor, cand unul se uita in alta parte si totusi vrea sa iti zica ceva, cand o fata te priveste in ochi si prespui ce gandeste, dar cand plange o fata? ii vezi cum isi sterge lacrimele dar lacrimele nu sunt sincere.

| JIJ explică:

Incredibil

| GoddessMaui a răspuns:

Deci cei care se tot intreaba pe aici, cand va veni sfarsitul lumii, de ce murim, de ce traim, inseamna ca dispun de inteligenta asta
" Existential Intelligence
Sensitivity and capacity to tackle deep questions about human existence, such as the meaning of life, why do we die, and how did we get here." categoria e plina de inteligenti.
http://skyview.vansd.org/......igence.htm
Eu ma incadrez in
5. Interpersonal Intelligence (People Smart")
6. Bodily-Kinesthetic Intelligence ("Body Smart")
9. Spatial Intelligence ("Picture Smart") - am ceva talent la desen si nu numai.

| VenomV a răspuns:

Eu stiam de 5 tipuri dar este imposibil de stiut, deoarece mintea umana a ramas in mare parte un mister pentru omenire.
N-AVEM NOI DE UNDE STII!

| strumfverde a răspuns:

3 tipuri: cel ce stie ca stie este filozof, cel ce stie ca nu stie este mediocru iar cel ce nu stie ca stie este nerod