| JIJ a întrebat:

Cate tipuri de inteligenta exista? nu vreau o definitie lunga de pe google, si in care dintre ele va aflati voi?

44 răspunsuri:
| Paulla a răspuns (pentru Dumnezău):

Chiar n-ai întâlnit niciodată un om impulsiv, dar totodată respectat, ba chiar temut? Ştiu o grămada, mulţi care stau în poziţii sus puse sunt impulsivi. Cum a spus şi NOname, poţii fi flegmatic şi să ai un EQ mare dar la fel de bine poţi să fii şi coleric. Persoanele impulsive rezolvă de obicei conflictele prin intimidare, lumea dă înapoi pentru că ştiu că pot merge departe(la fel ca ăia disperaţi de care zici tu), impulsivitatea asta îi ajută să-şi asume riscuri şi asta deseori îi poate aduce departe.
N-aş putea, am nişte degete scurte, abia pot să cânt la chitară, da'păi la pian. Cu lucru aş putea să fiu decentă şi l-aş întrece pe unul care deşi poate ar avea talent, n-a avut ocazia să cânte la un pian destul. N-aş avea totuşi şanse în faţa cuiva care după că mai are şi talent cântă măcar la fel de mult ca mine(deşi probabil m-ar întrece lejer şi dacă ar petrece doar jumătate din cât petrec eu cântând -bine, presupunând că aş cânta, dar n-o fac, că mi se pare pointless să îmi pierd timpul cu ceva la care se vede clar că nu mă pricep-).
Talentul nativ există şi e un criteriu decisiv de cele mai multe ori. Unii oamenii parcă sunt creaţi să facă anumite lucruri. Dacă-l iau pe X, un tip de genul 1.65-1.70 slab, care preferă oricând să stea pe scaun şi să lucreze ceva, un stângaci care se împedica mereu şi pe Y un tip de 1.90 şi vreo 85kg, cu o structură atletică, care are o coordonare bună şi înebuneşte dacă-l pui să stea la birou mai mult de 1-2 ore şi îi antrenezi la fel de mult, crezi că vor ajunge la acelaşi rezultat(în domeniul sportului, cum cred că era şi evident)? Baschet, să zicem. Poate nu le am cu pianul, dar în alt domeniu am întrecut oamenii şi cu de 3 ori mai multă experienţă decât mine. Talentul îşi spune cuvântul şi e un cuvânt greu, decisiv.
Unele persoane sunt avantajate din naştere(şi aici nu mă refer la familia în care s-au născut, ci la talentele astea native), aşa că eu rămân la părerea că fiecare ar trebui să meargă spre ce se pricepe. Dacă urmezi altceva, doar pentru că te atrage din diferite motive ci nu fiindcă ai avea înclinaţie vei ajunge, inevitabil, să dai peste persoane în faţa cărora n-ai şanse, pentru simplul fapt că ele s-au născut să facă asta.
Spaceisoverrated.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

Ești mignonă?big grin

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, am 1.68 conform asistentei care ne-a măsurat la şcoală şi comporativ cu restul fetelor de vârsta mea nu-s scundă, dar nici înaltă. Totuşi, am nişte palme micuţe şi nişte tălpi la fel(port 35).:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

E și-un avantaj la fetele cu mâini micuțe.thinking

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi mai are niste parti deranjante de la accent, unde trebuie sa dau o raita la lyrics, dar nu fac mofturi prea des.Mie tot Jus Allah imi place mai mult la voce.Cred ca ar putea sa cante si soul, chiar daca are o rautate carismatica in voce, pe langa raguseala aia, care cred ca-i nativa.Stoupe parca a produs si pentru Canibus un timp,desi eu inca tind putin sa-i dau downgrade oricarui producator din US,cand ai o droaie de dope niggas pe piata,e si usor sa scoti discuri de hall-of-fame, daca stii sa-i alegi.Ce mi-ai dat tu acolo seamana bine de tot a old-school rap, tipul in mov seamana cu Ross; la lirica nu e mai nimic impresionant, au flow bun baietii, mai ales albul.Ala cred ca e Kid Daytona, nu?

Albumul de anul asta al lui Nas, Life is Good, l-ai ascultat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Și Jus Allah are o voce trăznet, foarte puternică. Mai că te surprinde, la ce subțirel e, ce iese din el.laughing
La Stoupe vorbesc strict de el și de negativele făcute de el, care, să fim serioși, pun în evidență cam orice MC, oricât de wack ar fi. După părerea mea, se acordă foarte puțin credit beatmaker-ilor, dar, mai ales, producătorilor - pentru că Stoupe a fost un producător, nu numai beatmaker. Ar trebui să se facă diferența, una e să fii doar creator de negative, alta e să fii producător, care înseamnă responsabilitate față de produsul finit. Majoritatea își vând negativul și mai departe nu-i interesează nimic, dar totuși sunt numiți producători. În România, singurii care pot fi numiți producători sunt Tataee și, probabil, Cheloo, dar mai puțin. Stoupe a produs întregul Rip the Jacker, pentru Canibus.
Ăla în mov de care zici tu că seamănă cu Ross e Sean Price și e destul de legendă. Pentru mine, el începe piesa și el o și termină, flow-ul lui mă dărâmă, e prea pe treaba lui.
Am ascultat Life is good cum a apărut, dar nu m-a impresionat, deci i-am dat eject din playlist. Acum că mi-ai adus aminte de el, s-ar putea să-l mai iau la o tură de ascultare. Mi-a atras atenția doar World's an addiction. Recunosc că nu mă așteptam să mă rupă, deși Nas e unul dintre preferații mei, jumate din albumele sale sunt clasice ale rap-ului.

| Dumnezău a răspuns (pentru NOname):

Hai sa fim sinceri, ce talent are tipa de patru ani? Asa si eu la patru-cinci ani jucam in scenete la gradinita.Asta nu inseamna ca am talent nativ, desi sunt destul de priceput, daca nu ma pun cineva sa fiu amuzant/hazliu/comediant.Iar celelalte doua au avut timp sa exerseze.Mai era una prin US, Jackie Evancho, avea vreo 12 ani cand s-a dus la auditii; si ea a avut timp sa lucreze, ba chiar de la 5 ani si-a lucrat vocea.

Desigur, sunt oameni care se nasc cu o voce placuta, asta e un mic avantaj nativ, dar nu-l putem numi talent.Asa sunt si oameni cu IQ de Mensa care sunt ratati, desi nu-s inapti social.Si,chiar daca un om se naste cu o voce neplacuta, asta nu inseamna neaparat ca nu poate canta, trebuie si el, pus in context.Vezi Axl Rose - pe care-l stii - si M.Shadows,care in mod normal ar avea o voce insuportabila, dar vine bine pe cantece.Un copil oarecare de pe strada, luat la un canto zdravan si dupa pus sa practice de capul lui acasa, 7-8 ore pe zi, sa ia tot felul de note, sa se joace cu vocea, VA PUTEA face ce face si Connie Talbot, ba chiar mai bine.

Aici este vorba de atentie si deficitul ce apare uneori asupra atentiei.Depinde mai degraba de persoana,dar atentia nu e nici pe departe un lucru cu care vii din nastere.Cel mult poti invata sa te concentrezi mai bine, sa faci ordine in ganduri, sa poti prinde informatia.Dar, nu uita, e vorba si de motivatia ce-o gaseste individul.Eu,daca nu invat informatica nici cu 20 de profesori, nu inseamna ca sunt intarziat mental, ci o "blochez". Valabil, viceversa pentru ce-mi place si pot deprinde fara ajutor.Valabil la absolut oricine.Hai,nu se poate sa nu fi existat in viata ta lucruri pe care sa le detesti intr-atat incat sa nu vrei sa ai de-a face cu ele si unele care sa te atraga extrem de mult, incat sa-ti stabilesti prioritatile depinzand de ele!

Pentru unii vine de le sine pentru ca sunt fizic/mental construiti pentru asta.Ca tot vorbim de constructii si de importanta muncii intr-un domeniu, mai ales unde munca asidua te face aproape garantat mai bun...Vince Carter.Omul asta facea lucruri care nu trebuiau sa fie legale,avea, desi poate nu nativ, o tona de talent.Ce s-a intamplat fara munca? A ajuns mediocru. Oricat talent ai avea, nativ sau dobandit, daca nu-l hranesti cu munca va fi 0 sau va tinde spre valoarea asta.

Nu confund.Eu ma refeream la acei oameni care pur si simplu nu pot sa poarte o discutie amiabila si dupa doua replici, sar la gatul tau.Asta mie imi cam suna a lipsa cronica de relationare cu cei din jur.Sau poate o violenta excesiva.Si,de cand ma rog, aptitudinile de orator te fac potrivit pentru postul de lider? Oamenii aud, dar nu asculta. Oratoria e mai putin de 0.01% dintr-un bun lider.Nu-mi veni cu argumentul Hitler, el era un caz special si tara ce-a subjugat-o era si mai speciala, ca un reichsmark era 30 de milioane de dolari, atat de speciala era.Keeping your cool - in romana nu-i gasesc corespondent - mi se pare o componenta indispensabila pentru un high EQ.Pa'erea mea.

| BelzebuthMaui a răspuns (pentru Paulla):

Arati ca,,, Kaya Scodelario? :X daca da, eu voi fi Billie Piperbatting eyelashes

NOname
| NOname a răspuns (pentru Dumnezău):

Nu sunt de acord...decât pe alocuri poate.
Nu cred că mai are rost să argumentez.

| Dumnezău a răspuns (pentru NOname):

Ba da, asta in caz ca poti uza de niste argumente pertinente, dar mai ales, demonstrabile.Ca la mine nu-i greu sa dovedesc ca munca pe branci pentru a deveni mai bun are mai tarziu avantaje, ca e aproape axiomatic.Sau,cine stie, poate n-ai argumente... laughing

NOname
| NOname a răspuns (pentru Dumnezău):

Slabă încercare de a mă provoca (mai ales că provocările tind să le sabotez şi să fac exact pe dos decât se aştepta).

Sincer, nu văd de ce am continua. Subiectul pare epuizat. Mi-am spus deja părerea, mi-am şi argumentat-o, nu are rost să mă repet sau să aprofundez. Problema nu sunt argumentele, ci că tu refuzi să înţelegi. Ai o părere deja formată, respingi cu încăpăţânare orice alt punct de vedere şi, orice aş spune, vei extrage doar ceea ce vrei să auzi (mai toţi suntem aşa, stă în natura umană, stai liniştit). Chiar nu văd de ce am pierde timpul. Zi bună.

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Care ar fi ăla?

| JIJ explică:

Incredibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

Chiar vrei să spun aici, pe post?