| spinosul a întrebat:

Cateva exemple de protiste la biologie, in afara de amiba?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

REGNUL Protiste(fiinte unicelulare, microscopice, atat plante cat si animale)

SUBREGNUL Protozoare( cuprinde animale a caror corp este alcatuit dintr-o singura celula). Subregnul protozoare cuprinde o singura INCRENGATURA, Protozoare.

INCRENGATURA Protozoarelor cuprinde 4 clase :

1.clasa Flagelate( cuprind protozoare simple care se misca cu ajutorul flagelilor )-- Euglena viridis, Giardia intestinalis, Noctiluca miliaris

2. clasa Rizopode(in general se misca cu ajutorul pseudopodelor)--Amoeba proteus, Nummulites cumingi, Globigerina bulloides

3.clasa Sporozoare(forme parazite interne din care cauza nu au organite de miscare)--Plasmodium falciparum. Gregarina blattarum, Nosema bombycis

4. clasa Ciliofore sau Infuzori(cuprinde formele cele mai superioare de protozoare, se misca cu ajutorul cililor)--Paramecium Caudatum, Lacrimaria, Vorticella, Dendromosa radians

5 răspunsuri:
| YourDailyApple a răspuns:

Eu stiam ca se numesc protozoare nu "protiste", euglena verde, parameciul astea 2 imi vin in minte.

| YourDailyApple a răspuns:

Nice copy/paste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mataaaaaaaaaaaaaaaaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parameciul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biologia e oricum o postie...