| curiozitati a întrebat:

Caut o explicatie pentru corectitudinea sondajelor.In primul rand,cum se calculeaza marja de eroare? apoi, un exemplu : avem 100 de oameni care au de ales intre A si B; pentru sondaj sunt chestionati 20 de oameni dintre care 17 aleg varianta A si 3 aleg B; sondajele vor spune ca varianta A are sanse mai mari decat B sa fie aleasa; aici intra nelamurirea mea si anume:daca acei 17 care au ales varianta A sunt singurii care vor sa aleaga A si toti restul vor alege B care este corectidutinea sodajului? vreau sa spun ca daca nu sunt chestionati toti care vor alege, de unde stim ca nu s-au nimerit sa fie chestionati EXACT cei care aleg A si tot odata singurii iar in rest pana la 100 aleg B? sper ca s-a inteles intrebarea.

1 răspuns:
| AlexBmxRider a răspuns:

Salut. Nu s-a prea inteles dar daca chestionam 100 de oameni si de exemplu 37 voteaza A si 63 voteaza B, atunci B are sanse mai mari sa castige, dar se poate si ca cativa dintre 63 sa se raszgandeasca si sa voteze din cei 63 numai 10 B. Nimic nu poate fi calculat sigur in legatura cu ce ai spus tu. Marja de eroare nu stiu cum se calculeaza, dar de exemplu daca sunt 100 de oameni si reporterul sa zicem asa alege 20 oameni este posibil sa fie alesi chiar 20 de oameni care voteaza A. Dar si acestia pot mintii. Deci sper ca ai prins ideea. Nimic din ce ai spus tu nu poate fi calculat 100% sigur. Sper ca nu te-ai suparat pe mine pentru ce ti-am spus si sper ca ti-am fost de folos.