| Dreamer a întrebat:

Ce a existat inainte de Singularitate si ce este dincolo de Univers/uri (in cazul celor paralele), doua intrebari din prisma carora Universul,, cere" ca ceva sa fie dintotdeauna si infinit ca spatiu, ceva care sfideaza legile fizicii actuale...

PS: Leave Google alone! Pareri PERSONALE happy

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Singularitatea este starea anterioară "Big Bang-ului" și e o noțiune folosită doar pentru că nici măcar oamenii de știință nu pot să-și imagineze din punct de vedere științific o stare în care să fi existat ceva. E un fel de cerc vicios al existenței "ceva-ului", un cerc în care n-ar fi putut să se înlăture întrebarea " Ce a creat acel ceva? " S-a numit Singularitate iar mai profund nu se poate "intra".
Gândește-te că Big Bang-ul a dat naștere Universului iar înaintea lui a fost Singularitatea. Dacă, să spunem, nu s-ar fi numit Singularitate atunci era văzută acea stare ca ceva ce a creat acel punct energetic care a "explodat" iar ulterior am fi întrebat ce a creat acel punct. Dacă nu spuneam Singularitate atunci era o denumire pentru " starea care a creat punctul și o stare care a creat creația punctului și o stare care a creat creația creației punctului ş.a.m.d.
Poți să faci speculații, jocuri ale imaginației dar din punct de vedere științific, Singularitatea e "Nimicul".
Sper să înțelegi ce am vrut să exprim.

| Dreamer explică (pentru WhatheWow):

Exact unde voiam sa ajung. Ai spus tu,,Singularitatea e Nimicul''. Acest,,nimic'' poate fi demonstrat dpdv stiintific, respecta legile fizicii? - NU! - Atunci putem spune ca exista dintotdeauna(cel putin pana a fost Big Bang?) - DA... putem spune ca era infinit? - DA, spatiul nu exista in nimic nu?!
Tu i-ai spus,, Nimicul'', majoritatea ii spun,, Dumnezeu'', eu ii spun,, Forta Absoluta'' iar unii oameni de stiinta care au descoperit acest lucru de curand ii spun,, Forta Eterna''

http://www.lovendal.net/......-dumnezeu/

Felicitari!,,Nimicul'' este ceea ce a creat Universul! Ati vazut cat de simplu este :)

| RAY a răspuns (pentru Dreamer):

Esti deist daca spui ca un creator a creat acel big bang, dar cum a aparut acel creator? te rog nu da linkurii cu lovendal

| Dreamer explică (pentru RAY):

Pur si simplu din necesitate. Datorita acestui paradox infinit cu ce a fost inainte de....denota ca Universul cere ca ceva sa fie etern, dintotdeauna. Stiu ca nu respecta legile fizicii, dar nici mecanica cuantica nu o face.

Nu conteaza de pe ce site este link-ul, nu este vorba de bossonul Higgs care da masa particulelor, ci este vorba de aceasta nou descoperita Forta eterna - din care rezulta ca totul este o manifestare a fortei eterne, totul este INTELIGENT. Astfel Universul a STIUT cum sa se expansioneze, cum sa creeze viata, iar la fel au STIUT si blocurile din ADN cum sa se,, aseze'' pentru a crea fiinta cea mai inteligenta - omul.

Repet, nu respecta legile fizicii cum nici mecanica cuantica nu o face dar totodata face ca totul sa aiba SENS si SCOP...nimic nu s-a intamplat INTAMPLATOR, ci totul s-a datorat INTELIGENTEI care exista in TOT.

| RAY a răspuns (pentru Dreamer):

Deci acel nimic a considerat ca trebuie sa apara un zeu care sa creeze totul ca prin farmec a aparut totul,de ce era necesar,majoritatea universului e lipsit de materie, dar spatiu exista nu e gol, dar nu sunt stele, planete etc
de ce trebia sa fie necesar nu are logica
acel bossn apare dupa big bang
faci afirmati fara dovezi, nu suntem in secolu 1 sa presupunem un om adevarat isi dovedeste vorbele, eu respect un nu stiu in locul a stiu dar nu pot dovedi

| Dreamer explică (pentru RAY):

Nu vorbim de zei aici - ca nu facem religie... logic ca bossonul a aparut dupa Big Bang, dar nu este el ceea ce confera materiei (care conform mecanicii cuantice nu ar trebuie sa aiba masa) masa. Da, cum deocamdata nici mecanica cuantica nu o intelegem cine stie ce, logic ca nici eu nu pot explica exact aceasta forta eterna...dar este logic ca ea sa existe.

| RAY a răspuns (pentru Dreamer):

Sunt multe teorii cum sunt multi universurui tin sa inclin spre teoria asta un fel de selectie naturala universala cine stie

| cornelmarius a răspuns (pentru Dreamer):

Imi place cum vezi lucrurile, insa vreau sa discutam mai mult!

24 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Nassim haramein vorbeste despre singularitate si alte idei, dupa parerea mea este ca un fel de supernova, inainte de singularitate a fost un univers expandat "la maxim"; cam ce este dincolo de o galaxie este si dincolo de univers; universul este finit

| Inferno a răspuns:

Nimic, energie pura, alt Univers ce a intrat in colaps, doua Universuri paralele, etc. Teorii sunt cat cuprinde, teoria de baza: Nimic.

| Dreamer explică (pentru Inferno):

Yep, concluzia: D-abia am invatat sa facem bastonase dar ne gandim sa facem bastonase care sa circule cu viteza luminii big grin

| Biggiesan a răspuns:

Adevărul e dincolo de noi.

| RAY a răspuns:

Poate mereu a existat acea singularitate, poate a aparut ca urmarea a existentei spatiului, poate a aparut brusc, nu stim cea a fost inainte de big bang, cea ce cunoastem e pana in 380000 de mii dupa big bang
fizica cuantica incalca deja legile fizici nu-i ceva nou, poate acea lumea era cuantica cine stie, de fapt noi suntem facuti din aproape nimic, atomul e aproape gol

| doctorandus a răspuns:

S-ar putea sa fi existat branele.

Răspuns utilizator avertizat
| SoundTHeWave a răspuns:

In prezent exista multe teorii, o sa-ti dau cateva exemple. Intai eu cred ca inainte de singularitate, doar pentru ca lumina nu poate scapa e singularitate asta nu insemna ca singularitatea are o forta infinita ci doar foarte mare. Consider ca un motor de tip warp te-ar putea scapa de singularitate, dar deocamdata astea sunt doar vise. Da sfideaza legile fizici, asa a fost la inceput si cu lumea subatomica pana la aparitia mecanici cuantice. Intr-o gaura neagra vei gasi singularitatea, inauntru daca ai calcula ceva pe un calculator 2+2 nu va da 4. Cat despre big bang, mai nou se crede ca a fost o gaura alba, materia absorbita din alt univers a dat nastere universului nostru. Si ultima ar fi teoria corzilor, 2 placi imense de materie intunecata care s-ar ciocni la fiecare 1000 000 000 000 de ani si ar crea un nou univers. Sunt multe la care te poti gandi, nu te opri niciodata din a-ti pune intrebari.

| Dreamer explică (pentru SoundTHeWave):

,,Nu te opri niciodata din a-ti pune intrebari'' - excelent spus.

| t3leG a răspuns:

Prietene,tu ai auzit de "BIG BANG"? prin asta s-a format totul, planetele, universul, materia.cauta pe google si o sa vezi.si dincolo de univers sunt asa zisele gauri negre, care inca se studiaza.

| Dreamer explică (pentru t3leG):

Vorbeam de singularitate(cauza), nu de Big Bang(efect) prietene....nu ai inteles subiectul discutiei.

| RAY a răspuns (pentru t3leG):

Big bang nu a creat nimic

| t3leG a răspuns:

Prietene,eu cred ca tu ai fumat ceva tare.straight faceaprox. un secol au studiat oamenii de stiinta(enstein) ca sa ne dam noi cu parerea despre:cam ce ar fi acolo sus, vezi si tu? nu! at mai trage un fum! poate tu vrei sa spui de dinozauri...sau de nea`ion care sfideaza cu furtunul legea vinului in butoi probabil, nu?

| Dreamer explică (pentru t3leG):

Nimic nu poate sa aiba un inceput fara a fi creat de altceva - astfel este vorba de paradoxul infinitului cum: inainte de x a fost y, inainte de y a fost z si asa mai departe. Avand in vedere ca amandoua sfiideaza fizica ce este mai logic: un paradox al infinitului sau ceva care exista dintotdeauna...dar dupa cum ti-am mai spus nu ai inteles subiectul discutiei.

| TheAxeEffecT a răspuns:

NU ştim ce a existat şi nimeni NU ştie EU ştiu că universul s-a creat prin BING-BANG atât deci FUNDA?

| Dreamer explică (pentru TheAxeEffecT):

,,NU ştim ce a existat şi nimeni NU ştie EU ştiu că universul s-a creat prin BING-BANG atât deci FUNDA? '' - Foarte corect, asteptam totusi un raspuns mai amplu, o parere. Funda?! - nu, ai primit voturi pentru sinceritate totusi.

| TheAxeEffecT a răspuns (pentru Dreamer):

Mulţumesc pentru parere dar ar merge şi o funda că ar fi prima pe care o am laughingOricum mersi pentru părere. Salut!