| bamse a întrebat:

Ce alegeti dintre democratie si republica, ca forma de guvernamant? Argumentati.

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Poate ai vrut sa spui "ce alegeti intre republica si monarhie", sau intre totalitarism si democratie. Democratia si republica nu se exclude obligatoriu reciproc.Sunt convins ca este o greseala din graba.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Democraţia e formă de guvernământ? Republici sunt şi Germania şi Iranul, dar nu sunt ambele democratice!
De asemenea, nici Danemarca şi nici Suedia nu sunt republici şi totuşi sunt democratice.
Democratic/totalitar sunt caracteristici ale regimurilor politice, nu regimuri politice în sine.
Să nu uităm că şi Ceauşescu se considera democratic happy.

Numai bine.

| bamse explică:

Formă de organizare și de conducere a unei societăți, în care poporul își exercită (direct sau indirect) puterea. – Din fr. démocratie. ( confrom DEX )

REPÚBLICĂ, republici, s. f. Formă de guvernământ în care organele supreme ale puterii de stat sunt alese pe un timp determinat; țară, stat care are o astfel de formă de guvernământ. ♦ (Rar) Populația unei astfel de țări. – Din it. republica, fr. république. ( conform DEX )

Critica nu a intarziat sa apara. Din pacate multi mitocani. Unul chiar s-a luat de mine ca sunt aroman, deci mai sunt si oameni din astia inca. Deci foarte putini au incercat sa ma ajute, sa ma corecteze, majoritatea a incercat sa-mi dea in cap.Intrebarea a plecat de fapt de la o discutie cu un amic despre partidele politice din SUA. El tinea partea democratilor, eu a republicanilor. Puteam intr-adevar sa formulez mai corect. Dar ma bucur ca am intrebat in modul asta. Asa am putut sa imi dau seama de multe lucruri...happy

| bamse explică:

Kongeriket a surpins cel mai bine unde vroiam sa ajung. Vroiam sa vad ce parere are lumea, daca lumea considera democratia ca o libertate sau nu si daca nu cumva democratia este o alta fata a totalitarismului...Dar s-a facut bors subiectul

| bamse explică:

Ma sharky vad ca ai citit atent raspunsurile mele la alte teme. Se pare ca ostilitatea ta vine din frustrarea pe care au starnit-o raspunsurile mele. De obicei, frustrarea intuneca ratiunea, logica, bunul simt. Tu esti un exemplu in acest sens. Nu ma mira, nu ma afecteaza, caci de oameni ca tine e plina mahalaua. Eu caut altceva. Eu caut sa fac ceva constructiv.

Ai zis ca toti aromanii sunt curve. Hitler a zis la fel despre evrei. Ghoerghiu Dej despre crestini, Nero despre crestini si evrei. Toti si-au motivat caracterul tiranic si ororile sub aceasta masca a omului care vrea sa stearga un 'rau' de pe fata pamantului, rau reprezentat de toti oamenii unei rase, convingeri, etc.

Repet imi pare rau ca exista oameni ca tine, care in loc sa isi doreasca progresul isi ascund esecurile personale in spatele unor exprimari brutale si rautacioase, lipsite de logica. Pe oameni ca tine s-a bazat comunismul, iar oameni ca tine au batut si torturat in puscarii. Genul asta de caracter face rau tarii noastre.

kongeriket este si el mai acid, dar uite ce replica mi-a dat.
hombre la fel
eva la fel

Au fost raspunsuri constructive, chiar daca ei poate au o filozofie de viata diferita de mine si poate nu sunt nici aromani happy.

| dexro a răspuns:

O republica democrata tongue

| Eva a răspuns:

Tu le pui in antiteza, si nu merge pentru ca nu se exclud reciproc. Puteai eventual sa intrebi despre democratie vs. dictatura, sau republica vs. monarhie.

| Azm a răspuns:

Lesin de ris. Nici macar sa intrebi ceva nu esti in stare. Bubui de inteligent ce esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altu' care se crede dăştept, da' da-n gropi de prostie. Pai, mancia-ca-ti, e ca si cum m-ai pune sa aleg dintre Firefox si Windows 7, esti cu vaca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aleg pisica de pe raftul trei din plus si o piniata sub forma de aroman, mersi, vanzare placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basme pentru adulti! sunt doar rasist.In mitocanie nu stiu cine se oglindeste aruncand propria imagine asupra altuia, dar dupa cum postezi, tu vrei sa convingi oamenii ca nu e ceva de speriat ca un bun crestin sa tinda spre bogatie si lacomie mascata.
Te-am facut si evreu daca nu ti-ai dat seama pentru ca te asociez cu zgarcenia si lacomia lor, plus ca toti aromanii care i-am intalnit erau curve, acum doar iti multumesc ca-mi intaresti convingerile.
O zi fermecata iti doresc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basme nu-i mai pune condimente ca deja s-a ars ca o mancare proasta uitata pe aragaz.Mai numara banii inca o data in fata noastra si fa pasi! Adio!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basme!