| Inferno a întrebat:

Ce alegi? Sa mori alaturi de cunoastere sau sa traiesti fericit in ignoranta?

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Depinde la ce fel de cunoastere te referi.Frica de Domnul este inceputul intelepciunii.Eu ii numesc ignoranti pe cei carora nu le pasa de sufletul lor.

| harciog a răspuns:

In ignoranta domnule, daca se poate traind la fel sau aproape la fel de sincer precum copiii.Am inteles ca nu te mai doare nimic.

| shadovv a răspuns:

Nu exista fericire in ignoranta.

| shadovv a răspuns:

Sau daca exista e efemera.

| Inferno explică (pentru shadovv):

Efemera zici? Efemera este viata insasi. Ai fi surprins sa vezi cat de ferciti sunt oamenii ce ignora adevarul si traiesc in lumea lor "perfecta".

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Viata nu e efemera. Cea pamanteasca da, dar ea de abia poate fi numita viata.

| Inferno explică (pentru shadovv):

Vezi cum te incurci dragule?
Ignoranta este un sentiment uman, material, ma indoiesc ca exista iignoranta la un alt nivel spiritual.
Deci ignoranta se manifesta pe eprioada vietii "materiale". Asta inseamna ca fericirea ei tine toata viata asta "materiala". Ori pentru unii e de ajuns.
Eu vorbeam de fericirea din lumea asta. Este evident ca nu m-am referit si la alta viata.
Cu totii cred ca am auzit de cunoasterea absolutului prin moarte, dupa ce mori se considera ca deja cunosti adevarul, deci nu mai are rost sa-l cauti.
Eu vorbesc de gasirea adevarului atat timp cat esti in viata.
Aducerea in discutie a altor lumi este incompatibila, pentru ca nu mai are sens nimic.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Si tu te incurci pentru ca presupui trairile materiale. Eu cred ca sentimentele (precum si memoria, ratiunea, etc.) fiind parte din noi (adica din suflet) raman cu noi si dupa moarte.

| Inferno explică (pentru shadovv):

"Eu cred ca sentimentele (precum si memoria, ratiunea,"
Memoria si ratiunea sunt sentimente?

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

"precum si"
"si-ul" asta schimba intelesul. Exemplu: unele mamifere (precum si unele insecte sunt carnivore).

| Inferno explică (pentru shadovv):

Ai dreptate, nu am observat.

| WR104 a răspuns:

Trebuia sa le explici si ca nu te-ai referit la moarte fizica.
Cunoasterea nu te omoara decat din punct de vedere emotional sau te implineste.
Cunoasterea nu-ti aduce fericirea ci doar nevoia de a pune si mai multe intrebari, spre uimirea ta.
Multi aleg sa traiasca in ignoranta dar asta nu inseamna ca sunt si fericiti, de fapt nu este o alegere, este mai mult o nevoie pentru a te integra in societate.
Eu am murit demult si inca o mai fac.

| 4b a răspuns:

Sa mor frate, da macar nu mor prost...

| MrAngelus a răspuns:

Sa traiesc fericit in ignoranta

| ionutk9 a răspuns:

Pentru cei cu ignoranta. in ignoranta veti trai in ignoranta veti muri fiti siguri

| RAY a răspuns:

Moartea decat ignoranta aleg

| Wøodenpints a răspuns:

La ce-ţi mai ajută cunoaşterea dacă mori?
Aleg ignoranţa...

| Inferno explică (pentru Wøodenpints):

Nu stiu, daca mori ai sa aflii raspunsul si la intrebarea asta.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Inferno):

Dacă,dar eu nu prea mor.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Desi cunoasterea aduce multa suferinta, prefer sa mor alaturi de ea.Altfel,as fi tare plictisit dupa moarte.

| OOOLEOOO a răspuns:

Fericirea.

Poti petrece o viata incercand s-o intelegi sau doar s-o traiesti pur si simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa traiesc fericit alaturi de cunoasterwinkingwinkingwinkingPei nu-i mai bine?

| LoveToHate a răspuns:

Sa mor!

| HolyPotato a răspuns:

Sa traiesc fericita in ignoranta

| mihaitaLGP a răspuns:

Mai bine mori pentru ceva decat sa traiesti pentru nimic.
Esti ceea ce faci si ceea ce nu faci.

| pnker a răspuns:

Tot timpul e o a 3-a varianta...sau mai multe...

| Inferno explică (pentru pnker):

In acest caz sunt doar doua.

| pnker a răspuns (pentru Inferno):

Nu chiar, a 3-a varianta e cea de mijloc si cea mai buna: sa traiesti intr-o continua cautare a cunoasterii. Cam asta spun si majoritatea filosofilor: ca setea de cunoastere da sens vietii si ne separa de restul animalelor.

| Inferno explică (pentru pnker):

Eu vorbesc de cazul in care o poti obtine. Poti sa obtii cunoasterea mult dorita, nu trebuie sa o mai cauti, e infata ta. Poti sa privesti si sa te bucuri de ea sau sa intorci spatele si sa o parasesti.
Dreapta sau stanga, nu exista alta laegre.
Ai cunoasterea intr-o cutie si e alegerea ta daca o deschizi sau nu. Dar fiecare actiune are si consecinte.
Daca o deschizi, mintea ta primitiva va fi distrusa de informatiile atat de complicate din interiorul ei, daca o lasi inchisa iti poti continua viata in ignoranta ca si pana acum. Tu alegi.

| pnker a răspuns (pentru Inferno):

De-ar fi asa usor, un fel de "red pill or blue pill". Continuarea sigur o sti.

| Inferno explică (pentru pnker):

Singura diferenta este ca acolo e vorba de cunoasterea lumii noastre, eu aici vorbesc de o cunoastere mult mai importanta.

| xoxolavxoxo a răspuns:

I don`t know..Cred ca sa traiesc fericita in ignoranta, pe mine sincer nu ma intereseaza de cei din jur decat de familia mea si persoanele care merita cu adevarat.
Peacehappy