| bleakk a întrebat:

Ce alte lucruri interesante/palpitante poti face dupa o varsta? Eu consider ca perioada adolescentei cu necunoscutul si misterul ei ne ofera cele mai impresionante amintiri. Atunci nu conteaza foarte mult daca gresesti,ca ai timp sa inveti si sa repeti cu succes. Ai un timp, zic eu, fabulos pe care ti-l ofera anii de liceu. Am incercat sa "arunc" o privire in viitor si totul pare o tenta de gri fata de acesti ani colorati cand esti bine incadrat intr-un grup/colectiv cum ar fi scoala de unde ai ocazia sa cunosti oameni care te vor insoti poate toata viata in acest scurt drum. Ma uit la parintii mei,cum se macina cu una cu alta,iar eu nepasator oarecum incerc sa ma bucur de acesti ani de care nu m-am bucurat in exces,sincer. Poate ca sunt egoist, dar totusi este legitim. Voi ce parere aveti? Cum trebuie traita aceasta perioada fara sa iti influeteze negativ viitorul? Merita si excesele daca ele nu sunt daunatoare pe termen lung? Argumentati

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dupa mine, cea mai frumoasa varsta este intre 20 si 30 de ani. Este perioada cand scoti si tu capul in lume, ai deplia maturitate, energie, capacitate creatoare... Toate astea le vei avea si mai tarziu, dar atunci apar prea multe griji. E de ajuns sa ne uitam la parintii nostri si ne convingem.

| Aiwendil a răspuns:

Poate,tu,ai trait o astfel de viata.Dar eu in adolescenta, am 20 de ani, nu am avut perioade prea placute.Am avut parte de multe necazuri.Dar nu pot spune ca nu am avut parte de loc de bine.Am avut si momente foarte frumoase.
Nu stiu cine a inventat prostia ca perioada de liceu e cea mai frumoasa pentru ca nu e asa.Depinde de la o persoana la alte. Poate altul a avut o copilarie frumoasa, sau o adolescenta sau la viata de adult, batranete.
Omaneii care "te vor insoti" in viata nu e adevarat.Sunt acum la facultate si m-a contactat cineva de la liceu? Am tinut legatura cu cineva? Nu.Totul se duce. Unul pleca la facultate in alt oras, altul in alta tara, altul se angajeaza.
Viitorul iti va fi influentat negativ.Vei avea parte si de bune si de rele.Viata de adult e plina de responsabilitati.

| Wøodenpints a răspuns:

N-ai deloc dreptate. Perioada adolescenței este cam cea mai de căcat perioadă din viață. Exceptând bătrânețea, da pe aia oricum nu o apucă mulți.
De ce e de căcat? Păi, trebuie să te duci la școală, să petreci 6-7 ore pe zi printe niște dobitoci și să te prefaci că înveți chestii pe care abia aștepți să le uiți pentru că nu-ți vor folosi niciodată în viață.
Ești mic, pufan. Nimeni nu te ia în seamă. Părerea ta nu contează decât printre ăia de-o vârstă cu tine.
Nu poți să cumperi alcool. Trebuie să fumezi blat. Nu poți conduce o mașină. Nu poți face o mulțime de chestii interesate pentru că ești prea mic.
Depinzi financiar de părinți. Nu poți face ce vrei tu, când vrei tu, cu cine vrei tu. Trebuie să dai mereu explicații. Bălești la chestii pe care ai vrea să le cumperi dar nu ai cu ce. Toți au așteptări de la tine și îți bagă în cap idei boschetărești despre cum ar trebui să arate viitorul tău. Desigur, tu o să te prefaci că le dai dreptate, pentru că în mare parte vin de la părinți. Care-ți plătesc internetul și-ți scapă câțiva lei de buzunar.
Chiar e de căcat perioada aia. Unora li se pare că are mai mult farmec pentru că atunci faci chestii pentru prima dată. Chestii care peste 10 ani vor fi ceva banal.

Dacă ai impresia că nu poți face ceva pentru că ai depășit o vârstă, ești un dobitoc sinistru fără imaginație și care-și îngrădește singur libertatea. Poți face absolut tot ce vrei tu, la ce vârstă vrei tu.
Dacă ești de părere că după X ani trebuie să devii un om plictisitor, monoton, anost, să-ți faci familie și să schimbi scutece, doar pentru că așa fac și alții, felicitări. Ești genul clasic de ratat care îsi merită rutina de zi cu zi.

Când nu mai depinzi de nimeni poți să faci absolut orice vrea pl ta. Dacă ți se scoală într-o zi să-ți vinzi apartamentul și cu banii să te duci în Las Vegas și să-i pui pe toți pe roșu la ruletă în cel mai scump cazino, după care să o arzi homeless pe-acolo, ești liber s-o faci. Poți face absolut ce vrei dacă ai destulă imaginație. Dacă nu, devii un adult dinăla cu rate la bancă care crede că responsabilitățile sunt ceva esențial în viața omului și fiecare zi seamănă cu următoarea.

Eu am 24 de ani și încă beau câte beri am chef, unde am chef și dacă vreau o scot și mă piș la orice colț al unei clădiri cu colțuri. Dacă am chef îmi cumpăr o rablă de 500 de euro, mă duc cu ea pe cel mai pustiu câmp și-i rup șasiul acolo după care o dau cu benzină și-i dau foc.
După ce practic nu mai ești un mucos pubertin căruia abia îi dau tuleiele pe față și treci de perioada adolescenței, opțiunile sunt infinite pentru tine. Dar dacă eșți cretin încuiat, faci ce-au făcut și ceilalți 90% care acum se plâng că viata lor nu mai e așa interesantă.

| bleakk explică (pentru Wøodenpints):

Totusi nu vorbi la modul general, nu toti gandesc ca tine. Tu esti un pic sociopat.

| bleakk explică (pentru Wøodenpints):

Pai ce faci tu, nu e nici interesant, nici moral/etic, nici palpitant, sincer. Tu poate ai vazut prea multe Hangover-uri sau alte comedy sex cand erai adolescent si ai ramas in perioada ai. Tu ai o viziunea putin gresita. Constati cu usurinta, fara a avea EXPERIENTA de viata, anumite lucruri care te depasesc.

| Wøodenpints a răspuns (pentru bleakk):

Am dat niște exemple simple și pe înțelesul tuturor.
Nu-s sociopat, doar că-mi displace să socializez cu idioți și prefer să gândesc pentru mine decât să îmbrățișez ideile turmei.
Ce zic eu n-are legătură cu filmele americane. Trebuie să fii debil să faci ce vezi în filme.
Ce am vrut eu să spun este că poț iface ce vrei tu, la ce vârstă vrei tu dacă-ți face plăcere, și să te piși cu cel mai monstruos jet pe așteptările altora de la tine. Așteptări care probabil nu-s deloc interesante și-ți oferă o viață monotonă și previzibilă.
Prefer să fac mereu ce-mi place și să fiu un ciudat în ochii celorlalți decât să fac ce cred alții că-i normal și să duc o viață mediocră.
Nu ai cum să-mi spui mie ce-i moral sau etic. Moral sau etic este ce vreau eu să fie moral sau etic, nu ce vor alții. Uite, aici ai picat tu. Încerci să-ți ghidezi viața după standarde gândite de alții care probabil nu ți se potrivesc și din cauza asta nu vezi cu ochi prea buni viitorul.
Experiență de viață am destulă. Și nu trebuie să fii o hârcă de om la 80 de ani ca să-ți dai seama că n-ai chef să faci copii.

| bleakk explică (pentru Wøodenpints):

Presupun ca nu ai multi prieteni... Dar ai dreptate si tu in ceea ce zici.

| Inferno a răspuns (pentru Wøodenpints):

"cumpăr o rablă de 500 de euro, mă duc cu ea pe cel mai pustiu câmp și-i rup șasiul acolo după care o dau cu benzină și-i dau foc. "
Asta poti face si in GTA 5.

| Wøodenpints a răspuns (pentru bleakk):

Prieteni am destui. Și-i am de-o viață. Nu văd legătura dintre ce-am zis eu și viața mea socială. O duc chiar bine zic eu. În orice zi, la orice oră, găsesc cel puțin 3 oameni dispuși să iasă la supt câteva beri.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Inferno):

Chiar așa. De ce să mai faci chestii în viața reală când există Sims.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca "sfaturile" primite si urmate intrutotul de cei care au etatea la care faci referinta, este o dovada de neincredere in propria gandire, propriile forte si curaj.Numai in acest caz gandesti la o maturitate "gri". Idealurile ti le creiezi in adolescenta, dar le realizezi tot timpul vietii.Batranetea cred ca este in primul rand o stare de spirit.Adolescenta trebuie traita asa cum apreciezi ca poti si merita, avand insa in minte ca ea poata dura pana la final.Cred ca astfel de idealuri reprezinta placeboul fericirii.

| jewnina a răspuns:

Distreaza-te cat poti atata timp cat iti construiesti un viitor (=nu esti lenes cu privire la studiu) si cat nu faci rau nimanui.

dedica timp distractiei, dar nu uita si de responsabilitatile pe care le ai cu cei din jur (=mai arunci si tu o mana de ajutor mamei sau tatalui)

nu face fete sa sufere din dragoste pentru roata se invarte; la randul tau, nu te indragosti aiurea daca fata nu e interesata de tine; nu te apuca de fumat si de droguri; nu face abuz de alcohol; dormi suficient