| Vizitiul a întrebat:

Ce anume trebuie sa stii despre viata? Exista lucruri care, odata stiute si acceptate in sine, te ajuta sa combati lupta cu viata?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Desigur. In primul rand, trebuie sa stii sa te adaptezi sau sa devii pur si simplu un individ al acestei societati. Mai cu alte cuvinte, trebuie sa stii sa te incadrezi in societate (anume, sa-i urmezi cursul si/sau sa-i urmezi treptele: scoala/munca/intemeierea unei familii, etc etc), dobândindu-ti experienta. Asadar, prin acest mod - tu, ca om - evoluezi/progresezi si/sau avansezi pe scara ierarhica. Prin urmare, modelandu-te vei ajunge sa stii - de ce sau pentru ce - accepti unele lucruri, si pe altele nu. Deci, asa vei stie si sa combati/lupti, chiar, facandu-i fata vietii. Doar sa vrei, vei putea.

13 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Totul se rezuma la ce are omul in cap. Lupta cu viata poate fi combatuta daca omul stie sa pretuiesca, stie sa intuiasca(il duce capul sa vada anticipat raul si binele ce poate rezultata dintr-o anumita actiune), este ambitios si inventiv.

| cristi202 a răspuns:

Cred ca ar trebui intii sa definim viata. Ce anume ar trebui sa stii despre viata? In primul rind ca e o lupta. Nu exista nimic care sa te ajute sa combati lupta cu viata. Doar mormintul, doar moartea. In viata fiecare din noi are de luptat. Vrei sa ai o casa. Te lupti sa muncesti pentru a avea banii necesari pentru ea. Vrei sa ai ca prietena o fata care nu te prea baga in seama. Te lupti ca sa te bagi in seama, ca sa o cuceresti. Adevarul e ca, cu cit lupta e mai crincena, cu atit viata e mai frumoasa atunci cind primesti ce ti-ai dorit atit de mult! Asa ca, stai linistit, nu exista nimic care sa te faca sa nu mai lupti cu viata.

| Razvan a răspuns:

Un singur lucru mare si tare:ca esti in permanenta pe nisipuri miscatoare. Daca stii asta si actionezi confrom acstui viitor adevar universal valabil s-ar putea sa ai o viata linistita.Nu e prea placut sa fi mereu in garda dar e constructiv
De restul lucrurilor se ocupa sa te invete parintii, scoala si alti oameni.Insa nicio lectie nu e mai dura ca cea data de insasi maestra surprizelor:viatawinking

| Bacemi a răspuns:

Trebuie sa stii ca nu ajungi nicaieri daca nu vrei sa accepti ca ai gresit si daca refuzi a inveta din greseli. Asta eu spun ca este cea mai importanta lectie. Foarte important este sa cercetezi mereu si in functie de ce stii sa iti stabilesti niste principii si un mod de gandire propriu. Totodata trebuie sa realizezi ca nu trebuie sa refuzi idei ce ar putea dauna acestui set de principii. Trebuie sa analzezi in ce masura s-ar putea sau nu integra acolo. Sau eventual sa ocupa locul altor idei. Asta inseamna sa nu refuzi modul in care gandeste altcineva doar din orgoliu pentru ca atenteaza la siguranta pe care te bazezi tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Luori a răspuns:

Fiecare isi traieste viata dupa propiile puteri, idei, conceptii s. a. m. d. Cred ca trecutul te modeleaza, daca il lasi sa faca asta. Cu trecerea timpului, capeti experienta [ care este necesara cand va veni un alt obstacol ]si daca ai un gram de minte in cap poti invata. Pentru mine este important ca atunci cand viata mea va lua sfarsit sa fiu multumita cum mi-am petrecut-o, sa fiu mandra de mine. Stiu ca niciodata nu vei absolvi scoala vietii, insa imi doresc macar sa nu fiu corigenta la vreo materie.
Despre viata, azi poti sa stii ceva, insa daca viata iti joaca alte carti, maine nu mai poti fi atat de sigur.

Viata - subiect despre care poti scrie oricand nu unul, ci romanE intregi. Obstacolele vor fi diferite, si ce stii pentru unul s-ar putea sa nu te ajute pentru celalalt. Insa, aminteste-ti " zambeste! Maine va fi si mai rau." Oricat de greu si rau ti se pare, tine minte ca este mereu loc de mai rau. Orice lucru isi are 2 fete. Si oricat ai invatat, nu este de ajuns. In fata vietii nu ai nici o sansa, nu o poti controla. Ea poate oricand sa se intoarca asa cum niciodata nu ai sperat/visat/imaginat.

| 80Cris a răspuns:

Trebuie sa stii ca e doar una, cea pe care deocamdata o cunoastem sau tindem sa o cunoastem. E bine de stiut ca in viata, cel putin pentru mine merge foarte bine vorba aceea '' cum iti asterni asa dormi''. Bineinteles ca exista lucruri care te ajuta sa combati, fara ele nu am putea exista!

| Margera a răspuns:

Nu! Viata este o necunoscuta! Atata timp cat traiesti inveti lucruri noi despre care niciodata nu ai stiut nimic.

| pengu a răspuns:

Uhmmm... dar de ce sa te lupti cu viata cand poti o poti trai? hmm...nu cred ca exista o lista despre lucrurile pe care trebuie sa le invatam.adica viata nu e o ciorba la care ai o reteta, ci mai degraba un arbore care creste, se dezvolta si se adapteaza la mediu. asa cum un copacii din jungla au frunzele mari pentru a capta cat mai bine lumina solara, asa si un om se adapteaza societatii in care creste. un mic exemplu: la noi trebuie sa te adaptezi, sa te obisnuiesti cu prostia, la elvetieni cu ciocolata bunahee hee. un pic cam extrem dar totusi nu trebuie sa te lupti cu viata, trebuie doar sa o traiesti tongue

| ZeYa a răspuns:

Hmm...viata, ceva atat de complex, dar in acelasi timp ceva care daca stii cum sa-l manevrezi si sa-l organizezi, poate fi atat de frumos si de usor de trait. Cu toate acestea oamenii aleg tot timpul "the hard way", complicandu-si viata fara rost, majoritatea avand acel caracter mercantil de nestapanit care ii poseda toata viata - de-a dreptul trist.

Viata este o lupta continua, dar depinde de tine daca este o lupta grea sau una mai usoara. Cateva "arme" foarte importante care nu trebuie sa-ti lipseasca in aceasta lupta sunt: increderea in tine si respectul de sine, pentru a rezista "atacurilor" la propria persoana si a nu te lasa calcat in picioare; impasibilitatea si calmul, cu care sa tratezi lucrurile care tind sa te degradeze in vreun fel; si nu in cele din urma, iubirea, atat a celor dragi pentru tine, cat si a ta pentru ei (familie, prieteni, iubita), iti dau puterea sa treci peste obstacolele vietii, si in final sa iesi invingator, trebuie doar sa crezi in ele.

Cam asta ar fi viziunea mea in ceea ce priveste lupta cu viata.

| rebela a răspuns:

Despre viata trebuie sa stii ca ea nu iarta niciodata si intotdeauna iti va lua ce iubesti cel mai mult pe lume.Mai pe scurt trebuie traita pentru ca este scurta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca e una si e plina de surprize, ca esti singur si trebuie sa stii sa te iubesti, in primul rand pe tine, apoi pe ceilalti.
Nu cred ca trebuie sa te lupti cu viata, e a ta si esti a ei, ce rost are sa fii incrancenat?
Acum am bagat niste pastile in mine si-s cam moale si ametita, dar poate mai zic maine ceva...sau nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi care a-ti raspuns, v-ati dat doar cu presupusul asupra sensului si intelesului intrebarii. nu-i asa? pai nu pot sa va combat.