| 220V a întrebat:

Ce ar insemna al treilea razboi mondial pentru voi? Si nu ma refer doar din punct de vedere al victimelor.

25 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

,,Nu stiu cum va fi al 3-lea razboi mondial, dar stiu ca al 4-lea o sa fie purtat cu bete si pietre,, -Einstein.

Cred ca asta raspunde la intrebare

| andrei a răspuns:

Ar insemna sfarsitul crizei economice. In anii '30 a fost o criza economica similara cu cea actuala, iar al Doilea Razboi Mondial a pus capat crizei.

| Dominicc a răspuns:

Al 3-lea razboi mondial va fi online

Numai bine
http://visualeffect.org/

| Lizzu a răspuns:

Al treilea razboi mondial se va declansa atunci cand resursele naturale ale planetei se vor imputina intr-atat incat populatia globului se va calca in picioare la propriu pentru un strop de apa.

Asta ne va fi tragedia cea mai mare cunoscuta vreodata de omenire si asta va constitui bine-mediatizata apocalipsa si finalul vietii pe Pamant.

| dragos9234 a răspuns:

Artificii moca.

| Exilee a răspuns:

La fel ca al doilea. Victime, gramezi de moloz la tot pasul, oamenii vor deveni mai curvari ca niciodata ( nu ca nu am fi...). In general, ''adevarata masca'' a razboiului mondial o gasesti oglindita in cele 14 carti ale unui scriitor care a murit la varsta de 95 de ani si care m-au impresionat operele lui. Numele lui este Sven Hassel.

| suffarstar a răspuns:

Inseamna ca suntem mai rai ca animalele.Ne autodistrugem, mai ales ca numarul armelor de distrugere in masa au crescut.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ignoranta omului.

| dracu14 a răspuns:

Nici nu pot sa ma gandesc, sinucidere curata pentru omenire
clar un astfel de razboi nu ari fi,, old school,,-pusti, baionete si tunuri ci mai degraba unul nuclear sau biologic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Extrem de multa rautate si rivalitate intre oameni ar ajunge sa distruga totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil profit, sau de ce nu, unul dintre cei care vor incerca sa supravietuiasca facand si lucruri imorale.Aici depinde si unde se va tine razboiul, eu zic ca a inceput deja si luptele se dau prin negocieri.Victimele sunt cei care nu mai reusesc sa se adapteze, cei care cedeaza.

| panther2007 a răspuns:

Ce ar insemna al 3 lea razboi mondial?
Aici trebuie sa gandim putin SF
Pai in primul rand marile corporatii ar avea de castigat dar si de pierdut in acelasi timp!
Nu stiu acum ce sa zic, pentru mine daca ar fi sa porneasca un nou razboi mondial, ar fi probabil un razboi biologic nu unul nuclear.
Pentru ca daca stam sa ne gandim putin o arma biologica spre exemplu un virus este mult mai periculos de cat o bomba nucleeara.
Dar ramane de vazut, pentru ca exista posibilitatea de a fi doar un razboi monetar fara pagube dar cu enorm de multe victime.
Oricum ar fi bine nu o sa fie!

| TheDifference a răspuns:

Toata planeta o sa fie distrusa la ce capacitate nucleara exista in zilele noastre.

| 220V explică (pentru TheDifference):

Numai America are 2000-3000 de focoase nucleare.

| SalvatoreLeon a răspuns:

Sfarsitu Lumii!

| Krauser a răspuns:

In curand cred ca se va porni un al 3-lea razboi mondial. Uite cum sta treaba, coreea de nord declara americii, china sare pentru coreea, daca sare china pentru coreea rusia va fi de partea americanilor, coreea de sud va fi de partea americanilor la fel si franta, Anglia si Germania si alte cateva vor fi neutre.

| DaveMustaine a răspuns:

Evident, un dezastru sau as spune un vulcan adormit care este pe cale sa erupa in orice moment ca si Etna. "Nu stiu cu ce arme se va lupta in al treilea Razboi Mondial, dar sigur in cel de-al patrulea se va lupta cu bete si pietre." Albert Einstein. Te invit sa reflectezi asupra acestei observatii.

| 220V explică (pentru DaveMustaine):

Stiu acest citat a lui Einstein. tongue

| Termopile a răspuns:

Ceva groaznic, inutil, pierdere de timp si de resurse. Orice război e rău, nu avem nevoie de așa ceva, la ce ne-ar folosi sutele de miliarde de euro pagube, sute de milioane de victime, timp pierdut, resurse irosite, dezastre ecologice, familii destrămate, haos, etc. Bine acum fie vorba între noi poate că ar fi și niște oameni care ar avea de câștigat dintr-un astfel de război.

| EleonorM a răspuns:

Acum avem arme nucleare si putem creea virusuri in laboratoare biologice. Un al treilea razboi mondial ar fi unul dezastruos. Probabil se va tine la sacara globala. Cuzele sunt destule: razboiul împotriva terorismului, politica, dorinta de suprematie.

| Aurate a răspuns:

Sincer Cel de-al treilea razboi mondial ar fi o sansa pentru contrabanda cu arme, deci ii vor ajuta pe cei rai (care doresc dor o lume in care banii sa domine) sa se imbogateasca. Pe de alta parte acest razboi ar fi sansa ideala pentru societatile secrete de a reduce numarul populatiei, de unde rezulta faptul ca dupa ce razboiul se termina lumea va fi mai usor de controlat datorita numarului mic de locuitori si a dezastrului lasat in urma. Despre teritorii? Pai nu pentru teritorii se pornesc razboaiele acum. Razboaiele pornesc din cauza orgoliilor tarilor si a scopurilor ascunse si ale unor oameni. Pentru mine ar insemna inca un dezastru, inca o pata in istoria lumii.

| 220V explică (pentru Aurate):

Si ce ar trebui sa facem sa combatem un nou razboi mondial care dupa parerea unora e pe cale sa inceapa?

| Aurate a răspuns (pentru 220V):

Hmm, chiar nu imi dau seama. Se spune ca Razboiul nu va incepe din partea Coreei de Nord(care acum face niste anunturi referitoare la asta) ci va incepe de la tarile mai mici si falimentare precum Grecia sau Turcia. Sa ne fereasca Dumnezeu de un Al treilea razboi mondial! Din pacate nu am raspuns la intrebarea ta.

| 220V explică (pentru Aurate):

Unii oameni, printre care si eu, sunt de parere ca totul va incepe din USA, daca nu a inceput deja.

| DaveMustaine a răspuns (pentru 220V):

Ar trebui sa nu ne mai gandim la lucruri de genul acesta. In orice caz, evenimentele la scara globala nu le putem controla.