| lora_3710 a întrebat:

Ce as putea face pentru mama mea numai ca ea sa nu mai consume alcool?

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Trebuie sa o ajuti sa compenseze cu alceva alcoolul. Trebuie s-o distrezi, arata-i ca o iubesti, propune-i planuri, incurajeaz-o, trezeste-i sperante.
Apoi, cand este vesela, fara sa fi consumat alcool, deschide vorba si spune-i ce te doare. Explica-i de ce crezi tu ca nu este bine sa bea alcool si ce anume nu iti place tie cand ea consuma alcool.

8 răspunsuri:
| Jacob27 a răspuns:

Pune-i somnifere in alcoollaughing

| Dumnezău a răspuns:

@wp,aici nu cred ca mai e de joaca, e un subiect foarte serios

Ascunde-i banii si arunca bautura, daca are prin casa.Sau trimite-o la un control psihologic si o clinica de dezintoxicare, daca are reactii mai violente daca o privezi de bautura.Sau oblig-o sa faca anumite concesii, amenint-o ca pleci de acasa sau te sinucizi. Daca are ceva ratiune ramasa de la alcool, o sa se vada obligata sa renunte din cauza ta.Noroc in continuare cu mama ta! straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu ea.Ar trebui sa te inteleaga. Spune-i ca te simti rusinat ca ea bea si du-te cu ea la un psiholog sau la biserica.Roaga-te pentru ea.

| chelstone a răspuns:

Exista clinici specializate pe astfel de probleme...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu poti face nimic, atata timp cat ea nu coopereaza. Sa discuti cu tatal tau ar fi o alternativa.

| Dean1996 a răspuns:

Spune-i ca daca mai consuma alcool te apuci tu[daca-ti vrea binele se va lasa]

| Idc12345 a răspuns:

Fa-i o baie in alcool

| costis a răspuns:

Din cate cazuri cunosc eu, este in afara priceperii unui om sa faca un consumator de alcool sa se lase. Exista un medicament care le creeaza o stare de rau, dar este periculos ( daca bea mult dupa el poate sa iasa rau), deci nu e o cale. Depinde si cum intelege ea ce se intampla (daca percepe lucrul ca fiind rau pentru familie, pentru sanatate, daca vrea sa se lase si nu poate ). E bine sa cauti pe net cazuri de oameni care au murit din cauza asta sau au facut alte boli grave (ciroza, dementa, scleroza multipla, alte boli degenerative neuronale, cancer de pancreas, cancer de intestin gros etc), poate se sperie. Daca bea si alcool concentrat, trimite-o la o ecografie poate o sperie de acolo. Poate gasesti pe net poze cu tumori ale intestinelor, pancreasului, creierului, esofagului si se trezeste daca le vede. Sau oameni cu ciroza in stadiu terminal, arata f rau.