| CinevaAnonimă a întrebat:

Ce chestii interesante cunoasteti care tin de domeniul psihologiei?

12 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Mie imi place partea de limbaj al corpului, iti poti da seama de multe chestii doar din niste lucruri atat de marunte. Ce mi-a ramas mie in cap este faptul ca atunci cand minti in general tinzi sa iti atungi lobul urechii, sa te atingi pe partea posterioara a capului etc. De asemenea, pozitia picioarelor (mai mult la un barbat se aplica) spune multe despre ce fel de persoana esti. Daca stai asezat cu picioarele departate, inseamna ca esti o fire dominanta (iti "expui" organele sexuale). Daca stai cu picioare incrucisate, sub tine etc esti o fire mai usor de dominat. E interesant pentru ca asta explica oarecum si pozitia "sexy" considerata de toti a femeilor: picior peste picior. Arata caracterul submisiv in fata barbatului, motiv pentru care, inconstient, noi barbatii vedem acest lucru ca fiind sexy.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

As vrea sa stiu mai multe despre hipnoza si cum sa o realizez big grin
Ce lucruri interesante stiu din domeniul psihologiei? pai... de exemplu orice om pricepe cel mai bine prin exemple concrete... nu prea imi vin in aminte acum lucruri interesante straight face

| Anita24Bonita a răspuns:

Iti poti da seama cand te minte cineva prin gesturi, mimica, intonatie
visele urate - ingrijorarea de inconstienta, frica de anumite decizi grele
sunt multe, cauta pe net, eu am facut 5 ani psihologie, e foarte complexa, si greu de explicat...

| RAY a răspuns (pentru Anita24Bonita):

Nu isi poti da seama, in fapt limbajul corpului uman difera in functie de cultura ca un om e timid si nu te priveste in ochii nu inseamna ca te minte

| Anita24Bonita a răspuns (pentru RAY):

De asta am spus ca e complexa, am dat exeple asa poti sa te uiti la un film de groaza si sa visezi urat nu?

| RAY a răspuns (pentru Anita24Bonita):

Si mie imi place psihologia foarte mult, da desigur ca da, imi amintesc ca am vazut un film si imi era frica de fantome desi ratiunea spunea ca nu exista mintea mea reptileana, subconstientul meu isi imagina chesti, visele sunt taramuri ale subconstientului uman, desi azi visele nu prea se mai cerceteaza ca la inceput

| Anita24Bonita a răspuns (pentru RAY):

Visele vor ramane enigme, ca si viata de din colo laughing)), sincer dupa atatia ani imi cam pare rau ca ma pasionat, dar sa stii sunt carti cu teste, care te vor ajuta extrem de mult, eu am avut si niste blocaje emotionale, depresie etc, din copilarie, dar cumparand carti facand teste, invatand, fara sa vreau acum deja imi pot da seama cu usurinta la anumite chesti dar e aiurea pe o parte

| Yaesmin a răspuns (pentru RAY):

Eu am citit multe cărți despre psihologie.Cel mai mult îmi plac cele scrise de Eric Berne.La școală am numai note de 10 la psihologie.Chiar mi-ar plăcea să fiu psiholoaga.

| RAY a răspuns (pentru Yaesmin):

Cool ce bine ne potrivim

| RAY a răspuns (pentru Anita24Bonita):

O sa vad si eu de o carte de asta, acum am multe cursuri online si cartii