| sublime89 a întrebat:

Ce credeti ca reprezinta viata in univers? Care ar fi "definitia" vietii? E doar chimie sau mai mult, dupa parerea voastra?
Si a doua intrebare: Oare legile selectiei naturale sunt valabile in intreg universul, inclusiv intre forme de viata de pe planete diferite?
Oare "viata cauta viata"? https://www.youtube.com/watch?v=j2oXFWKpJiA

Răspuns Câştigător
| a3e6u9 a răspuns:

Nimeni nu întreabă de ce se reproduce un virus de calculator, care într-un fel e o formă de viață, dar una virtuală. Pur și simplu e programat să se reproducă, la fel cum viața e programată să se reproducă, diferența e că viața e programată natural și virusul de calculator e programat artificial.

Erau niște articole pe net despre ARN care se reproduce singur fiindcă structura lui acționează ca genom și enzimă în același timp, e doar o chestie de structură. Oricum, există un video care explică destul de bine originea vieții:
http://www.youtube.com/watch?v=U6QYDdgP9eg

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Possibly maybe...
http://youtu.be/tE11_5Spq1I :)

| sublime89 explică (pentru NOname):

Acum vreo 2 zile am vazut videoclipul asta la tv pentru prima data, daca-ti vine sa crezi : )) Da, raspunsul asta (cu tot cu link) il poti da cam la orice intrebare de pe aici, huh? Nimeni nu poate zice ca nu e corect laughing

| Alphawolf a răspuns:

Pentru naturalisti viata inseamna chimie, pentru religiosi ea e magie.

"viata cauta viata"? - Nici nu as putea s-o concep altfel, sa-i ofer o explicatie realista. Cum s-ar putea explica altfel existenta ei? Viata urmeaza un "program", e "victima naturii", conditiile dicteaza. Selectia naturala trebuie sa fie valabila in intreg universul. Doar conditiile pot sa difere, legile trebuie sa fie aceleasi.

| sublime89 explică (pentru Alphawolf):

Oare selectia asta naturala se aplica si cand e vorba de interactiunea intre forme de viata de pe planete diferite? Interactiunea intre civilizatii, sa zicem.

| Alphawolf a răspuns (pentru sublime89):

Mai exact, ce intelegi prin "interactiunea intre forme de viata de pe planete diferite?"

| sublime89 explică (pentru Alphawolf):

Daca ar fi 2 sau mai multe civilizatii extraterestre care ar concura direct pentru controlul asupra unei planete sau al unei alte regiuni din spatiu. Sau daca viata de pe o planeta ar fi introdusa pe o alta planeta unde ar exista specii native. Aici nu e neaparat vorba de civilizatii.

| Alphawolf a răspuns (pentru sublime89):

Da, sigur, eu cred ca selectia naturala este o "lege" universala. Interactiunea intre presupusele civilizatii nu poate anula/sfida selectia naturala. Noi suntem produsul acestei planete, conditiilor ei, alte civilizatii(extraterestre) sunt produsul altor conditii, au urmat alt "drum", s-au format altfel, asfel ei pot fi mai sensibili sau mult mai rezistenti unor(noi) conditii, se pot adapta mai greu sau mai usor altor conditii(variatia genetica poate fi mult mai bogata sau mult mai slaba...). Conditiile implica orice factor ce poate stimula sau impiedica fiinta, chiar si peisajul. Ceea ce pe o civilizatie ar stimula-o, probabil pe alta ar impiedica-o.

| sabin89 a răspuns:

"E doar chimie sau mai mult" - Nu, e si electricitateconfused
"Oare legile selectiei natural sunt valabile in intreg universul" - Nu vad de ce n-ar fi. Daca sunt valabile aici, trebuie sa fie si acolo.

| sublime89 explică (pentru sabin89):

Am zis "intre forme de viata de pe planete diferite". Aici ma refer la interactiunea intre presupuse civilizatii. Selectia naturala s-ar putea "extinde" si la acest nivel?

| Narcis2007 a răspuns:

Cum am mai spus viata nu e chiar atat de vie, e doar o organizare mai complexa a materiei, in viziunea mea viata e ca rugina(nu apare oriunde dar cad apare roade tot)

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Prin "viata", intelegi si constiinta?

| sublime89 explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Nu ma refer neaparat la civilizatii.

| a3e6u9 a răspuns:

Viața e reproducere cu ereditate.

Ce ar putea fi în afară de chimie? Magie?

Nu există legi ale selecției naturale, există doar selecție naturală. Care poate să supraviețuiască și să se reproducă își duce propriile gene mai departe, restul nu.

Evoluția e singurul proces care poate explica existența formelor de viață complexe, indiferent de planetă.

| sublime89 explică (pentru a3e6u9):

Nu ma refer la magie si la lucruri din astea, ci la faptul ca viata are capacitatea de a se reproduce si prin asta e foarte diferita fata de "restul" materiei universale. Misterul e cum poate materia sa ajunga sa se organizeze in asa fel incat sa se poata reproduce, si de ce se ajunge la asta?

| a3e6u9 a răspuns (pentru sublime89):

Normal că viața e diferită de restul obiectelor. În mod accidental a apărut o moleculă care se reproduce cu ereditate, probabil ARN, asta e chimie.

Mie îmi place să compar viața cu o avalanșă, când condițiile sunt prielnice, de la o cauză minoră poate porni o întreagă avalanșă și continuă doar fiindcă a pornit, la fel cum viața se înmulțește doar din inerție.

Când cineva întreabă de ce se reproduce, nu pot decât să răspund că dacă nu s-ar reproduce, nu ai pune întrebarea asta. E ca și cum ai întreba de ce arde focul, cu asta se ocupă focul, la fel cum viața e reproducere (cu ereditate). Apropo de foc, Dawkins zicea că focul se reproduce dar fără ereditate.