| mariaundeesti a întrebat:

Ce e asta? cum se cheama? ce poveste are? http://www.google.ro/......tp?/imgres 1297&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=429&vpy=147&dur=149&hovh=17 1&hovw=294&tx=237&ty=54&oei=xfJfTbXEFYXMsgatwY25CA&page= 3&ndsp=12&ved=1t:429, r:5, s:24&biw=1024&bih=683

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.descopera.ro/......a-britanie

Chiar aici! :)

| oannabomboana a răspuns:

Este un cimitir. "Se pare ca Stonehenge a fost gandit inca de la inceput ca un cimitir, in urma cu 5000 de ani, inainte ca giganticele blocuri de piatra sa fie ridicate, arata noul studiu.
Analizele asupra ramasitelor umane indica faptul ca oamenii au fost ingropati in sit-ul din nordul Angliei, incepand cu aproximativ 3000 de ani i.e.n,. pana in jurul anului 2500 i.e.n, cand primele pietre au fost aduse aici.

"Este foarte interesant, deoarece descoperirea ne indica faptul ca Stonehenge a fost, de la inceput pana la sfarsit, un imens cimitir", declara Mike Parker Pearson de la Universitatea Sheffield. Noul studiu vine in sprijinul teoriei care sustine ca Stonehenge este un "domeniu al mortilor".
Inainte, se credea ca sit-ul a servit drept cimitir doar in perioada 2700 – 2600 i.e.n.
Este estimat ca aproximativ 240 de oameni au fost ingropati la Stonehenge, devenind astfel, cel mai mare cimitir antic cunoscut pana in prezent din Marea Britanie."

| eXcisioN a răspuns:

Se chema Stonehenge si este un monument neolitic aflat în Anglia, în comitatul Wiltshire.

| Libelle a răspuns:

Am vazut de curand un documentar.
Cica sunt doua astfel de monumente/cimitire
Acela din poza, si inca unul ce a fost facut din lemn.Se practicau tot felul de ritualuri.Al doilea e la cateva sute de km sau chiar zeci daca nu ma insel de primul, si e facut din lemn. Lemnul reprezenta binele...si piatra raul. Dateaza din neolitic amandoua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa.si parerile oamenilor de stiimta care sunt? cel putin cele mai apropiate de noi? de acum 30-40 de ani? dar concluziile cate sunt? cati bani s-au cheltuit pentru cercetari? utile? inutile? cate opinii si teorii vor mai apare? logice?