| WhatheWow a întrebat:

Ce este muzica? Ce ne determina sa alegem un anumit gen de muzica? Care este mecanismul prin care muzica ne induce anumite stari emotionale?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica e o adevarata MAGIE.
Ce ne determina? Parul ridicat de pe tot corpul, pielea de gaina.
Mecanism? Stratificari ale vocii, reverberatii eterice, fundaluri sintetizate sau o orchestra de milioane:x
(De fapt, creatorul isi cunoaste cel mai bine mecanismul).

Exemplu: EPICNESS LEVEL 10000+
http://www.youtube.com/watch?v=2VbAt7yDSKs
Fii atent cum intreaga orchestra zboara cu hippogriff-ul ala! Imi taie rasuflarea de la 0:47. Ma copleseste in asemenea hal incat imi dau lacrimile! Nu degeaba omul asta care a compus muzica e cea mai nominalizata persoana in viata la Oscar.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Intotdeauna am fost 'vrajit ' de o muzica buna insotita de niste imagini de caliate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Scuze, HD n-am gasit rolling on the floor

20 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

"Iasche ceva care ne mingiie urechile in mod placut".

| WR104 a răspuns:

Diferite sunete asezate intr o anumita ordine formeaza asa zisa muzica de fapt muzica inseamna orice sunet pe care il receptam.Mecanismul care ne induce starile emotionale sunt multe printre care memoriile si imaginatia pentru ca atunci cand asculti o muzica care te atrage chiar daca nu are versuri iti faci o imagine sau imi multe acele imagini inducand o stare emotionala care depinde desigur de starea ta de spirit.Ce ne determina sa alegem un anumit gen de muzica? Societatea, prietenii, media..tot ce te influenteaza zi de zi, preferintele muzicale se pot schimba destul de des.

| mixxjim a răspuns:

Vibratiile si nivelul acestor vibratii, fiecare gen de muzica are un anumit gen de vibratie, pe o anumita lungime de unda, fiecare om are o anumita vibratie, cu o anumita lungime de unda, si asa se explica de ce ne place un anumit gen de muzica - e aceeasi vibratie, aceeasi lungime d eunda a vibratiilor - si de ce nu ne place - evident, cele doua sunt foarte indepartate.

| WhatheWow explică (pentru mixxjim):

Parerea mea e ca atunci cind nu ne place un anumit gen de muzica, aceasta e perceputa doar de ureche, ca orice sunet comun; insa, atunci cind ne place, muzica intra in rezonanta cu intregul organism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica e o suita de sunete apreciate subiectiv ca armonioase sau placute de catre persoana sau persoanele care o asculta.
Stilurile de muzica ascultate sunt rezultatul influentelor anturajului, dar si al educatiei si culturii proprii si al starii de spirit a persoanei care audiaza. Timpul si modele influenteaza si ele stilurile ascultate.
A determina mecanismul prin care muzica induce stari emotionale e o tema care apartine genului de discutie privind legatura trup-suflet. Totusi, pot afirma ca starile ambientale placute pot genera stari sufletesti placute, dar in ce fel nici eu nu stiu.

| Analytical a răspuns:

Mecanismul e in capu` tau. Anumite stari, gusturi, valori ti-au fost randuite! Nu exista explicatii pentru ceva atat de cretin: de ce imi provoaca stari emotionale? Pentru ca ai suflet si Cineva, Undeva are grija de tine! Te-ai nascut cu o fire, o personalitate, in timp ti le acumuleaza docma, educatia sau anturajul, respectiv mass-media care are un mare impact asupra vietile noastre, chiar daca de multe ori nu vrem sa recunoastem. Tu existi, nu-ti renega coexistenta ta si ceea ce te face sa fii un copil a Lui Dumnezeu.
Intrebarile de acest tip, nu le adresezi pe un asemenea site, unde primeaza varstele de 12-13 ani care fac confuzie intre "Dragoste si Sex" si "Stiinta si Filosofie". Nu inteleg de ce va place sa puneti atatea intrebari inutile, fara variante de raspuns. Nu gasesti nimic aici, crede-ma. Si atata "filosofie" sa fie in intrebarea ta, nici nu ma mir. Toti va credeti filosofi dar uitati ca nu in asta consta filosofia. Cand ajungi si tu cel putin sutima parte a lui Friedrich Nietzsche, mai vorbesc cu tine. Nici macar nu stiti ce inseamna cuvantul si voi faceti mari ravagii.

| WhatheWow explică (pentru Analytical):

Si, ca sa mentin aceeasi natura a raspunsului tau am sa-ti dau urmatorul sfat : du-te la baie, uita-te in oglinda cel putin un minut, apoi mergi la culcare! Miine dimineata trezeste-te, nu minca nimic si mergi la biserica! Acolo, pune-te in genunchi si roaga-l pe Dumnezeul tau sa-ti raspunda la o intrebare : am eu un rost pe aceasta lume sau sint doar rezultatul unui accident nefericit?; si daca nu afli nici un raspuns, atunci taci dracului din gura si mai incerca sa pari interesanta!

| Analytical a răspuns (pentru WhatheWow):

:-)/\:-) Ai vorbit ca un adevarat filosof! Sa mai treci pe la aceasta categorie, chiar avem nevoie de tine. In special copii de 12 ani. Eu zic ca, mai bine te specializezi pe "Dragoste si Sex", aici, nu esti bun.

| WhatheWow explică (pentru Analytical):

Prima data ai gresit, acum ai devenit si patetica!

| Analytical a răspuns (pentru WhatheWow):

Mvaaaiii, dar e frumos?! Cata pornire pentru o recomandare. Uite ce e Filosoficus: In timp ce tu stai aici, certandu-ma si criticandu-ma, tara arde! Mdaa... baba se chiaptana! Du-te draga si explica-le copiilor de 12 ani de ce nu e bine sa-si inceapa viata sexuala si nu mai sta aici trancanidu-mi mie proze. Filosofia consta in intelepciune, ai auzit de asta? Nu dai dovada, si stii de ce? Pentru ca eu nu contez, din acelasi motiv pentru care nici tu nu contezi. Si atunci de ce? Ei, ei.

| WhatheWow explică (pentru Analytical):

Recomandare?! Ce recomandare? Ai incercat sa faci pe interesanta, atita tot. Cit despre sex, s-ar putea sa fie vorba despre ceva care -ti lipseste! Si daca vrei sa-mi ti morala, atunci afla ca moralitatea ta e ca un scutec, adica de unica folosinta!

| Analytical a răspuns (pentru WhatheWow):

Mustrare d-le... filosofia consta in intelepciune, intelepciunea consta in rabdare, rabdarea consta in? Suporta dragule, de ce folosesti cuvinte obscene cand stii chiar si tu ca, am dreptate. Subconstientul te avertizeaza, orgoliul iti inchide ochii. Stai linistit, frustrati ca tine am mai gasit, nu esti primul si nici ultimul. Ia partea buna si nu mi te mai supara! happy Aaa, chiaptana-te in continuare, ca eu nu duc lipsa chiar de nimic. Te-ai legat de un mizilic inofensiv care te face pe tine sa pari un mizilic mai mare.

| WhatheWow explică (pentru Analytical):

Eu cred ca te mustra pe tine constiinta, cit despre intelepciune e ceva ce tu nu ai si ai demonstrat-o. Hormonii ti-au inlocuit creierul draga mea, dar e foarte greu sa-ti dai seama de asta.

| leeah23 a răspuns:

Atunici unde se termina cuvantul incepe muzica! Muzica nu o poti defini ea doar exista! Bla, bla, vibratii, presiuni ale aerului s.a.m.d. ...Stiinta nu poate explica muzica asa cum nu poate explica gandurile, sentimentele, visele etc. Deci luati-o ca atare muzica nu incercati sa dati definiti ci doar sa o ascultati si sa o simtiti pentru ca este ceva divin ce uneori te lasa fara cuvinte...

| WhatheWow explică (pentru leeah23):

Atunci cind sunetele intra-n echilibru, se naste muzica; da, muzica este un Echilibru al Sunetelor.

| leeah23 a răspuns (pentru WhatheWow):

Sunt de acord! pentru ca nu orice sunete sunt si o muzica. trebuie sa intre in armonie s.a.m.d.