| hominid dreak a întrebat:

Ce este providenta?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Prima dată când am întâlnit cuvântul "Providenţă" a fost în cărţile lui Jules Verne, de aceea am presupus că citeşti ceva scris de el, eroii lui invocă des ajutorul divinităţii...deci nicio legătură cu SF-ul, doar că în cărţile scrise de autori români n-am prea întâlnit acest cuvânt, se foloseşte mai des "pronia cerească" ori Dumnezeu.

14 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Interventia divina. Cand omul nu mai poate, intervine Dumnezeu. De fapt, la om este vointa si atat. Puterea ne vine intotdeauna de la Dumnezeu.

| ania a răspuns:

Providenta este o denumire mai sofisticata pentru Dumnezeu a celor care nu sunt deschisi sa sondeze posibilitatea unei relatii cu El ca persoana din teama da a nu li se cere sa renunte la o placere curenta dar pentru care macar vag constiinta ii condamna; dar intuiesc pe undeva ca lumea are un sens, ca parca cineva are intentii precise cu viata lor, ca uneori prea se potrivesc lucrurile...

cami
| cami a răspuns:

Datorita providentei, adica datorita Lui Dumnezeu.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Divinitatea, Dumnezeu...citeşti Jules Verne?

| hominid dreak explică:

Multumesc pentru referate, dar formulati in cuvintele voastre.

| hominid dreak explică:

Am citi Jules Verne aqualuna...sa inteleg ca te gandesti la providenta divina ca la o povestire SF? Atunci, daca cineva crede in providenta, viata lui este de domeniul SF-ului?

| hominid dreak explică:

Draga Sensei BRO...de obicei providenta este atibutul divinitatii, dar mai poate fi si o persoana sau o imprejurare care contribuie la salvarea sau fericirea cuiva, deci nu vad de ce ar fi pleonasm asocierea acestor cuvinte, la fel cum a asociat aqualuna pronie cu ceresca.

| mariobros a răspuns:

Paza buna care trece primejdia rea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dreak, nu ma asteptam sa nu stiti nici macar atit. Sorry pentru voi, aqualuna este singura care merita fundita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kornel, mi se pare interesant cum interpretezi raspunsul lui aqualuna. Ea ti-a spus ce inseamna Providenta, adica Divinitate, sau Dumnezeire. Trimiterea la Jules Verne voia altceva, nu avea legatura cu SF-ul. Si Providenta Divina este gresit formulat, avind in vedere ca inseamna acelasi lucru se numeste de fapt pleonasm.

| dennnnnnisa a răspuns:

(În concepțiile religioase) Înțelepciune supremă a divinității în conducerea lumii. Divinitatea, dumnezeirea, Dumnezeu. Grijă, milă, îndurare ca atribute ale divinității. Persoană sau împrejurare miraculoasă care contribuie la salvarea sau la fericirea cuiva.

| blue007eyes a răspuns:

Să vezi mai dinainte, asta inseamna