| juniper a întrebat:

Ce este subconstientul, de unde vine si cum pot sa-mi "cunosc" subconstientul mai bine? Este o parte de mine? Creierul sau gandul l-a format? Eu il controlez sau el imi da sfaturi si idei? Sau sunt eu pur si simplu gandindu-ma? Nu stiu, subconstientul poate sa-mi vorbeasca? Stiti un site despre chestia asta?

Răspuns Câştigător
23 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sa le luam pe rand. Creierul e un organ care are ca functie psihicul. Asa cum plamanii au ca functie respiratia, creierul are ca functie psihicul. In "viata" psihica intra tot: de la reflexe neconditionate, cum ar fi respiratia si bataile inimii, la procese complexe cum ar fi gandirea, afectivitatea, memoria etc. Ei, psihicul asta, are 3 instante, 3 parti sa zicem. Dupa diversi autori ele se numesc diferit, eu o sa le spun subconstient, constient si supraconstient (ca sa folosesc termenul tau). In constient sunt foarte putine notiuni, cele cu care operezi in mod actual, gandurile pe care le poti vizualiza, de care esti... constient ca exista. In subconstient exista ganduri mai vechi, refulate (adica izgonite acolo pentru ca nu au fost considerate placute), fragmente de amintiri, senzatii care au fost prea slabe ca sa fi fost constientizate (de exemplu, esti intr-o padure, cel mai puternic se aude cantecul unei pasari si te concentrezi pe el. ulterior iti amintesti ca in padure ai auzit asta, dar de fapt, mai auzisesi si un greiere si un fosnet, dar prea slab ca sa ajunga in constiinta si a intrat direct in subconstient), dorinte care ti se par imposibile sau "urate", nevoi pe care supraconstientul (de care iti zic imediat) le considera de neacceptat si le ascunde. Subconstientul e ca un sertar in care iti tii jurnalul, sosetele murdare, prezervativele folosite si uiti ce ai acolo. Uneori, uitam si unde am pus cheia, iar dezvoltarea personala sau meditatia, ne poate ajuta sa o gasim. Este o parte din tine, la asta cred ca am raspuns. Tu nu il controlezi, o particularitate a subconstientului e ca este incontrolabil. De altfel, singura instanta pe care o putem controla este constientul. Restul sunt mult mai puternice si mai adanci. Supraconstientul (supraeul, in definitia lui freud) reprezinta toate valorile pe care le avem interiorizate: principii de viata, valori religioase, norme sociale, legale etc. Supraeul e cam ca un paznic la usa dintre subconstient si constient. De cate ori ceva din subconstient vrea sa iasa, supraconstientul "o interogheaza" daca are voie, daca e in conformitate cu normele persoanei, ale mediului etc. E ca un portar. Buuun, cu toate acestea, deoarece unele din impulsurile ascunse in subconstient sunt foarte puternice, ele reusesc sa se strecoare, de cele mai multe ori deghizandu-se, ca la un bal mascat sau ca in societate. Nu vreau sa vada lumea ca am cosuri pe fata, imi pun o masca sau un fond de ten, voi fi mai acceptabila social. Ce e in subconstient (si de fapt in toate cele 3 instante) este energie. E normal ca energia sa vrea sa iasa, sa se manifeste. Imagineaza-ti ca agiti o sticla de cola. Presiunea aia trebuie sa iasa pe undeva, nu poate sta in sticla la nesfarsit, altfel sticla explodeaza. Asa si cu subconstientul: nu poate contine energia la infinit, chiar daca e o energia sub forma unor dorinte, ganduri pe care noi nu am vrea sa le avem; cumva, gaseste o forma sa se manifeste. Asa. Cum ziceam la inceput, uneori uitam ce am bagat in sertarul subconstientului, alteori nici nu stim, alteori au bagat si altii chestii. Si nici nu stim unde e cheia. Prin analiza personala (terapie, dezvoltare, meditatie), gasim cheia catre anumite sectiuni din sertare. De ce e asa important sa aflam ce e inauntru? Tocmai ca sa putem gasi o cale sa eliberam energia avand-o sub control. Sa nu ne trezim ca explodam dintr-o data sau ca iese sub cine stie ce forma si ne omoram parintii (doar un exemplu). Subconstientul nu iti "vorbeste", iti trimite indicii, semnale ca exista, ca are sertarul plin si te invita sa il scotocesti. E ca atunci cand urci in podul vechi al bunicilor. Poate fi fascinant ceea ce descoperi, poate fi si vreun schelet. De obicei, sunt schelete. Dar si scheletele fac parte din realitate si nu au nimic rau in ele, doar semnificatia pe care noi le-o acordam. Poti cauta, pentru notiuni elementare, pe wikipedia.

| psiholoaga a răspuns:

Pfff, acum vad cat am scris. Sper sa fi inteles cat de cat, nu am abilitati pedagogicehappy

| psiholoaga a răspuns:

Allina, sunt psiholog. juniper, stai calm. a, alegi ce raspuns iti este mai pe plac, nu e o competitielaughing

| psiholoaga a răspuns:

laughing Cred ca avem o problema de comunicare. Ti-am raspuns tie ca sunt psiholog. Apoi lui juniper, care a scris ca spera sa nu ma supar ca a dat fundita paulei si i-am spus ca nu e o competitie si ca alege ce raspuns ii este pe plac. Sper ca acum am fost clara. Ceva pluteste in aerul TPU in seara asta.

| psiholoaga a răspuns:

Alex, tu crezi ca eu fac diagnosticari asa, gratuit?laughing

| juniper explică:

Multumesc paula, www.clubmistic este chiar super. Psiholoaga, imi pare rau daca nu am ales raspunsul tau, sper sa nu te superi.

| juniper explică:

Am ales raspunsul paulei deoarece acel site poveste foarte detailat subconstientul si acum am inteles totul despre el.

| alexdop21 a răspuns:

Imagineaza-ti creierul tau ca pe o mare fabrica unde toata lumea munceste din greu, sunt acolo neuronii, cerebelul, constiinta, subconstientul. Toate angrenate creeaza ceea ce noi numin "gandit si facut ". Subconstientul este partea creierului care functioneaza non-stop si primeste, stocheaza informatii ce sunt sau nu importante pentru tine. Savantii spun ca subconstientul+materia cenusie= vise. Acum nu am vb niciodata cu subconstientul meu sa il intreb daca asa e, dar cred ca e un sambure de adevar si pe aici. Cu controlatul este o treaba la passo doblo, pentru ca tu te gandesti ca trebuie sa duci mana la gura, creierul proceseaza, actioneaza muschi si voila big grin ai dus mana la gura, bineinteles e nitel mai complex de atat, dar oricum gandeste-te si la asta.

| alexdop21 a răspuns:

Sa-i ia cineva tastatura psiholoagai din mana!

| alexdop21 a răspuns:

Alina nu inteleg ce ai vrut sa spui acolowinking

| alexdop21 a răspuns:

Psiholoaga, ce zici crezi ca sunt nebun?

| alexdop21 a răspuns:

Bine hai ca ma abonez la tine, dar trebuie sa imi spui cam cat ma costa, pentru ca e recesiune, stii si tu prea bine...

| flyleaf22 a răspuns:

Mi-am pus si eu intrebarea asta la un momenta dat. Cineva mi-a dat un link de pe youtube cu o sesiune de hipnoza. Trebuia sa privesc o flacara, la un moment dat am inchis ochii, si tipa aceaa vorbea in continuare, nici acum nu imi amintesc exact. Cert este ca spre sfarsit mi s-a spus ca voi uita tot ce s-a intamplat in ultimele 10 minute si ma voi ridica de la calculator speriata, nestiind ce am facut. Si asa s-a intamplat, am "executat" ordinele. Oricat ma straduiam sa imi amintesc nu reuseam. Subconstientul meu nu ma lasa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da stiu, cititul si informatia te va ajuta sa te cunosti foarte bine. dar nu la comp ci la biblioteca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai il cunosti (subconstientul ), ceea ce se afla acolo a trecut si prin constient, nu cred ca trece nimic in subconstient decat daca este din instinctul de conservare (atunci cand suntem pregatiti pentru ceva care credeam ca nu-i vom face fata), mai este constiinta colectiva, acea informatie la care apeleaza subconstientul pentru o actiune data, ea exista in jurul nostru si este emanata de semenii nostri, chiar aceste informatii n-ai cum sa le afli pentru ca sunt milioane, sper ca m-am facut inteleasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am inteles si stiam dar am facut un rezumat stiind ca nu toata lumea are rabdare sa citeasca, personal am oroare de postarile lungi si de citit si de scris. Lasa ca e bine ramane pe net si citeste toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La urmatoarea postare, lasa ca-i interesanta postarea cam prea compleata pentru un neavizat dar pentru cei care acceseaza google este binevenit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai scris sa-i ia cineva tastatura psiholoagei, am scris - la postarea viitoare, si ca informatia este utila cand acceseaza cineva google in cautarea subiectului postat de psiholoaga, sunt multi studenti care au nevoie de subiectul postat de ea, cred ca este studenta la psihologie sau la academia de pol sau la orice facultatea care are materie de predare psihologia, ifff, cred ca si mie trebuie sa-mi iei tastarura din manalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@psiholoaga, subiectul nu este deschis de mine, am intuit ca profesezi sau studiezi psihologia, nu stiu ce este un psiholog juniper (vad ca a deschis subiectul chiar un user "juniper " in fine nu era vorba de alegere am spus ca este util raspunsul tau si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu, nu pluteste nimic, poate eu laughing este ok!

| alessyca a răspuns:

"Puterea extraordinara a subconstientului tau" de joshep murphy iti recomand cartea si o sa gasesti raspunsul la toate intrebarile tongue

| valentinbadea a răspuns:

Un raspuns gasesti la :
http://www.ahasoftware.x10.bz/MesajeSubliminale.html
Puteti descarca un soft util pentru: insanatosire, prosperitate, fericire, bunastare, soft care are ca principiu dinamizarea benefica a subconstientului prin mesaje subliminale sau liminale.