| aDEeLAa a întrebat:

Ce este timpul? Dar spatiul?

4 răspunsuri:
| dragos120 a răspuns:

Timpul e trecerea unui lucru (particula, banana, stea etc.), progresiv, de la o stare la alta.

Sau, informatia pe care o contine, din ordonata se schimba in informatie dezordonata (entropie).

Cum sunt multe astfel de stari pasibile, sunt putine cele care contin informatie ordonata (entropie mica), deci e cel mai probabil ca un lucru cand trece la a alta stare sa treaca la o stare cu informatie dezordonata (sau ascunsa, cu entropie mare). De aia de ex. o bucata de beton se uzeaza si se crapa si zicem ca timpul merge doar in acea directie.

| T0T a răspuns:

Instrumente care sunt indispensabile percepției noastre. Instrumente pe care le purtăm toată viața, așa cum o țestoasă își poartă carapacea.

| sublime89 a răspuns:

Timpul este o succesiune de evenimente, iar spatiul este "scena" pe care au loc acele evenimente. De aceea, timpul nu poate exista fara spatiu, si nici invers. Cel putin asa intelegem noi lucrurile in momentul de fata.

| MrJoester a răspuns:

Per total ambele sunt doua dimensiuni. Putem calatori in spatiu (te misti de pe scaun la baie), dar nu si in timp, inca.In spatiu s-au descoperit pana acum doar 3 dimensiuni.