| RazzMTB a întrebat:

Ce factori au determinat evolutia primatelor la mersul biped?

1 răspuns:
| Korkodeln a răspuns:

Statul in picioare in savana le asigura o vizibilitate mai buna, impresionau pradatorii ca erau mai inalti decat ei si ulterior a evoluat mersul, multe primate merg greu in doua picioare si cand e vorba sa alerge trec la 4 labewinking.
In sfarsit, faptul ca doua din labe nu mai erau folosite pentru alergat a permis ca evolutia sa le rafineze si specializeze pentru apucat, folosit unelte si asa mai departe si au capatat mai multe grade de libertate si finete, devenind maini.
Picioarele s-au lungit si au mai pierdut din gradele de libertate (nu toata lumea se poate scarpina la ceafa cu piciorul, ca cimpanzeul) dar prin lungire au crescut viteza si detenta.