| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Ce inseamna corectitudinea,normalitatea, din punctul vostru de vedere?

25 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pentru hot e normal sa fure, pentru scalav e normal sa aiba stapan, pentru muncitori e normal sa munceasca si pentru politicieni e normal sa ne-o traga la toti. Ai capito, daca nu sa-ti iei capre pentru ca e normal sa fie si de-alde Toma necredinciosul.

| harciog a răspuns:

Regulile si normele acceptate de societate.

| shadovv a răspuns:

Normalitatea? Concept lipsit de sens. O eroare de limbaj.

| Polaris a răspuns:

Normalitatea e a majorității. Cine domină în număr și putere decide ce e normal și ce e corect. Simple as that.

| Purgatoriu a răspuns:

Am observat că pentru mulţi oameni normal e sinonim cu plictisitor. Hmm... e discutabil... Pentru mine normalitatea înseamna pur şi simplu să nu ieşi din tipare.
Iar corectitudinea poate fi uneori enervantă. Deci pentru mine corectitudine e sinomin cu enervant, lol.

| venusdoom a răspuns:

Normalthinking
Nu mi s-a spus niciodata asathinking
Normalitatea si corectitudinea sunt niste etichete si diferentiaza in functie de societatea din care faci parte.

| Gabica a răspuns:

Eu consider normalitate o cantitate mare de ceava pe care o vad in jurul meu. Spre exemplu, consider normal un manelist, pentru ca 75% din oamenii pe care ii stiu, declara sus si tare ca adora manelele si ca se "regasesc" in ele. Ceea ce imi da mie oportunitatea de a ma considera speciala si de a sari in sus de bucurie de fiacere data cand vad o persoana intreaga la minte care asculta rock/metal/rap(muzica cu mesaj).
Revenind la subiect, normalitatea se poate defini si prin spiritul de turma, unde toata lumea se ia dupa toata lumea, in disperarea de a fi ca ceilalti.

| Gabica a răspuns:

A,da,iar despre corectitudine...Asta e diferita in ochii fiecaruia. Poate ca mie mi se pare corect ceva, iar tie nu, dar asta nu inseamna neaparat ca vreunul dintre noi are dreptate sau greseste.

| Wøodenpints a răspuns:

De când normalitatea înseamnă să faci ce face şi restul mulţimii?
Deci, dacă de mâine, 90% din oameni ar umbla cu un căcat pe creştet şi o banană în fund, brusc asta ar deveni normal?

| WhatheWow a răspuns:

Ești normal când nu se ferește nimeni de tine și corect când spun cei din jurul tău. laughing

| Delicacy a răspuns:

Normalitatea nu o pot defini decât din punct de vedere medical.Un om este normal când nu suferă de alte tuluburări psihice şi când îşi adaptează acţiunile sale în fucţie de vârsta pe care o are.
Cât priveşte corectitudinea, aceasta este soră geamănă cu bunul simţ. Însă a avea bun simţ, nu înseamnă să fi tolerant, ci să dai fiecăruia ceea ce merită, ceea ce ţi-a oferit şi ţie.Aceasta este adevărata corectitudine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Situatie sau scenariu, din care majoritatea indivizilor ies in castig.Ca sa fii privit ca pe un om corect trebuie sa mai lasi de la tine si sa dezechilibrezi un pic balanta in favoarea altora.
Zic asta pentru ca noi suntem vesnic nemultumiti si daca adopti o atitudine corecta, sau mai bine zis echitabila, risti cel mai usor sa intri in conflict, sau sa fii vazut un pic mai lacom.
Iar la normalitate n-am ce sa-ti raspund, mai ales acum, stand pe gresie, cu picioarele pe pereti si apasand tastatura cu batoane de ciocolata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normalitatea difera de la individ la individ. Mie mi se pare normal sa ascult muzica rock, altora nu li se pare normal. Mai aud cateodata chestia asta absolut imbecila, din punctul meu de vedere, ''daca nu esti sau nu te comporti ca majoritatea, nu esti normal''. Corectitudiea apare atunci cand esti corect cu ceilalti dar si cu tine insuti.

| robijam a răspuns:

Mie corectitudinea mi se pare un fel de perfectionism uman al unora, care traiesc normal ( simplu ), si isi fac treaba corect. Normalitatea dupa parerea mea este viata fara lucruri excentrice, in privinta altora lucrurile excentrice sunt normalitatea.

| Epigonul a răspuns:

În opinia mea, normalitatea cred că inseamnă originalitatea fiecărei persoane in parte, modul de a-ți trăi viața după propriu coran ca să-i spun așa. După cum bine a spus și shidonaki normalul este un termen abstract, diferit interpretabil de fiecare în parte.Cât despre corectitudine...aș spune ca este un termen scos din uzul moral de ceva vreme de către oameni.

| SageKid a răspuns:

Normalitatea in ziua de azi reprezinta un set de standarde(bune sau rele) in care trebuie sa te incadrezi, nu te incadrezi, esti catalogat anormal.Corectitudinea? Depinde prin ochii cui o privesti

| DigiMind a răspuns:

Totul este corect si normal atata timp cat imi este mie bine. Restul este doar poveste de adormit copiii rasfatati.

| DauFinPreaDivin a răspuns:

Normalitatea este altfel pentru toti
Corectitudinea nimeni nu o are
ex:Anul trecut o frantuzoaica a venit la noi in clasa si profa de franceza a inceput sa o favorizeze pe ea

| roxystomp a răspuns:

Din punctul meu de vedere, normalitatea este un termen abstract. Pentru ca ea este altfel in ochii fiecaruia. Deci practic ea nu exista. Cat despre corectitudine...cred ca e legata de intelepciune.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru roxystomp):

Da,de aceea am spus "din punctul vostru de vedere", ca stiam si eu asta...

| funnyboy a răspuns:

Din punctul meu de vedere normalitatea e sa te comporti normal

| BeyondTheDarkSun explică (pentru funnyboy):

Doar comportamentul iti ofera o perspectiva normala asupra unui om, de exemplu?

| NyanCat99 a răspuns:

Ma mai ti minte? Normal ca da! As vrea sa iti dau un raspuns, pentru ca imi pare rau pentru ce am spus. Deci... Normalitatea e un lucru plictisitor. Sa fii mereu corect e si mai plictisitor, nu vei invata din greseli. Daca esti normal, esti plictisitor, un amarat fara sens. Daca esti corect atunci esti un tocilar, un om care se crede perfect, fara sa isi dea seama ca poate greseste. Cum sa iti spun, mai bine esti un ciudat, care greseste si invata. Asa, poti fi tu, chiar daca nu te integrezi. FUNDA?