| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Ce ne determina sa apreciem frumosul, esteticul?
Capacitatea noastra de perceptie poate distinge frumosul de urat? Cum? Poate avea o contributie majora si intelectul nostru?
As aprecia raspunsurile stiintifice si filosofice.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Sintem mereu intr-o continua cautare si de aceea logica sau continuitatea in demonstratii, n-au nici o contributie.Omul"simte"exoticul si se opreste acolo sa-l adulmece, sa-i patrunda tainele.Tu vrei raspunsuri clare dar pentru mine simpla oprire inseamna mai mult decit orice raspuns.Inseamna ca a receptionat ce am avut de transmis, poate sa nu scoata nici un cuvint.

4 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Frumosul si uratul sunt niste notiuni inexistente. Poti da exemplu de un lucru frumos sau urat, care sa nu fie asa doar din punct de vedere al speciei umane?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Inferno):

Ai dreptate...
Acum nu stiu ce sa iti raspund dar te poti uita aici
http://agorasophie.forummo.com/t230-filosofia-frumosului
Este un forum doar pentru filosofie (asta daca nu stii site-ul respectiv).

| 4b a răspuns:

Omul se uita la ce izbeste ochiul...toata lumea e frumoasa pentru cine stie sa apreciezewinking
PS: amu sa nu-mi spui ca te refereai la o exceptie de ''urat''.

| minus273virgula15gradeCelsius a răspuns:

Tine de genetica. Un fel de programare, daca putem spune asa. Raspunsul detaliat, cu explicatii stiintifice, il gasesti pe net.