| summer12 a întrebat:

Ce parere aveti despre cei carora le place sa isi provoace durere fizica intr-un anumit mod? Nu ma refer la masochism. Este asta o problema psihica? Are un nume?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e si cum ai spus tu... s-ar putea sa fie vorba de o tulburare obsesiv-compulsiva in care persoana respectiva nu se poate abtina sa faca acel "ritual" de smulgere a sprancenelor. Si da, acest comportament se poate agrava si persoana respectiva poate trece si la acte mult mai periculoase.

11 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Da...este o boala psihica.dar din pacate nu ii stiu numele!

| Klepto a răspuns:

A fost un fenomen care acum cativa ani in urma a facut furori in SUA.Niciun specialist nu a putut sa-i dea de cap.Mai multi oameni se prezentau la doctori si vroiau sa le taie un picior sau o mana.
Nu putea sa-si continue viata si ii deranja. Datorita juramantului lui Hipocrate, doctorii nu puteau sa faca asa ceva, asa ca majoritatea au plecat in Mexic, unde sunt destui doctori care opereaza fara licenta asa ca si-au amputat piciorul acolo si s-au intors inapoi in SUA sa-si continue viata.
Dupa operatie au spus ca se simt mult mai bine.
A mai fost un caz in care un barbat a vrut ca sa-si scoata testiculele. Avea asta-n minte de ceva timp si s-a interesat ce-i trebuie si a facut-o, explicatia lui a fost, nu-mi mai trebuiau si ma incomodau.Acuma stau intr-un borcan din dulapul sau.

Intradevar este o boala psihica si sa-mi fie rusine ca nu-mi mai amintesc denumirea ca este fix pe ramura pe care o studiez.

| DorelSudoru a răspuns:

Au luat mult prea in serios vorba aia cu ce nu te omoara te face mai puternic...normal ca e boala pshihica.

| Skylar a răspuns:

E cumva acea durere care dupa un timp devine placuta?

| SatanaInIzmene a răspuns:

Am aceeasi parere despre ei la fel cum am si despre cei carora isi provoaca placere fizica.

| Romanian a răspuns:

Placerea psihica cauzata de durere fizica apare in urma faptului ca,la anumite persoane,parte creierului care recepteaza durere se afla prea aproape de partea creierului care recepteaza placerea(aceste doua parti sunt una langa alta),astfel,realizandu-se mai usor tranzitia de la durere intensa,la placere intensa.Cel putina, acesta e unul dintra raspunsurile stiintifice la aceasta problema, precum masochismul.

| AlexC a răspuns:

Faptul ca ei sunt toleranti la durere iar altii nu, le provoaca acestora "placerea" de a-si provoca asa-zisa durere de fata cu cei slabi de inger. Pentru ei e ca un spectacol si sunt in rolul principal. Masochismul implica durere (sau nu) fizica si placere psihica. Pur si simplu: ei pot, ceilalti nu.

| summer12 explică:

MASOCHÍSM s. n. Perversiune sexuală caracterizată prin apariția plăcerii sexuale numai în urma producerii unei dureri fizice.
Deci, repet: Nu e vorba de masochism. Nici de "ei pot, altii nu". Ca exemplu concret : cineva isi zgarie sprancenele pana isi provoaca rani in zona aceea, dar nu se poate opri pentru ca simte o nevoie incontrolabile de a simti iar si iar aceea senzatie de durere. Sa fie oare pe sistem nervos?

| summer12 explică:

Dar persoana in cauza doreste de un an de zile sa se lase de acest obicei care nu ii aduce niciun avantaj, dar pur si simplu nu se poate abtine. Face asta mai mult cand sta la TV, PC sau studiaza. Ba mai mult, ajunge sa isi rareasca sprancenele si arata urat estetic. Initial ne-am gandit ca e vorba de un inceput de tricotilomanie ( dorinta incontrolabila de smulgere a firelor de par-in cazul acestei persoane, firele de la sprancene- acompaniata de placere in urma durerii, ceea ce ii provoaca un fel de dependenta), insa cand am observat ca nu doar sprancenele sunt afectate, ci si pielea m-am gandit ca poate e ceva mai mult de atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ORICE act de a obtine placere prin provocarea de durere fizica se numeste masochism. Si aceasta este o devianta comportamentala care poate duce la tulburare sexuala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

asa-i spune,masochism? am o nebuna de vecina care ma strange de toate alea cind facem lupte de pat, ma bate si alte procedee Wushu, ete-a naibii de dilie