| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca: "Acelui a carui avere depinde numai de avutie va fi sarac intotdeauna"? happy

Răspuns Câştigător
| Lauragd a răspuns:

E complet adevarata afirmatia. Daca vrei sa ai bani doar de dragul averii si a bogatiei vei fi mereu sarac.Banii care iti aduc satisfactia cea mai mare sunt cei la care nu speri si te gandesti mereu la ei. Daca faci ceea ce iti place in viata, fii sigur ca vei avea si bani.Dar daca pui banii pe primul loc si ai face orice pentru ei, poate ii vei avea dar daca o sa te gandesti mai bine o sa-ti dai seama ca nu ii meriti in totalitate si nu ai muncit pentru ei si vei realiza ca esti sarac(asta daca ai ceva constiinta, principii, etc). Acum depinde de fiecare, ce ne face fericiti pe noi, o constiinta curata sau banii nemunciti.

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cei care isi pun increderea in avutiile pieritoare, sunt cei mai saraci.Dar cei care se incred in Domnul, au bogatii nepieritoare si ele sunt vesnice.

| IMC90 a răspuns:

Afirmatia in sine este o tampenie. Nu poti fi si bogat si sarac in acelasi timphee hee

| sorinL1 a răspuns:

Degeaba daca n-ai bani. Nici femeia nu te mai iubeste daca ai portofelul gol. Iar Ema & Co. se imbata cu apa rece. Inainte sa ai parte de "bogatiile vesnice, etc." trebuie sa pui o paine pe masa.

| harciog a răspuns:

Este o vorba care ne aminteste ca despre doua concepte poti discuta dar nu trebuiesc legate unul de celalalt.E ca si cum m-as duce la biserica, intr-un lacas intru liniste, cu fanfara trimbitind din toate alamurile.