| IdNo a întrebat:

Ce părere aveți despre faptul că unul dintre cei mai mari matematicieni care a trăit vreodată, Ramanujan, își punea rezultatele deosebite pe seama unei zeițe hinduse?

https://dreamy.fandom.com/wiki/Namagiri_Thayar

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In epistemologie se face diferenta intre contextul descoperirii si contextul justificarii.

In contextul descoperirii Kekule a visat un sarpe care-si prinde coada si astfel a stabilit formula benzenului. Dar in contextul justificarii (adica in lucrari stiintifice) nu spunea "am visat asta, deci e adevarat!"

| gabicoo a răspuns:

Și în zilele noastre unii își pun reușitele pe seama lui Arsenie Boca!

| IceRope a răspuns:

Este normal. Așa cum mulți alți oameni de știință o fac astăzi, așa o făcea și el.

| Maxxxi a răspuns:

Deoarece oamenii care au un crez puternic au mai multa vointa crezand ca sunt ajutati de divinitate, crescandu-le succesul. In principal putea sa creada si intr-o banana, daca credea destul de mult putea sa o puna in seama bananei.