| loving2008 a întrebat:

Ce parere aveti despre sfarsitul lumii? Dar despre dovezile pe care le aduc cercetatorii?

19 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Sfarsitul lumii, dincolo de preziceri si de ce spun cercetatorii, va fi.Cu siguranta va fi, candva, nu se stie dar va fi.Eu cred personal ca numai Dumnezeu Creatorul poate sti data exacta a apocalipsei, precum se zice si in Sf.Scriptura.Nimeni nu stie un data fixa, exacta a unui eveniment atat de colosal decat Dumnezeu.In legatura cu 2012, daca am studia mai mult vom afla ca majoritatea spun si vor sa ne zica ca nu va fi niciun sfarsit al lumii ci niste schimbari majore care se vor petrece in omenire, schimbare de domeniul climatic poate, astronomic, psihologic etc.In 2012 vor fi, daca vor fi fiindca nimeni nu stie exact, niste schimbari majore care se vor vedea poate in timp nicidecum moartea noastra.Moartea unei intregi populatii de pe Terra decat Creatorul o poate sti, e prea major evenimentul ca sa poate fi stiut de un simplu om.Numai bine

mira
| mira a răspuns:

Sfarsitul lumii este imprevizibil.Despre care cercetatori vorbesti? Niciun cercetator in adevaratul sens al cuvantului nu a prezis asa ceva la o data fixa.Previziunile de acest gen le fac cei fara prea multa stiinta de carte.Interesant este ca pe ei ii crede mai repede lumea decat pe cei ce dispun de argumente sttintifice.Nu poti fi tanar si sa ai temeri babesti.Cum iti linistesti bunicii care cred ca tu mergand la scoala chiar inveti sa gandesti?

| thealchemist a răspuns:

Sunt "dovezi" despre sfirsitul lumii? asta e nou.

| YourDailyApple a răspuns:

Nimeni nu traieste jesnic, oricum... atata lucru stiu si eu ( si nu-s cercetator ).

| Pomar a răspuns:

K recunosc ca am exagerat cu sfarsitul lumii dar voi aberati rau cu dzeu...ma asteptam sa imi zica cineva ca is tanar si prost si ca nu stiu ce inseamna sa pierzi pe cineva si ca sunt influentat da jocurile pe pc si filme si ca daca s-ar intampla cu adevarat asa ceva mi-as da seama cat de ingrozitor e dar voi m-ati luat cu dzeu?! lol...Ma rog imi dau seama ca ingrozitor sa se intample asa ceva dar tot sunt curios si as vrea sa vina sfarsitul lumii big grin laughing

| laurentiu a răspuns:

Dar ce parere ai despre sfarsitul tau? cu gandul ca o sa mori si fara salvare si fara scapare pentru o vesnicie acolo unde Cuvantul Lui Dumnezeu spune ca va fi plansul si scransnirea dintilor acolo unde nici o clipa nu ai odihna in iazul cu foc si pucioasa, ce spun cercetatori despre lucrul acesta? ca nu e dovedit? pai ce sa fie dovedit cand Dumnezeu Spune tot adevarul? Noi de cine ascultam de cercetatori? ei nea creeat? ei neau dat viata? asa se intampla cu cei care refuza sa primeasca Mantuirea care o ofera Domnul Isus!
poate o luati ca o gluma dar toti se lamuresc cand e prea tarziu! atunci cand ei ajung acolo! si zic fara speranta o daca as fi cunoscut eu pe Isus, si daca as fi primit mantuirea Lui cu siguranta as fi salvat!

| laurentiu a răspuns:

:(
George
''Deci, mai bine traieste-ti viata si uita de sfarsit! Sper ca ti-am fost de folos!''
expresia asta e este foarte cunoscuta dar ea vine de la satana, dar poti si tu sa te intrebi dc eu sa imi traiesc viata asa cum stiu ca stiu ca fac numai pacate, si nimic bun nu se gaseste in mine, ca la sfarsit ce sa fac? sa ajung in iad unde nu mai e cale de intoarcere? sper sa iei o hotarare si nu cat mai repede si acum! fiindca nu vei sti daca vei mai auzi chemarea!
Bucura-te, tinere, in tineretea ta, fii cu inima vesela cat esti tanar, umbla pe caile alese de inima ta si placute ochilor tai; dar sa stii ca pentru toate acestea Dumnezeu te va chema la judecata.
Eclesiastul 11:9

http://www.youtube.com/watch?v=Ko_ZcEIeQuQ

| Floreenofficial a răspuns:

Nimeni nu stie cand va veni sfarsitul lumii.Singurul care stie ziua, data, ora este Dumnezeu.Nu va lovi niciun meteorit planeta. Sfarsitul va fi la apocalipsa.

| Romancutza a răspuns:

Eu una nu cred in aceste prostii, pentru mine sunt numai facaturi. Ce daca se sfarseste? Asta e nu ai ce face cat despre dovezi, asta este ultima mea problema.pentru mine numai dumnezeu poate sa creeze sfarsitul lumii, pana atunci ma multumesc cu ce am. O zi buna!

| ema69 a răspuns:

Pentru anonimul ce-si doreste sfarsitul lumii, pentru el deja a venit, din moment ce gandeste asa.Referitor la pilda celor zece fecioare, imi place, sunt de acord cu invatamintele ce se trag din ea.Si acum o parere personala despre "cercetatorii" ce spun ca stiu cand va fi sfasitul lumii:mergeti la sapa, dragii mei, ca asa nu veti mai avea timp sa inventati porcarii, oricum luati salarii(imense, sunt sigura) degeaba...Scuze daca am fost prea dura, dar asta-i crudul adevar.

| RS4 a răspuns:

Nu stiu la ce dovezi te referi, dar cand eram mic, se zicea ca in anul 2000 va fi sfarsitul lumii! ei uite ca suntem in 2011 imediat! Dar totusi cred ca o ciocnire a Pamantului cu un meteorit gigantic, ar putea fi sfarsitul lumii! daca nu instantaneu, in cateva luni sau 2-3 ani, sigur! Daca dezvoltai dovezile de care zici in intrebare, poate dadeam un raspuns mai la subiect! asta e o simpla parere! happy

| piktor a răspuns:

Ce dovezi aduc cercetatorii mai exact?

| Fragile a răspuns:

Sa-ti spun o pilda
Pilda celor 10 fecioare-sa fim prevazatori
"Imparatia cerurilor se va asemana cu zece fecioare, care luand candelele lor, au iesit in intampinarea mirelui.Cinci insa dintre ele erau fara minte, iar cinci intelepte.Caci ele fara minte, luand candelele n-au luat cu sine untdelemn. Iar cele intelepte au luat untdelemn in vase, odata cu candelele lor. Dar mirele intarziind, au atipit toate si au adormit.
Iar la miezul noptii s-a facut strigare:Iata, mirele vine! Iesiti intru intampinarea lui! Atunci s-au desteptat toate fecioarele si au impodobit candelele lor.Si cele fara minte au zis catre cele inteleptebig grinati-ne din untdelemnul vostru, ca se sting candelele noastre. Dar cele intelepte le-au raspuns, zicand:Nu, ca nu cumva sa nu ne ajunga nici voua nici noua, mai bine mergeti la cei ce vand si cumparati si pentru voi.
Deci plecand ele ca sa cumpere, a venit mirele si cele ce erau gata au intrat la nunta si usa s-a inchis. Iar mai pe urma, au sosit si celelalte fecioare, zicandbig grinoamne, Doamne, deschide-ne noua. Iar el, raspunzand, a zis:Adevarul va zic vou:Nu va cunosc pe voi. Drept aceea, privegheati ca nu stiti ziua, nici ceasul cand vine Fiul Omului."(Matei 25, 1-13)
Aceasta pilda vrea sa spuna ca Imparatia Cerurilor se aseamana cu 10 fecioare.Trebuie sa fim prevazatori mereu, sa facem fapte bune, nu sa zicem "Lasa, mai e timp" pentru ca nu stim niciodata cand murim sau cand vine Dumnezeu si atunci nu vom putea zice"Doamne, trimite-ma inapoi pe pamant ca sa fac fapte bune" sau "Doamne, Du-Te inapoi in Cer ca sa mai am eu timp sa fac fapte bune!", nu, nu vom putea face asta.Pe tine nu trebuie sa te intereseze asta, tu trebuie sa faci fapte bune, sa te impartasesti si sa nu fii delasatoare pentru ca nu stim niciodata cand vom muri sau cand va veni Domnul pe pamant
Sper ca te-am ajutat! Pup!kiss

| CeaoS a răspuns:

2012?
E doar ceva comercial.
Si dovezi ca vine sfarsitul lumii (in urmatorii ani) nu exista.
Un risc este asteroidul care va trece pe langa Terra prin 2027 (cred ca asta e data) dar asta, daca e sa loveasca Pamantul la a doua trecere, sigur nu va aduce sfarsitul lumii.
Un lucru sigur - Terra nu va mai exista peste 5 miliarde de ani cand Soarele va inceta sa mai arda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaaaaa sa vina SFARSITUL LUMII! Sa vina cutremure/inundatii/memeoriti/tornade si sa se intample in sfarsit ceva interesant in lumea asta monotona si plictisitoare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nee na venit sfarsitu` lumi pentru mine big grin nu stiu de unde ti-a venit ideia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea* scuze m-am grabit tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astia care spun ca sfarsitul lumii va veni in 2012 si alti ani mint. Adica ei asa presupun.Nu se stie sigur in ce data va fi. Cum o vrea Dumnezeu. Eu sper sa nu vina pnana mor (lol). La revedere

| Andrush1796 a răspuns:

1999 – Philip Berg de la Kabbalah Learning Center, New York, a anunţat sfarsitul pe 11 septembrie.

2000 – multi oameni si organizatii au anuntat ca Sfarsitul va fi pe 1 ianuarie.

2008 – bla bla bla acceleratoru` bla bla bla la 10 septembrie. Bla!

2012 – organizatia New Age a anuntat – culmea, inaintea Martorilor lui Iehova – sfarsitul vremurilor la 21 decembrie.

Dupa cum vedeti Pamantul a rezistat si – daca-mi permite-ti o profetie – va mai rezista ceva timp; si ne sperie acu o gaurica neagra (maro in cazul Partidului Conservator)?

Sa fim seriosi! Eu as vrea sa fie o surpriza. Totala. Daca e sa fie Apocalipsa, macar sa fie ceva spontan … sa apara un tort mare si sa iasa Iisus la un moment dat din el si sa strige : "Surprizaaaaa!". Asa faci si tu o Apocalipsa mai fericita!

Oricum, daca e sa nu prind sfarsitu` lumii sa ma trezeasca cineva la generic ca vreau sa vad distributia! laughing)))))