| IonelFlorianUrzica a întrebat:

Ce parere aveți despre teoriile continentelor pierdute Atlantida, Lemuria, Mu și Hiperboreea? Eu nu știu ce sa cred dar se spune ca aveau tehnologie foarte avansata, mașini zburătoare, holograme și trăiau sute de ani! Credeți ca e posibil sa fi primit astfel de cunoștințe de la niște ființe superioare din Univers prin telepatie? Se spune ca unele ființe din Univers pot comunica prin când și pot transmite mesaje sute de ani lumina, deci e posibil sa fi comunicat cu ei de la mare distanta fără sa îi fi văzut? Dar apoi aceste civilizații s-au luptat între ele și s-au scufundat în ocean! Cum vedeți toate aceste teorii?

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, dovada este anecdota Scufitei Rosii, din istorisirile celor 1001 nopti.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Bula):

Uite eu știu ca pare ireal dar Oceanul este mare și adânc, eu cred ca au existat civilizații avansate care s-au scufundat! Sunt și menționate în scrierile vechilor istorici

| mihai69 a răspuns:

Cine „se spune" și pe ce dovezi se bazează?

| gabicoo a răspuns:

Ești pe drumul cel bun. laughing
Văd că ai citit doar unele dintre articolele de pe lovendal.ro. Speram că vei citi și despre Teoria Pădurii întunecate a lui Liu Cixin. Vezi că este un articol pe site. Dacă îl citeai înțelegeai de ce omenirea încă nu a intrat în contact cu civilizații extraterestre. Și de ce nu este bine să intrăm. Nu a negat nimeni posibilitatea existenței altor civilizații in univers însă probabilitatea de a intra în contact cu ele este foarte redusă.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru gabicoo):

Vom vorbi și despre teoria aceea în scurt timp!

| johnnny123 a răspuns:

Orice e posibil...Inclusiv ca un om care a picat bac-ul de 8 ori și sala de 15 ori să descifreze misterele universului.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Te pricepi doar sa răspunzi în mod ironic sau vrei sa dezbați teorii cu mine?

| johnnny123 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Răspund ironic numai atunci când întrebarea o cere.
Dar ok, haide să dezbatem teorii.

Acum câteva zile teoria ta era că extratereștrii sunt printre noi și ne îngrașă cu McDonalds ca să ne mănânce.

Astăzi susții că extratereștrii au transmis cunoștințe avansate unor civilizații umane ca să le ajute să se dezvolte.

Deci până la urmă cum e? Extratereștrii ne vor binele sau răul?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Nu înțelegi! Sunt mai multe civilizații, acei extraterestrii de care vorbesc eu acum nu au venit niciodată pe Pamant dar au comunicat cu oamenii de atunci prin telepatie ca să îi ajute sa se dezvolte! Acum alta civilizație superioara a intrat in contact cu Terra cam la începutul secolului XX și a schimbat societatea pe care o cunoaștem deoarece ei vad ființele umane ca inferioare și doar pentru consum! Eu nu vorbesc doar de McDonald's ci de fast food-ul și mâncarea bogata in calorii de prin magazine! Mai demult oamenii nu se îngrașau atât de mult de la o masa, acum peste tot vad obezitate! Dacă tu crezi ca eu aberez uitat-te la filme ca,, War of the Worlds ",, They Live" și la serialul,, Twilight Zone" autorii acestor filme și seriale au fost informați de guverne despre pericolul civilizațiilor extraterestre avansat cu care a intrat in contact omenirea la începutul secolului trecut

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Încearcă sa te gândești de ce ne-ar vedea o civilizație extraterestră ca egali?

| johnnny123 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Cât de convenabil să inventezi câte o rasă de extratereștri pentru fiecare fantezie pe care o ai.

"uitat-te la filme ca,, War of the Worlds ",, They Live" și la serialul,, Twilight Zone" autorii acestor filme și seriale au fost informați de guverne despre pericolul civilizațiilor extraterestre avansat cu care a intrat in contact omenirea la începutul secolului trecut"

Aham... Carevasăzică guvernele lumii pe de o parte fac tot ce le stă în putere să mușamalizeze existența extratereștrilor, iar pe de altă parte transmit aceste informații ultrasecrete scenariștilor de la Hollywood să facă filme despre ei.

Iar ție nu ți se pare nimic în neregulă cu acest "raționament".

Omule, la modul cel mai serios: tu nu ești capabil să distingi realitatea de fantezie. Cred că există pastile pentru asta, dar trebuie să te ții de ele.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Pentru ei noi nu avem cunoștințe științifice avansate! Noi dacă am fi avansați și am intra in contact cu o planeta cu ființe inferioare noua nu am considera sa le folosim pentru consum?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Scriitorii au vrut întotdeauna sa avertizeze lumea, normal ca sunt atenționați de guverne sa nu facă asta! Repet, totul ar crea o panica la nivel mondial de aceea NASA, Rusia, China, Marea Britanie nu vor sa spună nimic deocamdată

| LisaJulie a răspuns:

Îmi spui te rog unde citești aceste,, teorii"?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru LisaJulie):

Am sursele mele de informație! Eu nu sunt spălat pe creier ca tine de televizor și de mass media!

| LisaJulie a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Aaaa, ok am înțeles! Totuși eu nu ma prea uit la televizor happy

| gabicoo a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

OK. Dar YouTube și TikTok nu sunt tot mașini de spălat creierul?
Și eu sunt pasionat de misterele Terrei și enigmele neelucidate ale istoriei dar nu s-au transformat în obsesie cum văd la tine.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru gabicoo):

Eu ma certam cu user care ma tot ironiza și tot râdea de mine! Uneori Internetul conține adevaruri pe care nimeni nu le spune!

| Theo94 a răspuns:

Acelea sunt taramuri mitice, nu sunt reale si sunt mai multe decat ai enumerat tu.
In toate culturile, religiile au existat si exista mituri despre anumite taramuri, locuri unde exista pace armonie, in altele suferinta, teroare, etc. Unele implica tehnologie avansata, altele nu, in unele se poate ajunge in stare fizica (corp fizic) in altele dupa ce mori, in unele se poate ajunge doar daca ai atins o anumita iluminare.

Aste sunt niste arhetipuri si se gasesc in toate sau aproate toate culturile, religiile de pe pamant.

Ex.: atlantida, hiperboreea, lemuria, agartha, shambala, rai, iad, etc.

Despre Lemuria:

"Zoologul englez Philip Sclater a descoperit prezența unor urme ale fosilelor de lemurieni în Madagascar și India, dar nu și în Africa continentală și Orientul Mijlociu. În anul 1864 în articolul Mamiferele din Madagascar publicat în „The Quaterly Journal of Science", Sclater a sugerat că Madagascarul și India au făcut parte dintr-un continent mai mare pe care el l-a numit Lemuria, ca o explicație a modului în care lemurienii ar fi migrat din Madagascar în India sau invers în vremurile antice."
https://ro.wikipedia.org/wiki/Lemuria#Diverse_ipoteze

"In 1864, "The Mammals of Madagascar" by zoologist and biogeographer Philip Sclater appeared in The Quarterly Journal of Science. Using a classification he referred to as lemurs, but which included related primate groups,[4] and puzzled by the presence of their fossils in Madagascar and India, but not in Africa or the Middle East, Sclater proposed that Madagascar and India had once been part of a larger continent (he was correct in this; though in reality this was Mauritia[5] and the supercontinent Gondwana)."
https://en.wikipedia.org/wiki/Lemuria#Scientific_origins

| Theo94 a răspuns (pentru Theo94):

Scuze pentru greselile gramaticale, m-am grabit.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Theo94):

Eu totuși vad ceva ciudat la Mauritius! De parca vreo insula s-a scufundat acolo

| Theo94 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

E o formatiune naturala. Si daca o insula s-a scufundat nu inseamna ca exista neaparat o civilizatie avansata pe ea.

Chiar daca iti plac chestiile de genul e bine sa inveti si variantele oficiale, nu ingurgita numai tampenii si apoi sa te crezi mai special decat majoritatea ca tu detii anumite informatii pe care ei nu le stiu.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Theo94):

Oceanul este foarte adânc! Eu sunt sigur ca exista undeva in adâncuri rămășițele unor civilizații avansate! Dar oamenii de știință sunt prea ocupați alte lucruri și considera ca oceane nu e nimic

| Theo94 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Ai auzit de biologi marini, de oceanografi? Cu ce crezi ca se ocupa?

| Îngersuav a răspuns:

Astea sunt teorii. Nu e sigur nimic într-o teorie. Dacă nu răspunzi la felicitarea trimisă te scot de la prieteni.

| Îngersuav a răspuns:

Tu cumva eşti userul Mindfulness?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Îngersuav):

Nu! Nu am nicio legătură cu el, mai mult el mi-a spus ca nu crede în teoriile mele

| Îngersuav a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Ăla e un animal abject.