| sirdanyel a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatoarele maxime:
Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui." - Bertrand Russel
"Trebuie să punem la îndoială logica poveştii de a avea un atotştiitor şi atotputernic Dumnezeu care a creat oameni cu defecte şi apoi îi învinovăţeşte pentru propriile sale greşeli." - Gene Roddenberry
"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua şi să-l slăveşti pe Dumnezeu. Nu ştiu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu ştiu, 50.000.000 de ani de făcut asta aş începe să mă plictisesc puţin." - Rick Reynolds

Răspuns Câştigător
| Pomar a răspuns:

Daca Dzeu este atotputernic de ce l-a creeat pe om cu posibilitatea de a fi rau? Si daca l-a creat asa de ce il pedepseste pentru ca e asa cum la creat el?!
A cam trecut vremea cand oamenilor le era frica sa nege existenta lui dzeu iar in zilele noastre orice om care gandeste putin isi poate da seama ca povestea cu dzeu e cam trasa de par si oricarui om caruia ii merge mintea isi da seama ca dzeu nu exista si intelege si nevoia oamenilor primitivi de a il inventa si de a crede in el...

19 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu se pot numi maxime.Sunt de-a dreptul penibile spuse din gura unor atei incuiati si neluminati cu o gandire dreapta si fixa.Citatul cu plictiseala e de-a dreptul batjocura celelalte sunt niste presupuneri false.
Existenta lui Hristos imi da tarie fiindca El e Calea, Adevarul si Viata si ne-a spus multe, foarte multe cat a trait.

| cristi202 a răspuns:

1) Daca Dumnezeu s-ar simti jignit, cei ce se indoiesc de existenta Lui ar fi anihilati pe loc. Insa El iubeste pe toti oamenii (sa nu uitam de acel "Iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac!" al lui Isus pe Cruce), si de aceea permite tuturor sa traiasca pe lumea asta, fara a trazni pe vreun necredincios care tocmai i-a contestat existenta. Deci e adevarat ce zicea Bertrand Russel.
2)Dumnezeu nu a creat oameni cu defecte. Omul a lasat loc imperfectiunii sa intre in viata sa. Eu ca om, pot sa ma perfectionez, si sa devin un om nobil, sau pot sa nu fac nimic, si sa nu imi pese, si sa devin o bruta. E alegerea mea, si e cel mai frumos asa. Pentru ca Dumnezeu imi da posibilitatea de a fi OM, sau sfint, sau nobil, e unul din cele mai frumoase lucruri din lume, daca nu chiar cel mai frumos. Era mai aiurea, nu crezi?, daca Dumnezeu crea niste roboti care sa miste cind El tragea sforile. Desigur ca libertatea implica si aparitia raului (e ca orice lucru - lucrurile in sine pot face bine, pot face rau - exemplu, alcoolul, un paharel de tarie e extraordinar pentru stomac daca ai probleme, insa tot taria a distrus vieti, familii, chiar comunitati de oameni), insa eu cred ca e mai bine asa. Oricum, Dumnezeu stie mai bine ce face, si de ce a facut lucrurile cum le-a facut. Deci afirmatia lui Gene Roddenberry e gresita.
3)Iarasi o afirmatie gresita. Eu cred ca in rai va fi mult de lucru. Daca e sa citesti Noul Testament toate pasajele care au tangenta cu raiul (nu numai cele despre rai), vei realiza ca de fapt vei trai, da, vei trai cu adevarat abia acolo. Vei avea suficient de lucru incit sa nu te plictisesti. Si inca ceva: eu eram omul care nu putea sta o zi fara sa faca nimic. Am avut citeva experiente, hai sa zicem mistice, in care l-am simtit pe Dumnezeu. si nu am putut face altceva decit sa il laud. Si nu citeva minute, ci citeva ore. Cind realizezi ca El este linga tine, ai doua sanse: daca nu esti in regula cu El realizezi rautatea inimii tale siiti pare rau pentru tot raul pe care l-ai facut, sau, daca ti-ai pus viata in ordine cu El, ai o tendinta extrem de puternica de a-L lauda si a-I multumi. E ceva ce e greu de pus in cuvinte. E ceva ce sti ca ai vrea sa faci mereu, ceva ce ai vrea sa nu se opreasca niciodata. E ceva atit de placut incit uiti de toate lucrurile. Doar un lucru se mai poate compara (vag) cu acel lucru ca si intensitate; dragostea dintre un barbat si o femeie. De fapt, tot de dragoste vorbesti, insa intre Dumnezeu si om, intre Dumnezeu si tine. Asa ca, fii linistit, cei care ajung in rai, si doar Il vor lauda pe Dumnezeu, vor fi cei mai fericiti oameni. Sa ajungi tu numai acolo! Eu imi doresc ca macar sa simti tu ce am simtit (si sigur voi mai simti) eu in legatura cu aceasta.

| cristi202 a răspuns:

Sirdanyel:

Cindva am fost grav bolnav, si nu puteam lucra deloc. Deci nu aveam bani deloc. Si asta timp de un an de zile. Eu de fiecare data cind m-am rugat sa primesc "peste", am primit. Nu am murit de foame, dovada - iti rapsund la afirmatie. Daca era o data sau de doua ori puteam zice ca e intimplarea. Insa de fiecare data dupa ce ma rugam, Dumnezeu imi dadea. Ar trebui sa mergi intr-o biserica, oricare ar fi ea, sa ii intrebi pe credinciosi cite raspunsuri au primit la rugaciuni, si vei ramine uimit de cit de multe pot fi. Daca tu nu crezi, si nu primesti, e poate tocmai datorita necredintei tale, caci credinta e un lucru extrem de important cind e vorba de primit de la Dumnezeu, si altii, care cred, primesc. Faptul ca tu sau altii nu primesc nu contesta cealalta parte a realitatii, faptul ca unii primesc, doar o completeaza - unii primesc pentru ca cred, altii nu pentru ca nu cred. Tu ai ales sa o observi doar pe a doua.

| cristi202 a răspuns:

SirDanyel:
Cele mai dezvoltate tari din lume ca nivel de trai sunt cele mai putin credincioase (cu exceptia SUA). Chiar asa? Ai fost in Olanda sau Suedia sa vezi credinta celor de acolo, manifestata in fapte?
"Nu prea mai exista oameni de stiinta contemporani care sa mai creada asta." Oare? Werner von Braun, tipul care a inventat racheta V2, care daca ar fi aparut doar un pic mai devreme, azi vorbeam germana (Hitler ar fi cistigat razboiul), si cel ce a pus bazele programelor de zbor in spatiu a NASA (cred ca NASA nu ar fi existat fara el, sau nu ar fi fost ce este fara el), este (mai este oare? - daca nu a murit intre timp) un om profund credincios. Newton, Einstein, Pascal, si multi alti sanvanti au crezut in Ceva, Cineva care a stabilit ordinea in Univers. Si mai sunt si astazi, chiar daca eu sau tu nu ii cunoastem. Daca nu ii cunoastem, nu inseamna ca nu sunt. Eu cred ca acesta e un alt punct sensibil al ateismului: nu poti spune ca o moneda de 1000 de lei pierduta nu este in casa decit dupa ce ai cautat in absolut toata casa, in fiecare coltisor al ei. Tot asa, nu poti spune ca Dumnezeu nu exista, decit dupa ce ai cautat in tot Universul, in tot ce se poate cunoaste in lumea asta. Ori asta nu se poate, nu se poate sa ajungi sa cunosti toate lucrurile, ca sa poti spune ca chiar nu l-ai gasit pe Dumnezeu. Logica: nestiind toate lucrurile, daca Dumnezeu se afla acolo unde tu nu ai cercetat inca, acolo unde tu nu cunosti inca? La fel ca si oamenii de stiinta credinciosi pe care crezi ca nu exista...
As vrea sa imi raspunzi la acest argument.

| syme a răspuns:

1. Prima maximă - În primul rând nu se susține că Dumnezeu s-ar fi simțit jignit de faptul că unii îi neagă existența. Faptul că unii oameni ajung să creadă că se susține în creștinism acest fel de „jignire" este cu totul altă problemă. Una este să negi existența lui X și cu totul alta este să negi ceea ce înțelege grupul Y despre X. Așadar, în cazul de față a nega existența unui Dumnezeu care se simte jignit de faptul că unii nu cred în El este un aspect, iar a nega existența lui Dumnezeu este cu totul alt aspect. Fără o clarificare asupra maximei respective, aceasta este fără substanță rațională.
2. Maxima a doua: În cazul de față, premisa lui Roddenberry este că dacă Dumnezeu există, atunci oamenii au fost determinați să fie imperfecți. Acest argument ar putea fi unul destul de bun dacă avem în minte un Dumnezeu care a determinat oamenii să fie imperfecți. Însă dacă ne raportăm la faptul că oamenii sunt și pot fi liberi (așa cum suntem noi liberi să tragem anumite concluzii raționale în discuția de față), atunci nu mai este defel vorba de un Dumnezeu care a determinat oamenii să fie imprefecți pentru ca apoi să-i pedepsească. Iar problema vizavi de determinism apare cu precădere atunci când vine vorba de un univers în care creierele noastre funcționează stric materialist. Poate te ajută aici un articol pe care eu îl consider ca având mare legătură cu acest subiect: http://wordarmy.org/2010/08/27/materialismul-si-problema-lui-eu/.
3. Scriptura nu se pretinde ca fiind exhaustivă în exprimare și explicații. În plus nu există niciun loc în care se pretinde că ceea ce vor face creștinii zi de zi și fără oprire este respectiva slăvire (pe care se pare că o percepi ca fiind strict verbală).

| Angel0 a răspuns:

Au inteles si ei cit au putut.Eu nu ii condamn.

| Angel0 a răspuns:

Sirdanyel incearca te rog sa demonstrezi unui orb existenta culorilor, unui surd existenta sunetelor, unui sir existenta lui Dumnezeu.Este o pierdere de energie inutila.
Fiecare intelege si simte cit poate. Nu poti obliga un copil de gradinita sa gindeasca precum un elev de liceu.
Va veni si randul lui. Obligatoriu.

| DorelSudoru a răspuns:

Da total de acord. A 2-a si A3-a sunt foarte bune laughing

| thealchemist a răspuns:

Cred ca poti da cite citate vrei, asta se intimpla tocmai pentru ca ai liberul arbitru, inclusiv in directia de al nega pe Dumnezeu. singura problema e ca sa negi realitatea nu-ti va aduce nimic bun.

| Gospell a răspuns:

Maxima lui Gene Roddenberry... Parerea mea :
- Spune-mi si mie ce pacate provin de la handicapul/defectele unui om? In primul rand pacatele provin de la rautate. Iar omul isi da seama cand face un rau sau un bine.

Maxima lui rick reynolds... parerea mea :
- In Imparatia Domnului nu stai toata ziua si il slavesti. EL este parintele nostru. Nimic nu poate desparti iubirea dintre copil si parintele său. In Evanghelia lui Matei cap22. se gaseste o pilda foarte frumoasa care are legatura cu mantuirea noastra si ce ne va fi pregatit in rai(ca sa intelegi mai bine, citeste acel capitol).
Iar acum ca tot spune acel om ca el se va plictisi in rai, poate ca in iad o sa aiba parte de mai multa distractie. ( va rog sa nu luati in serios aceasta ultima fraza)

| Pomar a răspuns:

A doua maxima e foarte buna, chiar mi-a placutbig grin

| Pomar a răspuns:

Am si eu o intrebare apropo de tot ce a enumerat sirdanyel (cu care sunt de acord big grin) Biserica mai sustine ca pamantul este drept si ca daca ajungi la capat cazi intr-un gol? laughing Ca stiu ca in trecut asa sustinea dar trebuie sa fii chiar handicapat sa crezi asa ceva in prezent...

| greudespus a răspuns:

Orice parinte depune un efort pentru a-si duce copilul catre o stare de maturitate fizica, mentala, emotionala.
Pentru cei care chiar s-au dedicat, este normal sa resimta o tristete, in cazul in care copilul doreste un alt sistem de valori.
Dar a fi parinte este o bucurie de nedescris.Relatia este vie, si se poate desavarsi sau denatura.Important este ca parintele sa faca tot ce tine de el ca reusita sa poata veni. Desigur ca efortul parintelui nu va fi vazut si inteles decat atunci cand copilul devine matur si poate percepe realitatea ce il inconjoara.
Cu cat parintele este mai discret, cu atat creste sansa ca efortul sau sa nu fie remarcat, insa cu atat mai mult daca este inteles, va fi si apreciat.
Asadar, nimeni nu isi creste copilul cu gandul ca va avea ceva de castigat de la el, asta facand poate cei cazuti in psihoza.
Insa daca relatia se altereaza in timp, si nu mai este loc pentru valori comune, despartirea este o solutie.
Ideal ar fi ca ambii indivizi sa dispuna de resursele ce se cer pentru a putea trai fiecare in lumea sa.Ramane de vazut cum va reusi, cel ce neaga bunele intentii ale Parintelui sau.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai am vazut parerile lor despre dumnezeu. vrei sa auzi parerea lui dumnezeu despre ei? intelepciunea omeneasca este nebunie in fata lui. dar propria ta parere ne-o spui? ca relatia cu Dumnezeu este personala.mantuirea sufletului este tot personala.nu are legatura cu parerile altora? ai citit tu scripturile si scrie ce se face in rai? tu minti asa cum respiri. poate ne dai si versetul care spune asa ceva? sau tu crezi ce spune reinolds? si nu crezi ce spune Dumnezeu? pai atunci, Dumnezeu cu mila sirdanel.fiindca ...de unde nu e, Dumnezeu, nu cere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate sirdanel.si gandesti doar ca un om material.ai dreptate in tot ce ai zis mai putin in una.ca viata dupa moarte exista numai pentru crestini.aici te-ai inselat cel mai tare.si te-ai mai inselat intr-o problema.in privinta bogatiei. cei foloseste unui om daca are toate bogatiile pamantului? dar isi pierde sufletul? ma sirdanel? eu il cred pe cel flamand ca stiu ce e foamea. dar cei ce au atat de mult, de ce ii igbora pe cei care le-au crescut averile? fiindca sunt buni? de ce, daca au atat de multe si pot, nu fac mai mult decat Dumnezeu pentru eradicarea tuturor relelor de pe pamant? auzit-ai de expresia bogat im credinta si in fapte bune? dar in cea de sarac cu duhul? esti materialist sirdaniel, si alergi dupa aceleasi desertaciuni dupa care alergam toti. dupa adevarata cununa a castigatorilor alearga foarte putini.si aia nu are pret. nici in aur nici in altceva de pe pamant.fiindca, cine cu toata averea lui, sia putut adauga macar o zi vietii sale? NIMENI.