| smileKiller a întrebat:

Ce parere aveti despre vampiri? credeti ca exista? si nu, nu fac parte din generatia twilight!

Răspuns Câştigător
| noi3 a răspuns:

Vampiri energetici, da.
nu ai observat ca atunci cand stai prin preajma anumitor oameni te simti lipsit[a] de energie?
unii stiu ca fac asta, unii o fac inconstient [spre exemplu unii profesori]

subiectul vampirilor energetici e destul de vast si interesant. succes la studiat.

25 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Vampirii.nu
fantome. demoni ...etc.poate
extraterestrii...da!

| MMihai a răspuns:

Ți-am scos de pe net dar mai caută și tu!

| MMihai a răspuns:

Vampirii energetici
As vrea sa vorbesc in cateva cuvinte despre vampirii energetici,
ce sunt acestia, cum actioneaza si cel mai important cum ne putem proteja de ei.
Cine isi inchipuie faptul ca vampirii se aseamana in vreun fel cu fiintele descrise in filmele cu Dracula, se inseala

Vampirii in general reprezinta materializarea in forma fizica a conceptului energetic de vampirism. Nu cred ca exista cineva dintre noi care sa nu se fi confruntat cu un astfel de proces, cel mai adesea suntem victima proceselor de vampirism si mai putin vampirizam pe altii.
Vampirismul este asociat in general cu procesele de pierdere de energie vitala, nu degeaba in filme vom vedea vampirii sugand sangele altor fiinte, sangele simbolizand energie.
Primele simptome de vampirism sau pierdere de energie vitala o reprezinta scaderea sau pierderea vocii, prin pierderea vocii in general sunem avertizati de catre centrul de energie vitala Swadhisthana, de sub buric de pierderea unei cantitati importante de energie vitala.

Intre cei 2 centri de forta vitala exista o relatie foarte stransa de colaborare, nu degeaba se zice despre cantareti ca isi iau forta de a canta din "burta", practic energia necesara cantatului vine din chakra de sub buric.
Practic orice atac din partea unui vampir energetic va fi facut la adresa uriasei rezerve de energie vitala care salasluieste acolo, multi dintre noi suntem o mancare delicioasa pentru acesti vampiri.
Ce putem face pentru a ne proteja aceasta energie vitala?
sunt mai multe tehnici, una dintre acestea si cea mai simpla este sa nu mai dam aceasta energie, sa nu mai ascultam persoanele care vorbesc mult si fara rost, deoarece singurul lor scop este de a ne fura aceasta energie, prin atentia pe care le-o acordam practic le dam din energia noastra,
ce mai putem face? este sa nu rezonam cu vibratia lor energetica,
faptul ca ne intalnim si interactionam cu un vampir energetic inseamna ca in noi de asemenea avem o rezonanta pe aceasta vibratie energetica, avem la randul nostru tendinta de a vampiriza intr-un fel sau altul unele persoane din jur, astfel e nevoie de mai mare atentie in relatiile cu persoanele din jur.
Oridecate ori cineva ne enerveaza, fie ca conducem, sau suntem la birou si raspundem la telefon, de fiecare data cand cineva incearca sa ne induca o stare de vibratie joasa, acea persoana isi pregateste subconstient plasa energetica.
La nivel global suntem ca niste pestisori intr-o mare plina de rechini, nivelul de vampirism energetic extinzandu-se la nivel global prin entitati vampirizatoare de grup de mari dimensiuni.

Ca si metoda de protectie externa putem spune ca dispozitivele orgonice sunt un bun aliat, iar din experienta mea de pana acum am constatat urmatoarele:
persoanele in general nu sunt neaparat vinovate de acest proces ci mai degraba sunt canalul unor entitati vampirizatoare care se manifesta prin ei. Ce se intampla prin prezenta unor dispozitive orgonice in imediata apropiere a acestor persoane vampirizatoare? se intampla ca entitatile care se manifesta prin ei nu reusesc sa se mai manifeste, neutralizand practic tot acest efect de vampirism.
Deci daca doriti sa scapati de pierderile de enegie vitala cauzate de vampirii energetici va recomand pe de o parte sa nu mai rezonati cu starea si vibratia lor, sa nu le mai permiteti sa va destabilizeze energetic, si pe de alta parte sa incercati sa aveti un dispozitiv orgonic in imediata apropiere

| MMihai a răspuns:

Vampirii energetici

Nu toti vampirii energetici sunt lacomi dupa energia pozitiva a celor din jur, sunt unii care din potriva, absorb energia negativa a celor din jur, facandu-le acestora o favoare, de obicei acesti vampiri nu-si folosesc puterile decat daca vor, deoarece este foarte greu pentru ei sa absoarba atata energie negativa din jur, de obicei sunt persoane, retrase, cu o aura luminoasa, sinceri si care recunosc din prima un vampir energetic rau.

De cealalta parte sunt vampiri energetici care au nevoie sa fie inconjurati de un numar mare de oameni, deoarece astfel se pot deghiza mai bine.

Zilnic intalnim o multime de tipuri de energie: pozitiva (curaj, iertare, credinta) sau negativa (teama, manie, neputinta). Exista oameni care raspandesc in jurul lor o lumina si o stare de implinire, neasteptata si inexplicabila. Prezenta lor te binedispune, te electrizeaza de-a dreptul.

Dar exista si oameni care te storc de vlaga pana la ultima molecula.Acestia sunt vampirii energetici. Unii dintre ei sunt incantatori – spun mereu glume si sunt mereu pusi pe joaca. Altii pozeaza in victime eterne, unii sunt acuzatori si vesnic nemultumiti, in vreme ce altii sunt spectaculosi.

Semne prin care puteti recunoaste daca va este absorbita energia:

~ daca simtiti un fior rece pe sira spinarii cand cineva se apropie de voi
~ oboseala brusca
~ daca simtiti ca v-i se inmoaie brusc genunchi

Daca simtit toate acestea deodata, inseamna ca tocmai ati fost victimele unui furt de energie.

Metode de aparare :

~ creati in jurul vostru un scut de protectie ca o lumina alba.
~ daca va simtiti brusc slabiti cand cineva se apropie de voi, indepartati- va cel putin 3 metri de persoana respectiva.
~ si mai ales puneti-va in gand si in suflet ca NU dati nimic, nimanui.

| MMihai a răspuns:

S-a scris si s-a vorbit foarte mult despre asa-numitii "vampiri energetici". Acestia sunt oameni care se invart in jurul nostru si "sug" constant din energia noastra vitala, epuizandu-ne fizic cat si psihic.

Pana in urma cu 20 de ani, "vampirii energetici" au existat doar in glume si in folclor. Insa, astazi ei fac obiectul unor cercetari stiintifice speciale, informeaza .teenproblem.net

Un exemplu tipic de "vampirism energetic" este scandalul. In 92 la suta din cazuri, cel care cauzeaza un asemenea moment tensionat este un vampir energetic, dupa cum sustin psihologii. Acesta va face sa va iesiti din fire, tragand cu pompa creierului energia rezultata din furia celuilalt.

Expertii spun ca exista doua tipuri de vampiri energetici: agresivi, care sunt guvernati de lumina Soarelui, si pasivi, aflati sub dominatia totala a Lunii.

"Vampirii solari" sunt oameni destul de cruzi. Sunt genul de persoane care ne provoaca singuri, fara motiv, pentru a dezlantui transferul de energie dinspre noi catre ei. "Lunaticii", dimpotriva, nu sunt agresivi, cruzi sau violenti. Atitudinea lor seamana cu un murmur continuu, acompaniat de scancete si lamentari privitoare la viata cruda si nemiloasa pe care o duc.

Un lucru este comun pentru cele doua tipuri de "vampiri energetici", invidia. Asemenea oameni sunt sfasiati de gelozie, aratata, uneori, in mod vizibil iar, alteori, zace latenta in adancul sufletului lor. Oamenii care au o viata lipsita de armonie, haotica, sunt cei mai vulnerabili la asemenea atacuri energetice. "Vampirii energetici" simt imediat mirosul nelinistii sufletesti a oamenilor care au inima indurerata.

Singura cale sigura, prin care va puteti proteja de asemenea persoane malefice, este bucuria pentru tot ce va inconjoara si pentru ceea ce va ofera viata. Daca intampinati lucrurile cu un zambet, daca raspundeti raului cu bine, veti reteza din fasa orice intentie a fortelor rele.

Aura reprezinta apararea noastra impotriva influentelor nefaste ale mediului inconjurator. Cand ne simtim fericiti si in deplina armonie cu lumea exterioara, aura se deschide, incarcandu-se cu energie proaspata.

"Vampirii energetici" nu se nasc asa, ci viata ii transforma in asemenea fiinte. Acest tip de oameni au pierdut orice fel de contact cu natura, psihicul lor sufera enorm transformandu-se treptat in adevarati monstri.

"Vampirii energetici" nu se pot distinge din punct de vedere fizic de celelalte fiinte umane. Contactele cu ei nu pot fi evitate. Daca vrem sa-i evitam, trebuie sa le intoarcem spatele atuci cand ii avem in raza vizuala. Intotdeauna trebuie sa privim asemenea persoane intre sprancene, nu drept in ochi, atenuand dorinta acestora de a suge din energia noastra. Evitati cactusii, inconjurati-va de flori vii. Nu aratati prea mult regeret si afectiune fata de plangaciosi de langa voi, altfel riscati sa preluati energia lor negativa.

| MMihai a răspuns:

Vampirii energetici - metode de autoaparare
16.90 RON
Vampirii energetici - metode de autoaparare de Grigori Kapita
Autor: Grigori Kapita
Editura :Rovimed Publishers

Aşadar, am încercat să studiez unul dintre fenomenele cele mai complicate. Pe cît de dificile sînt percepţia şi înţelegerea sa, lupta împotriva lui şi a efectelor sale, pe atît de des se întîlneşte în viaţa de toate zilele. Este vorba de aşa-numita intervenţie energetică. Se poate spune şi astfel: atacul psihic.
De ce se întîmplă aşa ceva? Cum se resimte? In ce constă pericolul? Să încercăm să răspundem la întrebările puse. Ce ne trebuie pentru aceasta? Experienţa vieţii şi, înainte de toate, o minte deschisă cunoaşterii, desprinsă din plasele raţionalismului. Ne-am obişnuit să vedem doar o parte a lumii. Ceea ce răzbate cîteodată întîmplător, „printre rînduri", din Cartea Vieţii se întîmplă să fie greu de captat. Uneori, dimpotrivă, scînteia cunoaşterii poate fi ascunsă sub un strat gros de reziduuri mistice.
Primul pas: să detectezi pentru tine acest hotar îngust dintre „mistică" în conştiinţa domestică (ceva ce parcă nici nu există) şi realitatea supusă legilor pînă la deformare. Al doilea pas trebuie să fie pătrunderea treptată şi atentă în profunzimea acestei stări intermediare. Tocmai atunci se iveşte şi posibilitatea de a avea asupra tabloului adevărat al vieţii un punct de vedere cît de cît corespunzător. Partea raţională este reprezentată în concluziile mele de ştiinţa tradiţională. Ei bine, cum se împotriveşte ea şi nu vrea să admită concurenţa! Consolidîndu-se temeinic pe tot parcursul secolului al XlX-lea, secolul cercetărilor şi descoperirilor fundamentale, a fost mfrîntă în mod extrem de neplăcut de cele mai recente cercetări.
Dar şi ştiinţa trebuie să se schimbe, să recunoască şi ea că tradiţia şi drumul bătut sînt limitative şi să se dezvolte. În continuare partea „mistică, ceea ce este iraţional şi inaccesibil înţelegerii, trebuie căutată în feluritele învăţături filozofice şi în religiile diferitelor popoare. Şi nu este obligatoriu să fii excesiv de perspicace pentru a descoperi ce multe au în comun ideile unitare care le străbat. Surprinzător prin frumuseţea şi construcţia lui este sistemul de cunoştinţe alcătuit de străvechii învăţaţi orientali. Respectivele cunoştinţe au fost receptate şi uşor reformulate de ocultismul occidental. Astfel că, împreună, oferă acea metafizică în care m-am obişnuit să cred şi de care mă folosesc bazîndu-mă pe terminologia şi semnificaţiile ei.
Studiind problema luată în colimator în această lucrare, intervenţiile energetice, caut iar şi iar sprijin şi explicaţii în această ezoterică - adică neştiută de toţi şi într-o oarecare măsură tainică - ştiinţă.
In natură schimbul energetic se realizează permanent, în lumea energiei trăieşte şi de asemenea există omul. Toată viaţa lui este un circuit energetic în diferite doze de emisie şi absorbţie. Cînd omul produce el însuşi energie necesară pentru a exista în raport cu ceilalţi oameni, îşi dăruieşte energia, primind-o în schimb pe a altora, în felul acesta oamenii relaţionează, fac schimb de senzaţii, de strîngeri de mînă, de sentimente, cuvinte, gînduri. Dar unii oameni, ca urmare a unei imaturităţi sufleteşti şi a lenei sau însuşirilor egoiste, preferă să ia mai mult decît oferă. Captîndu-şi energia necesară, ei comit atacuri energetice - în esenţă, un furt de forţe vitale.
Aceasta se evidenţiază mai mult sau mai puţin conştient sau inconştient, dar cît de frecvent este fenomenul scapă închipuirii multora. Nu trebuie uitat că noi nu trăim pe pămînt doar aşa, de florile mărului, şi că în fiecare dintre noi are loc în permanenţă o luptă între Dumnezeu şi Diavol. Dar oamenii sînt „orbi", ei nu ştiu, nu văd ce se întîmplă înjurai lor. Iar războiul forţelor subtile este de asemenea invizibil pentru ei. Unde are el loc? Care sînt ţelurile Iui? Lumea însăşi este acest război continuu şi cîmpul de operaţii îl reprezintă omul. Iată şi de ce am apelat la un termen militar precum e „atacul". Forţele întunecate nu trebuie niciodată subevaluate. Ele invadează în permanenţă şi se fac prezente în acele manifestări ale vieţii omeneşti unde controlul minţii este slab. Prin urmare, ce se întîmplă în decursul schimbului energetic inegal? În ce constă pericolul? Acest fenomen este numit frecvent „vampirism". Legendarii vampiri din poveste parcă se hrăneau cu sîngele propriilor lor victime. Ce fel de sînge beau şi ce fel de vampiri sînt? Astea sînt basme! Aşa ceva nu există! mi se va spune. Eu pot răspunde într-un singur fel: cît de mult aş vrea să fie acestea basme!
În realitate, desigur, ar fi fost mai adecvat să numim acest fenomen vampirism numai în cazul în care are loc un atac cu totul conştient, indiferent de felul în care îl resimţim. Astfel de cazuri există, se înţelege, dar sînt foarte rare. Fenomenul despre care vorbim în fapt s-ar nu-mi mai propriu parazitism, o dorinţă conştientă sau inconştientă de a trăi pe socoteala altuia.

| MMihai a răspuns:

Vampirii energetici (dezvaluiri senzationale privind misteriosii vampiri energetici)
(Subtitlul dintre paranteze este, desigur, o gluma.)

Acum 200 de ani, un scriitor irlandez, in goana dupa senzational, inventa mitul vampirilor bautori de sange. In 200 de ani, acest mit devine deja o intreaga afacere lucrativa extrem de profitabila, care aduce incasari uriase companiilor cinematografice sau editurilor din intreaga lume. Asta in ciuda faptului ca vampirii bautori de sange sint doar un mit modern care nu are nici o legatura cu realitatea.

Pentru a nu ramine mai prejos, paranormalii din Romania inventeaza, la randul lor, un alt mit, cel al vampirilor "energetici". Evident, aberatiile paranormalilor din Romania in legatura cu vampirii energetici nu trebuie luate in serios.

Ce sunt insa misteriosii vampiri energetici?

Pentru asta, sa vedem mai intai ce este energia.

Conform medicinii traditionale chineze (iar acest fapt e sustinut de asemenea si de alte medicini traditionale sau filozofii orientale), orice lucru sau manifestare are la baza sau ca substrat o forma specifica de energie, numita qi in limba chineza (sau prana in indiana). Nimic nu poate exista in Univers fara a fi sustinut de aceasta energie.

Toate organismele vii, pentru a exista sau supravietui, au nevoie de aceasta energie. Organismele vii produc si consuma permanent energie (acest lucru este valabil si pentru obiectele neinsufletite, dar acolo aceste procese sunt indirecte, pasive – de exemplu o piatra se va incalzi daca este expusa la radiatia solara). Deci organismele vii sint implicate permanent in procese energetic sau schimburi de energie cu mediul inconjurator.

In privinta organismelor vii, energia acestora provine din mai multe surse. O parte este energia mostenita la nastere de la parinti, o alta parte provine din schimburile permanente cu mediul inconjurator. Alimentarea cu energie a unui organism viu se face prin respiratie, prin consumul de apa si alimente, dar si prin niste mecanisme mai simple, cum ar fi absorbtia directa (de exemplu reptilele, animale cu sange rece, care nu pot functiona corespunzator decat atunci cand au o anumita temperatura a corpului – este cazul soparlelor, serpilor, broastelor, care pot fi vazute adesea cum stau sa se incalzeasca la soare dimineata).

Consumarea acestei energii de catre organism se face prin toate procesele sau activitatile pe care le executa acestea. Practic, orice fel de activitate necesita un consum de energie pentru a fi efectuata.

In cazul omului, de asemenea orice activitate efectuata se face cu un consum de energie. Unele activitati sau procese sunt mari consumatoare de energie, cum ar fi: munca intensa (fizica sau intelectuala), efortul fizic, boala, stresul. Mai ales in cazul omului modern, care e supus permanent si inconstient la stress, stresul reprezinta o sursa majora de consum energetic.

Misteriosii vampiri energetici, in ciuda tuturor aberatiilor inventate de paranormali, sunt doar niste oameni obisnuiti, care au insa talentul innascut de a absorbi usor energie, sau altfel spus o capacitate innascuta de a absorbi energia mult mai mare decat a celorlalti oameni. Asta e tot secretul si misterul vampirilor energetic.

Atunci cand energia lor este foarte redusa, fiind consumata din diverse cauze (efort, munca, stress, boala), acestia, datorita talentului lor inascut, au instinctiv si inconstient tendinta de a absorbi energie din mediul inconjurator. Din pacate, energia cea mai usor accesibila este de la organismele vii de acelasi tip (oameni), care sunt cele mai apropiate (colegi, prieteni, rude).

Altfel spus, o asemenea persoana, cind nu se simte bine, are tendinta de "a fura" sau de a absorbi energie de la persoanele apropiate aflate in preajma lui, adica rude, prieteni, colegi, etc. Acest proces este involuntar si inconstient, in ciuda ineptiilor sustinute de paranormali. Persoana in cauza nu este constienta de acest proces si nu realizeaza ceea ce face. Poate sa ajunga uneori sa constientizeze partial fenomenul, de genul "ii fac si pe cei din jurul meu sa se simta rau cand mie mi-e rau", dar fara a intelege corect si complet fenomenul care se produce.

Insa aceeasi persoana, atunci cind se simte bine (sau altfel spus cand este plina de energie), este debordanta, plina de energie pe care o radiaza in jurul lor, fiind o prezenta placuta si confortabila pentru cei din jurul lor.

Evident ca "vampirul energetic" este doar o persoana obisnuita si nu are deloc caracterul "malefic" pe care i-l atribuie aiuritii de paranormali. Pentru a nu ii mai afecta pe cei din jurul sau, trebuie doar ajutat sa constientizeze fenomenul care se intampla si trebuie indrumat spre practici sau discipline energetice care sa ii permita sa-si regleze echilibrul energetic pe alte cai si de la alte surse, cum ar fi qigong, taiji, yoga, reiki, meditatie, etc.

Datorita talentului sau innascut, este foarte dotat pentru asfel de discipline si poate deveni un practicant foarte bun, iar prin aceste practici va putea sa fie intotdeauna plin de energie si o prezenta placuta pentru cei din jurul sau.
Publicat de artemartialeinterne@gmail.com la 21:25
Etichete: capacitati deosebite, capacitati paranormale, energie, furt de energie, paranormal, qigong Bucuresti, tehnici energizare, vampir energetic

| MMihai a răspuns:

In natura, schimbul energetic se realizeaza permanent, in lumea energiei traieste si de asemenea exista omul. Toata viata lui este un circuit energetic in diferite doze de emisie si absorbtie. Cind omul produce el insusi energie necesara pentru a exista in raport cu ceilalti oameni, isi daruieste energia, primind-o in schimb pe a altora, in felul acesta oamenii relationeaza, fac schimb de senzatii, de stringeri de mina, de sentimente, cuvinte, ginduri. Dar unii oameni, ca urmare a unei imaturitati sufletesti si a lenei sau insusirilor egoiste, prefera sa ia mai mult decit ofera. Captindu-si energia necesara, ei comit atacuri energetice - in esenta, un furt de forte vitale.
Aceasta se evidentiaza mai mult sau mai putin constient sau inconstient, dar cit de frecvent este fenomenul scapa inchipuirii multora. Nu trebuie uitat ca noi nu traim pe pamint doar asa, de florile marului, si ca in fiecare dintre noi are loc in permanenta o lupta intre Dumnezeu si Diavol. Dar oamenii sint „orbi", ei nu stiu, nu vad ce se intimpla injurai lor. Iar razboiul fortelor subtile este de asemenea invizibil pentru ei. Unde are el loc? Care sint telurile Iui? Lumea insasi este acest razboi continuu si cimpul de operatii il reprezinta omul. Iata si de ce am apelat la un termen militar precum e „atacul". Fortele intunecate nu trebuie niciodata subevaluate. Ele invadeaza in permanenta si se fac prezente in acele manifestari ale vietii omenesti unde controlul mintii este slab. Prin urmare, ce se intimpla in decursul schimbului energetic inegal? In ce consta pericolul? Acest fenomen este numit frecvent „vampirism". Legendarii vampiri din poveste parca se hraneau cu singele propriilor lor victime. Ce fel de singe beau si ce fel de vampiri sint? Astea sint basme! Asa ceva nu exista! mi se va spune. Eu pot raspunde intr-un singur fel: cit de mult as vrea sa fie acestea basme!
In realitate, desigur, ar fi fost mai adecvat sa numim acest fenomen vampirism numai in cazul in care are loc un atac cu totul constient, indiferent de felul in care il resimtim. Astfel de cazuri exista, se intelege, dar sint foarte rare. Fenomenul despre care vorbim in fapt s-ar nu-mi mai propriu parazitism, o dorinta constienta sau inconstienta de a trai pe socoteala altuia.

Kapita Grigori - Vampiri energetici - Metode de autoaparare

Rovimed Publishers

Numar pagini: 166

ISBN: 973-7719-42-5

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu exista vampiri, dar pentru orice eventualitate pune-ti un catel de usturoi sub perna :))

Ceva de citit :

http://www.despre2012.ro/2010/06/04/dracula-legenda-lui-vladtepes-2/

| thealchemist a răspuns:

Daca pui astfel de intrebari faci sigur parte din generatia twilight.
si nu, nu exista.

| MenInShadow a răspuns:

Twilight, pai sincer eu nu ma uit, pentru ca distrug chestia cu vampirii. Se duce tot farmecu daca te uiti.
Pai de existat nu exista (din pacateee crying ).
Si chiar as dori sa fiu un vampir:X ar fi chiar super :X
Filmele cu vampiri strica multe, pentru ca nu se poate face multe cu un buget mare si cu cei mai buni actori. Nu poti face cine stie ce, sa moara lumea dupa filmul ala.
Ce iti recomand eu daca iti plac vampirii, sunt anime-urile. Cel mai bun anime cu vampiri din cate am vazut este Hellsing. Este anime-ul care are 14 capitole. Si mai are mi se pare si 13 ove(ovas in spaniola, nu stiu cum se zice in romanatongue) E cel mai bun anime cu vampiri, si bate filmele gen blade 1, 2, 3 si twinlight.
P.S- Daca vrei sa te uiti la hellsing, poti sa te uiti la episoadele alea (ova), pentru ca sunt mai misto, adica acolo o sa gasesti farmecul, si dupa sa te uiti la animehappy
funda?

| Polaris a răspuns:

@Woodenpints - Nu-mi spună că şi tu te uiţi la Vacanţa Mare Old! laughing

| Polaris a răspuns:

@Woodenpints - Deeeeci. replica e din 'Vampiri în izmene' din... '95 sau mă înşel?thinking

| caractere a răspuns:

Vampiri energetici? Si eu de ce m_m n-am auzit de ei pana acu´?
Bah, sunt in urma de tot!

| TheLastOne a răspuns:

Buna. Dupa parerea mea nu. Totul a inceput de la legenda cu Vlad Tepes, un popor tinut mult timp sub un tiran, se rezvrateste si tinde sa se elibereze dupa moartea acestuia. Asa ca, atunci, pentru a tine poprul sub control oamenii legii amenintau oamenii de rand ca Tepes (Dracu' pe numele lui adevarat ) ii va trage in teapa din mormant. SI pentru a fi mai convingatori, foloseau trucul cu fenoftaleina (o reactie chimica prin care o anumita substanta in comparatie cu fenoftaleina se face rosie instantaneu) si spuneau ca prin puterea lui Tepes transformau apa in sange. De aici au pornit legendele care au patruns si in S.U.A. Normal ca ei au schimbat numele in Nosferatu pentru a nu fi dati in judecata de romani. Totusi daca ar exista vampiri noi am fi poporul "blestemat" de la care a pornit totul. In cele din urma si stelele mor. De ce i-ar fi permis unei astfel de creaturi minuscule in comparatie cu Universul sa traiasca? In concluzie nu cred ca exista vampiri.

| Azazel_2358 a răspuns:

Doar vampiri psihicii...sau extraterestri...Aia cu dinti mari care "suge" nu exista

| Iepurila a răspuns:

Faci parte din cei care neaga ca fac parte din generatia twilight. Hai sa fim sinceri. De unde ti-a venit ideea asta?

| dydy1 a răspuns:

Nu cred ca exista sau ca au existat

| 2Fast4You a răspuns:

Nu vampiri, doar psihopati care pretind ca ar fi fiinte supranaturale. Oricum, nu cred ca vei intalni prea curand in Romania "un vampir".

| Phantasmagoria a răspuns:

As vrea sa cred,dar in ziua de azi lumea e mult prea ocupata cu alte lucruri, si bieninteles ca esti influentat, ca tot omu.laughing Adica cine s'ar gandi la vampiri cand avem criza asta pe cap, crimele etc?
Totusi cred ca pe vremuri au existat.thinking
Cine stie.sunt multe lucruri pe care noi nu le cunoastem si exista.thinking

| Raven_6701 a răspuns:

Vampiri energetici, aia clar exista.Am patit-o de cateva ori.In schimb, cei care sug sange...neee,clar nu.Decat poate niste bolnavi mintallaughing

| ionutz0116 a răspuns:

Nu exista vampiri.Cei care mai au bile sarite din cap si beau sange sigur nu sunt sanatosi.

| Madalynna a răspuns:

Sunt de acord cu noi3 dar vampirii asa in general nu prea cred poate in viitor cand noi nu o sa mai fim nu stiu sigur...

| PapagalulCioca a răspuns:

Destul de interesant thinking Eu unul cred ca au existat dar in zilele astea nu prea cred ca si in bancul cu Dracula "El se hranea numai cu fete virgine, dar acum e mort rolling on the floor"

| Alexandru_Baciu_1989_21dw a răspuns:

Daca ar exista vampiri, cred ca ar fi super. dar cred ca mi-ar placea mai mult sa fiu vanator de vampire