| 1Mihai1 a întrebat:

Ce poţi să spui despre aceste două cuvinte: ignoranţă şi indiferenţă?

Răspuns Câştigător
| WR104 a răspuns:

Nu are legatura cu iubirea, dragostea sau alte nebunii. mintea ta este infuentata si esti subiectiv. Poate fi si ce spui tu dar in unul din nenumaratele cazuri unde se pot aplica aceste 2 calitati. Daca raspunsul tau este corect atunci intrebarea este incompleta.Indiferenta sau ingnoranta poate fi si de alte feluri nu doar fata de o persoana.

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Oameni care nu pun pret pe cele sfinte si se mint singuri spunand ca nu exista Dumnezeu nici eternitate!

| harciog a răspuns:

Nu poti ramine indiferent la atita ignoranta, mai ales cind asta te doare urit.

| Shammal a răspuns:

Sunt doua stari pe care omul le cunoaste, foarte frumos big grin!

| 4b a răspuns:

Poi...iti dau ignor si-ai sa vezi cum elaughing
Faza e ca amandoua au un punct comun: durereasad

| SaveTheNature a răspuns:

Chiar nu ma deranjeaza cand cineva ma ignora. Deci nu am nimic cu ignorantii,mai tare ma deranjeaza bagaretii in seama. Vulpile, serpii -tipul aia de oameni care se baga in seama sa te ajute cand de fapt,isi urmaresc propriiile lor interese.
Cat despre indiferenta, aici e de dicutat.
Un om indiferent, la ceea ce se intampla in lume, a faptului, ca unii mor de foame, in timp ce altii au miliarde si zeci de miliarde de euro.Sau cand esti indiferent la problemele de sanatate a unui om.
Ignoranta-nu conteaza
Indiferenta-doare.
Parerea mea.

| stpu a răspuns (pentru SaveTheNature):

rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor
Vezi ca mai sus a pus o fata definitia de la "ignoranta", despre care habar n-ai ce inseamna.
"Ignoranta" nu inseamna "a ignora"! Ignorat este diferit de ignorant, dupa cum se poate si observa. Daca ai stii si definitiile, ai intelege mai bine. Ti-am mai zis ca te joci cu termeni pe care nu-i stapanesti. Vorba aia, daca taceai, filosof te numeai.

| SaveTheNature a răspuns (pentru stpu):

Esti praf.

| SaveTheNature a răspuns (pentru stpu):

Si pe langa faptul ca esti praf, desi te dai destept, si pun pariu ca nu ai terminat mai mult decat o profesionala am o optiune, extraordinara pe care mi-o ofera minunatia asta de internet. Sa iti dau ignorewinking Hai sictirlaughing)).

| ellenuk a răspuns:

Indiferenta e neutralitatea iar ignoranta e nepasarea! funda?

| NorishorPhufos a răspuns:

Ignorarea este o modalitate pentru a scoate o persoana din viata ta
Indiferenta este o aptitudine adoptata pentru a nu da importanta foarte mare unei persoane neplacute.
Sunt niste lucruri foarte apropriate, de la indiferenta se poate ajunge foarte usor la ignoranta daca o persoana crede ca alta din jur merita aceste aptitudini vis-a-vis de ea

| DoctorLove a răspuns:

Aceste cuvinte definesc opusul dragostei si a iubirii!

| 1Mihai1 explică (pentru DoctorLove):

Cum ai ajuns la concluzia asta?

PS: M-ai nimerit big grin.

| DoctorLove a răspuns (pentru 1Mihai1):

E doar o concluzie din experienta mea. Mai degraba un principiu al meu. happy

| WR104 a răspuns (pentru DoctorLove):

Nu are legatura cu iubirea, dragostea sau alte nebunii. mintea ta este infuentata si esti subiectiv. Poate fi si ce spui tu dar in unul din nenumaratele cazuri unde se pot aplica aceste 2 calitati. Daca raspunsul tau este corect atunci intrebarea este incompleta.Indiferenta sau ingnoranta poate fi si de alte feluri nu doar fata de o persoana.

| lety160 a răspuns:

Ca indiferenta are cu 2 litere mai mult decat ignoranta

| ĐємσиiquєΑиgєl a răspuns:

1. Ignori un prost
2. Indiferent daca mori sau mai traiesti tot in criza estilaughinglaughing

| i0ana a răspuns:

IGNORÁNȚĂ f. 1) Stare de ignorant; lipsă de cunoștințe sau de practică într-un anumit domeniu; incompetență; neștiință. 2) Lipsă de instruire și de cultură generală; incultură. [G.-D. ignoranței] /

| i0ana a răspuns:

IGNORÁNȚĂ f. 1) Stare de ignorant; lipsă de cunoștințe sau de practică într-un anumit domeniu; incompetență; neștiință. 2) Lipsă de instruire și de cultură generală; incultură. fr. ignorance, lat. ignorantia
Sursa: Nodex
INDIFERÉNT, -Ă, indiferenți, -te, adj. 1. Care nu arată nici un fel de interes (pentru cineva sau ceva); nepăsător, impasibil. 2. Care nu prezintă nici o însemnătate, care nu trezește interes. ◊ Loc. conj. Indiferent dacă = fără a acorda importanță faptului că; fie că.◊ Loc. prep. Indiferent de... = fără a ține seamă de., oricare ar fi – Din fr. indifférent, lat. indifferens, -ntis.
Sursa: DEX '98 (1998) |
Daca ma intrebi personal ce cred, urasc aceste doua manifestari umane, din pacate destul de des intalnite. Ignoranta poate veni din lipsa cuiva de interes fata de anumite lucruri, sau pur si simplu e datorata unui iq scazut. Indiferenta e egoism.