| anonim_4396 a întrebat:

Ce rost are sa facem bine atat timp cat nu obtinem nimic?

24 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Are rost sa-ti fac rau pentru a obtine ceva de la tine?

| harciog a răspuns:

Am crescut catelusi, am adoptat altii, mai scap din mina cite ceva si unui pui de arici si uit mereu sa le cer ceva la schimb.Chiar trebuie?

| DianaScorpio a răspuns:

Binele se presupune ca ar trebui facut fara sa ceri ceva in schimb. Iar de obtinut, fii sigur/a ca obti anumite lucruri, chiar daca mai devreme sau mai tarziu.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Intr-un fel ai dreptate.adica,cei de la tara sunt mai incuiati, mai inchisi la minte.ei poate ar crede ca e magie cand vad un calculator.si nu are rost sa negam asta.ca e logic sa fie incuiati cand cresc „la coada vacii".asa ca,@alexmircescu13 si @Curiosu, daca sunteti de la tara, ganditi-va ca faceti parte din cei 5% care sunt destepti laughing.

eu vorbesc din experienta,am fost la scoala la tara,si colegii mei de clasa erau penibili de-a dreptul.ei nu au auzit de jules verne, sau orice alt scriitor, compozitor.cand au auzit ca imi place sa citesc au ramas :O.
taranii sunt naspa.

Răspuns utilizator avertizat
| MasterOfDisaster a răspuns (pentru Antipaticu):

Da,stiu laughing.
pe bune,ei nu radeau la bancuri,dar daca unu zicea ceva de genul:„moaaaama, ce m-am imbatat in week-end si i-am spart capul la unu`!„ erau toti ppe jos de ras.
sau la istorie, unu in loc de new york a scris niu iorc :O!(si eram in clasa 7-a)
sau la tezele unice una a gresit la despartirea in silabe...e de-a dreptul penibil.

Răspuns utilizator avertizat
| MasterOfDisaster a răspuns:

Da,ei ascultau DOAR manele :O.
nu`s eu desteapta pamantului, dar ei erau de`a dreptul prosti.happy

| Ianna33 a răspuns:

Daca gandesti asa nu te astepta sa obtii vreodata ceva.

| alexmircescu13 a răspuns:

Spre deosebire de tine, care obtii 100%. Nu mai pune intrebari la care oricum nu ai posibilitatea sa pricepi raspunsul... Mergi si da o teapa cuiva, sa faci rost de bani, se cheama ca faci un bine, nu? Tie insuti. Dumnezeule, mi-e groaza cand ma gandesc la cat de multi sunteti!

| alexmircescu13 a răspuns:

Faptul ca nu mai stii ce intrebare ai pus spune multe despre capacitatea ta intelectuala! Nu te interesa raspunsul, voiai doar sa starnesti o polemica sterila si de-a dreptul penibila despre oamenii de la tara care-s prosti... Intrebarea initiala era, daca ai uitat, citez:" Ce rost are sa facem bine atat timp cat nu obtinem nimic?" Mai am un citat, emanat din "prostia taranilor" de care faci atat caz: Prostul nu e prost destul, pana nu e si fudul. Daca tu nu faci nimic fara sa obtii niscaiva profit, pentru ca nu intelegi ce rost are, este strict problema ta. Deasemeni faptul ca imparti lumea in prosti si destepti cu o siguranta pe care numai tampenia o poate da, este doar problema ta. Care-i demarcatia intre prostie si normalitate, dar intre normalitate si desteptaciune, dar intre desteptaciune si geniu? Cine stabileste aceste etaloane? Iar pe tine, simplul fapt ca te-ai nascut intr-o localitate urbana te face automat destept? Sau doar fudul? Mentalitate jerpelita, ba chiar indoctrinare jenanta este sa consideri ca taranii sunt prosti pentru ca s-au nascut la tara, chiar daca marile valori ale Romaniei (Mihai Eminescu, George Cosbuc, Mihail Sadoveanu, Lucian Blaga, Constantin Brancusi, Liviu Rebreanu, Emil Cioran, Octavian Goga, Aurel Vlaicu, Traian Vuia, Petrache Poenaru, (lista poate continua) s-au nascut la tara. Niste prosti... Inchei cu inca un citat: "Prostia are talentul de-a fi insistenta" - Albert Camus.

| Remus82 a răspuns:

Faci bine obtii belsug,fericire. Faci rau obtii,necazul, suferinta, rautatea.

| ταξιδιώτης a răspuns:

Asta e si ideea binelui, sa nu ceri/astepti nimic in schimb, altfel s-ar numii...prestari servicii

| ROB3RT89 a răspuns:

Pai asta e si faza, e un lcuru mare sa fi "om"si daca faci un bine nu trebuie sa ai pretentia sa opti ceva! Ori il faci din omenie/placere ori nu-l mai faci. Daca faci rau ce opti?!

| Curiosu a răspuns:

Intr-o lume in care oamenii nu se ajuta unl pe altul crede-ma ca nu vrei sa traiesti ori cat de inchis la minte esti. Spre exemplu oamenii de la tara sunt saraci, dar se ajuta unul pe altul chiar daca stiu ca nu o sa fie rasplatiti.

| Curiosu a răspuns:

Si tu de ce crezi asta? Pentru ca ai internet si nimeni nu stie cine esti in realitate si ce e de capul tau? Doar pentru ca unii oameni se au crescut la tara nu ii face prosti. Cunosc avocati, doctori si Informaticieni care au copilarit la tara si prefera sa imbatranseasca acolo decat la orasul plin de raperi, emoisti si rockeri, si tot felul de persoane care umilesc pe altii pentru propriul amusament.

| ForJesus a răspuns:

Cine spune ca nu obținem nimic?
Roadele se vad mai devreme sau mai târziu, dar se vor vedea!

| crystyn3lmp3 a răspuns:

Ce rost are sa pui intrebarea asta atat timp cat nu poti vedea motivul muncii,muncesti pentru a avea bani pentru a obtine ceea ce vrei tu (masina, casa, mancare.etc.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai hai sa-ti spun cum; urmand exemplul lui Iisus Hristos care ne-a adus o veste mare,si o rascumparare,facandu-ne liberi,care a vindecat bolnavi,indraciti,a inviat morti,a iertat pacatele,dar am binevoit sa-l rastignim atunci si acum prin pacatele,faptele si rautatile si injuraturile noastre,in timp ce el ne ierta si se ruga pentru iertarea noastra fiindca nu stiam ce faceam atunci, stim acum, dar ne place sa fim rai.cine mai face bine acum? si ce fel de bine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu are rost sa faci bine nu se merita

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca asculti manele gata esti prost?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O piesa de iubire e poluare fonica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce i minzerie? daca exprima niste sentimente omenesti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ascult manele / mie mi se pare muzica rock cam satanica dar nu o judec