| anonim_4396 a întrebat:

Ce s-ar intampla daca Terra ar incepe sa se invarteasca invers sensului in care se invarte acum?

16 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nimic in afara faptului ca s-ar schimba punctele cardinale est-vest, curentii si poate unele fenomene meteorologice!

| harciog a răspuns:

Am deveni toti oltenisintemultenine-arzice.

| harciog a răspuns:

Pai ce atita seriozitate? Nu intelegi ca pina si simpla incetinire a rotatiei ne-ar omori? Sa se opreasca deodata ar insemna sa ne arunce la zeci de km in spatiu in maxim doua secunde, dupa care sa-si reia rotatia in care sens va dori ca pe noi in mod sigur nu ne-ar mai interesa.

| shadovv a răspuns:

Daca nimic alceva nu ar fi afectat atunci am avea anotimpurile pe dos.

| Andrei7520152 a răspuns:

Dmne cand vad primele raspunsuri laughing
ok, nu ca as fi eu mai breaz, dar am si eu o parere de nestiutor; pentru inceput, terra se invarte cu o forta foarte foarte mare, altfel nu se putea invarti incontinu vreo 5 mld de ani cat exista. exista o lege numita legea inertiei care spune ca daca opresti brusc un obiect urias aflat in miscare ti se cam strica ziua. deci, intelegi ce vreau sa spun

| hideaway a răspuns:

Sicer, eu aș vrea să se dea timpul înapoi, dar asta ar însemna să ne ducem în trecut și să nu mai ajungem în prezent niciodată. Și așa ar dispărea toți oamenii.

| Darkmagic a răspuns:

laughing Ploua si la tine sau n-ai alte activitati?
Schimbarea imaginata de tine nu ar putea avea loc, dar presupunand ca ar fi totusi posibil asa ceva, ar trebui ca planeta mai intai sa se opreasca si asta insemna un pic de final al vietii pe Terra asa cum o cunoastem acum.
Iti dau doar doua exemple ca ma grabesc. happy
- Campul elecromagnetic al planetei ar scadea in raport cu viteza de rotatie, tinzand spre zero, la momentul zero al miscarii, deci ne-am simtii ca intr-un cuptor cu microunde iar tot ce este electric pe Terra nu ar mai functiona.
- La momentul opririi, scoarta pamantului ar fi sparta de gravitatia Soarelui concentrata doar pe un segment, pe acea "felie", Terra fiind deformata uniform doar datorita miscarii de rotatie in jurul axei.
Pornind de la aceste exemple, mai departe imagineaza-ti si tu altele, ca timp ai sa pui astfel de intrebari. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu o pacalii pe a batrana cu chestia asta, ar fi vrut sa ne mutam la bloc zgarcita laughing, si i-am spus ca pamantul o sa inceapa invartirea inversa si nu o sa mai avem gravitatie normala si asa o sa ne pravalim din bloc laughing, sa lasam gluma, ma refer la natura si la tot ce tine de ea

| 0rlando a răspuns (pentru anonim_4396):

Rotirea în sine, nu face nici o diferență, doar faptul că soarele răsare de west va fi diferit, problema este alta:
Pentru ca schimbarea sensului de rotație să aibă loc, pământul va trebui să se oprească pentru un moment, iar în momentul acela, câmpul magnetic scade drastic și odată cu el, se prăbușește protecția împotriva radiațiilor cosmice și în principiu vom arde de vii.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar avea loc calamnitati naturale, cutremure, inundatii.Dar, ce s-ar intampla daca tu ai sta in cap?

| iKronstadt a răspuns:

Văzând răspunsurile de mai sus, nu mă pot abține de la a răspunde.
Apoi, drăguțule, s-or întâmpla destule lucruri nebunești, cum ar fi:
- zaibărul devine cognac
- prazul devine brocoli
- slana se preface în pizza
- pălinca se transformă în Fanta
- cașul de oaie va avea gust de McChicken
- Becali va lua doctoratul în biochimie
- Mititelu va fi ministrul finanțelor
- bună-mea va avea 3 copii cu George Clooney
- TPU va bate Facebook
- trenurile vor funcționa pe bază de aer
- soarele [mamii lor] va fi pătrat
- Bucureștiul va deveni cel mai frumos oraș din galaxie
- etc... etc...
P.P. Iar eu voi putea spânzura de picioare toți cocalarii, fără să fiu pedepsit. Mno, am zis doar, n-am dat cu parul' big grin

| TearsOfBlood a răspuns:

Probabil timpul s-ar da inapoi.

| Rapplex a răspuns (pentru TearsOfBlood):

laughing) Iti plac filmele SF?

| Rapplex a răspuns (pentru TearsOfBlood):

Uite-te la Venus, e ceva special?!

| InSaNe_6155 a răspuns:

... Am muri inecati. straight face are veni apele pe noi straight face